Szczegółowe informacje
Koncepcja studiów:
W ostatnich latach można zauważyć coraz większe zapotrzebowanie na wsparcie terapeutyczne różnych grup społecznych. Terapia przez sztukę jest od dawna uznaną formą pomocy psychologicznej, wspomagającą proces leczenia, rehabilitacji, znajdującą zastosowanie w rewalidacji. Techniki pracy stosowane w arteterapii służą zarówno osobom, które ujawniają trudności w realizacji zadań życiowych jak i tym, które pragną doskonalić jakość własnego życia w relacjach z innymi, rozwijać zdolności twórcze, rozwijać własną osobowość. Służy zatem wspieraniu rozwoju, profilaktyce i leczeniu. Aktywność twórcza angażuje procesy nieświadome, dlatego terapia przez sztukę może być pomocna w wyrażaniu nieuzewnętrznionych emocji, których świadomy umysł nie jest w stanie rozpoznać i przekształcić w słowa.
Podmiotem działań arteterapii może być każdy człowiek, a środkiem oddziaływania wszystkie dziedziny sztuki: muzyka, taniec, plastyka, teatr, literatura, fotografia.
Studia przygotowują do prowadzenia zajęć arteterapeutycznych w placówkach prowadzonych przez: służbę zdrowia, resort edukacji, samorządy, organizacje pozarządowe. Absolwent Podyplomowych Studiów „Arteterapia” będzie przygotowany do prowadzenia zajęć terapeutycznych z zakresu arteterapii z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi i starszymi, zarówno zdrowymi jak i z różnymi dysfunkcjami.
Adresatami są: nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy, terapeuci, pracownicy służb medycznych i bibliotekarze.
Cele:
- zapoznanie słuchaczy z różnymi metodami i technikami pracy z zakresu wszystkich dziedzin arteterapii: muzyki, tańca, literatury, plastyki, fotografii oraz dramy i teatru,
- nabycie umiejętności odnajdywania walorów terapeutycznych w sztuce,
- pobudzanie aktywności twórczej,
- wspieranie rozwoju osobistego poprzez działania twórcze w kontakcie ze sztuką,
- rozwijanie umiejętności zastosowania technik arteterapeutycznych w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi,
- kształtowanie przydatności metod i technik arteterapeutycznych w pracy z ludźmi niepełnosprawnymi,
Czas trwania studiów: 3 semestry
Liczba godzin: 365 godzin