Szczegółowe informacje
Ogólna charakterystyka szkolenia
Według badań przeprowadzonych przez GUS w 1999 r. w Polsce było około 5,1 mln osób niepełnosprawnych. Prognozy przewidują, że w 2015 r. liczba ta wzrośnie do 6 mln osób. Dane te świadczą, że zjawisko niepełnosprawności poszerza się, co stanowi i stanowić będzie coraz poważniejszy problem w globalnej i lokalnej polityce społecznej wobec tych osób. Osoby niepełnosprawne wymagają określonych usług opiekuńczych oraz szeroko pojętej rehabilitacji (medycznej, psychologicznej, społecznej itp.) Wymagają również rehabilitacji środowiskowej, gdzie usługi osobom niepełnosprawnym zapewnia najbliższe środowisko (rodzina, społeczność lokalna). Działania asystenta osoby niepełnosprawnej obejmują czynności związane z pojedynczą osobą niepełnosprawną, w obszarze rehabilitacji, świadczeń, pracy, wypoczynku, życia osobistego i rodzinnego. Program rehabilitacji jest realizowany w naturalnym środowisku społecznym. Jego zaletą jest pozostanie osoby niepełnosprawnej wśród rodziny, przyjaciół i znajomych. Główną ideą pracy asystenta osoby niepełnosprawnej jest podnoszenie jakości życia tej osoby.
Planowanych jest 12 spotkań o łącznej liczbie 60 godzin.
Uczestnicy kursu otrzymają certyfikat w j. polskim i angielskim.
Fundacja umożliwia również odbycie praktyki, po odbyciu, której uczestnik otrzymuje referencje (również w j. angielskim).
Dysponujemy ograniczoną ilością miejsc.
W ramach kursu jego uczestnicy otrzymują:
materiały szkoleniowe
wykaz źródeł
zadania do samodzielnego opracowania
Uczestnictwo w kursie może się odbywać też za pomocą poczty lub Internetu.
Kurs przez Internet – materiały, prace uczestników, ocena prac oraz kontakt z trenerem odbywa się drogą elektroniczną.
Kurs drogą pocztową – materiały w formie wydruków uczestnicy otrzymują drogą pocztową, kontakt z trenerem odbywa się drogą listowną lub przez e-mail.