Na kierunku budownictwo student zdobywa wiedzę z zakresu: wykonawstwa obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego i komunikacyjnego; projektowania podstawowych obiektów i elementów budowlanych; technologii i organizacji budownictwa; kierowania zespołami i firmą budowlaną; wytwarzania, doboru i stosowania materiałów budowlanych oraz technik komputerowych i nowoczesnych technologii w praktyce inżynierskiej.
Informacje ogólne
Typ studiów: pierwszego stopnia, inżynierskie
Tryb studiów: stacjonarne i niestacjonarne
Czas trwania: 7 semestrów (3,5 roku)
Praktyka zawodowa: 17 tygodni
Specjalność energooszczędne budownictwo
W dobie racjonalnego gospodarowania zasobami energetycznymi coraz więcej uwagi poświęca się oszczędnościom energii w budownictwie, ponieważ konsumuje ono ponad 40% całej energii wytwarzanej w Europie; więcej niż przemysł i więcej niż transport.
Studia na specjalności energooszczędne budownictwo to nie tylko zdobywanie wiedzy z zakresu projektowania i realizowania obiektów, instalacji i infrastruktury budynków, osiedli i miast. To przede wszystkim poznanie sposobów realizowania zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie, którego najistotniejszymi elementami są ekologia, ekonomia oraz komfort zamieszkania i ochrona zdrowia.
Przed inżynierami budownictwa wykorzystującymi w pracy zawodowej powyższą filozofię otwiera się niekończąca droga twórczego rozwoju, tym bardziej, że Parlament Europejski już podjął decyzje, że w Unii Europejskiej od 1 stycznia 2013 r. nie będzie wolno budować w innej technologii, jak tylko w technologii pasywnej. Natomiast od 31 grudnia 2020 r., wszystkie nowo wznoszone budynki będą musiały charakteryzować się prawie zerowym zużyciem energii, przy czym dla budynków zajmowanych przez władze publiczne - będzie to wymagane już od 2018 r.
Możliwości zatrudnienia
Absolwenci są przygotowani do: kierowania wykonawstwem obiektów budowlanych, współudziału w projektowaniu obiektów użyteczności publicznej, przemysłowych i komunikacyjnych, organizowania produkcji elementów budowlanych, nadzoru wykonawstwa budowlanego. Absolwenci są przygotowani do pracy w: przedsiębiorstwach wykonawczych, nadzorze budowlanym, wytwórniach betonu i elementów budowlanych, przemyśle materiałów budowlanych oraz jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z budownictwem i architekturą.
Wybrane przedmioty z programu studiów
Podstawy energetyczne budynków, ochrona cieplna budynków i zapotrzebowanie ciepła, materiały i technologie w budownictwie energooszczędnym, eksploatacja i modernizacja obiektów budowlanych, niekonwencjonalne źródła energii, projektowanie zintegrowane budynków zrównoważonych, komputerowe wspomaganie projektowania i eksploatacji, ocena energetyczna budynku, budownictwo ogólne, architektura i urbanistyka, mechanika budowli.