CeleCelem studiów jest teoretyczne i praktyczneprzygotowanie słuchaczy do tworzenia i wdrażania w firmie optymalnej polityki personalnej. Zadanie to wymaga z jednej strony wiedzy na temat nowoczesnych metod doboru kadr, szkoleń, zarządzania motywacją, społecznych i psychologicznych reguł funkcjonowania ludzi w organizacjach oraz prawnych uwarunkowań tych reguł. Z drugiej strony, od specjalistyi menedżera działu HR wymaga się, oprócz znajomości narzędzii umiejętnego ich stosowania, także kompetencji interpersonalnych, predysponujących do pracy w zawodzie.
Profil słuchacza / wymogiStudia adresowane są do menedżerów i praktyków HRM, a także do przyszłych specjalistów działów personalnych.
Tematyka i organizacja zajęć: Program obejmuje 210 godzin zajęć dydaktycznych, realizowanych w formie interaktywnych wykładów, seminariów i ćwiczeń. Tematyka zajęć wyznaczona jest przez kluczowe dla współczesnego Szefa Działu ZZL obszary odpowiedzialności i kompetencje:
*Rekrutacja i selekcja kadr,
*Ocenianie pracowników,
*Szkolenie i rozwój kadr,
*Zarządzanieprojektami,
*Zarządzaniesystemem wynagrodzeń,
*Negocjacje w wewnętrznym środowisku firmy,
*Prawne aspekty w zarządzaniu kadrami,
*Organizacjanowoczesnego działu kadr,
*Zarządzanie przez kompetencje,
*Profesjonalnawspółpraca z firmą konsultingową,
*Zarządzanie zmianą.
Warunki zaliczenia: Zaliczenie poszczególnych zajęć w ramach studiów.
Kadra nauczająca: Kierownikami studiów są dr Marcin Jaworski i dr Kinga Padzik.
Marcin Jaworski – doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, starszy wykładowca w Studium Zastosowań Psychologii SWPS w Warszawie (Metody rekrutacji i selekcji, Strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi). Pracował jako Konsultant Personalny w Instytucie Promocji Kadr i wykładowca przedmiotów Badania Marketingowe i Zarządzanie Kadrami na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca specjalizacji Psychologia Organizacji i Pracy w SWPS i kierownik tej specjalizacji w latach 2002 – 2007.
Kinga Padzik – doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniui mgr psychologii, od 2007 roku kierownik specjalizacji Psychologia Organizacji i Pracy w SWPS. Wieloletni konsultant w zakresie doboru i oceny personelu, projektowania stanowisk pracy oraz organizacji pracy zespołowej. Specjalista w zakresie Assessment Center. Autor jedynego na polskim rynku leksykonu z dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi i wielu publikacji specjalistycznych i kilku naukowych. Licencjonowany konsultant techniki MAPP (Motivational Appraisal of Personal Potential) oraz szkoleniowiec z tego zakresu.
Prowadzący zajęcia to doświadczeni wykładowcy Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Uniwersytetu Warszawskiegoi innych instytucji, konsultanci międzynarodowych firmdoradczych, a także najwyższejklasyspecjaliści-praktycy, odpowiedzialni za politykę kadrową własnych firm.