CeleCelem studiów jest wyposażenie słuchaczy w wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w zakresie: - interpretacji strategii bezpieczeństwa narodowego; - oceny potencjalnych zagrożeń i skutków ich wystąpienia; - szacowania ryzyka w zarządzaniu kryzysowym; - opracowania planów zapobiegania i reagowania kryzysowego; - oceny sytuacji po wystąpieniu zagrożenia i podejmowania decyzji; - działania sił ratowniczych i innych systemów uczestniczących w reagowaniu kryzysowym; - działania zespołów i centrów reagowania kryzysowego; - zabezpieczenie logistyczne zarządzania kryzysowego; - praktyczne rozwiązywanie problemów zarządzania kryzysowego (gra decyzyjna).
Profil słuchacza / wymogiStudia podyplomowe adresowane są do osób posiadających wyższe wykształcenie (minimum pierwszego stopnia): - zajmujących kierownicze stanowiska w administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorstwach, organizacjach pozarządowych i instytucjach, które w zakresie swoich kompetencji ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo obywateli; - realizujących zadania w służbach porządku publicznego; - zajmujących się zarządzaniem systemami teleinformatycznymi, ochroną danych osobowych, informacji oraz osób i mienia; - zainteresowanych pozyskaniem przedmiotowej wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania kryzysowego.
Szczegółowe informacjeZAKRES TEMATYCZNY STUDIÓW
Zakres tematyczny studiów m.in. obejmuje następujące przedmioty: podstawy teorii bezpieczeństwa narodowego, podstawy zarządzania, teoria zarządzania kryzysowego, prawne aspekty stanów nadzwyczajnych i zarządzania kryzysowego, systemy zarządzania kryzysowego wybranych państw, szacowanie zagrożeń, ryzyko w zarządzaniu kryzysowym, planowania kryzysowe, organizacja i funkcjonowanie zespołów oraz centrów zarządzania kryzysowego, organizacja działań ratowniczych, zabezpieczenie logistyczne działań ratowniczych.
ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE - PERSPEKTYWY
Rozpad dwubiegunowego układu sił w świecie w końcu XX w spowodował przeniesienie zainteresowań i ciężaru działalności państw z klasycznych zagrożeń militarnych na zagrożenia niemilitarne, będące wynikiem rozwoju cywilizacyjnego oraz działaniem sił natury. Aktualnie stanowią one istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Jednym z najważniejszych zadań państwa i jego niższych jednostek podziału administracyjnego jest zapewnienie ochrony życia, zdrowia i mienia obywateli oraz środowiska naturalnego. Zadania te można skutecznie realizować posiadając zintegrowany i kompleksowy system przeciwdziałania nadzwyczajnym zagrożeniom. System ten powinien zapewnić sprawne reagowanie w wypadku wystąpienia określonego zagrożenia, poprzez efektywną koordynację działań ratowniczych prowadzonych przez profesjonalnie przygotowane kadry i służby.
ORGANIZACJA STUDIÓW
- Program studiów obejmuje dwa semestry zajęć dydaktycznych w liczbie 210 godzin.
- Studia realizowane są w trybie niestacjonarnym (soboty i niedziele).