Szczegółowe informacjeTyp studiów: pierwszego stopnia - licencjackie Tryb studiów: stacjonarne i niestacjonarne Czas trwania: 6 semestrów (3 lata) Praktyka zawodowa: 4 tygodnie
Studia na tej specjalności umożliwiają zdobycie wszechstronnej wiedzy inżynierskiej popartej stosowną praktyką z zakresu: technologii i eksploatacji maszyn, projektowania procesów technologicznych, wspomaganego komputerowo projektowania maszyn i urządzeń, programowania maszyn i urządzeń sterownych numerycznie oraz wykorzystania systemów komputerowych w projektowaniu złożonych układów mechanicznych i oprzyrządowania technologicznego. W procesie kształcenia szczególny nacisk położony jest na umiejętności posługiwania się programami i technikami informatycznymi. Absolwent tej specjalności będzie potrafił samodzielnie rozwiązywać problemy w sferach produkcji, eksploatacji, obsługi technicznej maszyn i urządzeń, a także kierować zespołami ludzkimi i zarządzać produkcją.
Możliwości zatrudnienia
Studia przygotowują przyszłych inżynierów do pracy w zakresie nowoczesnego przemysłu maszynowego opartego na gruntownej wiedzy z zakresu budowy maszyn, technologii procesów obróbki oraz komputerowo wspomaganego projektowania i wytwarzania. Absolwenci, dzięki otrzymanej wiedzy i zdobytym umiejętnościom praktycznym, będą przygotowani do pracy w jednostkach badawczych, projektowo-konstrukcyjnych, technologicznych, do kierowania i rozwijania produkcji w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego i pokrewnych. Absolwenci będą także przygotowani do sprawowania funkcji kierowniczych na różnych szczeblach zarządzania produkcją oraz na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Wybrane przedmioty z programu studiów
Projektowanie komputerowe procesów technologicznych CAM, inżynieria jakości CAQ, obrabiarki CNC, komputerowe systemy sterowania i pomiarów, planowanie i sterowanie produkcją PPC, projektowanie oprzyrządowania technologicznego, eksploatacja i diagnostyka maszyn, nowoczesne technologie, techniki współrzędnościowe.