Szczegółowe informacje
Współczesny kształt badań antropologicznych zapewnia antropologii kulturowej wyróżnione miejsce wśród dyscyplin humanistycznych. Koncepcje antropologiczne – ze względu na swoją rangą i zasięg – stopniowo przejmują na siebie zadania, jakie tradycyjnie przypadały klasycznym systemom filozoficznym. A przy tym antropologia zachowuje ścisły związek z praktyką dnia codziennego, z całym spektrum zjawisk, zdarzeń, idei i procesów, które kształtują nasz współczesny świat.
Promotorem specjalności „antropologia kulturowa” jest prof. Michał Buchowski, wybitny polski badacz, zajmujący się m.in. zagadnieniami teorii i metodologii antropologii, etnoreligioznawstwem, analizą kultury współczesnej i antropologią polityki.
Program studiów przygotowany jest w taki sposób, by absolwenci nie tylko stali się ekspertami w zakresie teorii i koncepcji antropologicznych, ale także zdobyli kwalifikacje, które umożliwią im podjęcie pracy w instytucjach oświatowych, kulturalnych, muzeach, mediach, w branży turystycznej, ośrodkach badania opinii publicznej oraz w miejscach, gdzie ceni się profesjonalne umiejętności mediacyjne i nawiązywania bezpośredniego kontaktu z ludźmi (ośrodki dla imigrantów, ośrodki pomocy społecznej, pomocowe organizacje pozarządowe, policja).
Przedmioty kierunkowe:
- Antropologiczne interpretacje kultury
- Wiedza o tradycjach kulturowych
- Analiza testów antropologicznych w języku angielskim
- Zmiana kulturowa w antropologii
- Antropologia religii
- Antropologia kultury współczesnej
- Antropologia globalizacji
- Antropologia i problem pamięci