Studia Podyplomowe-Zarządzanie instytucjami rynku pracy
CeleCelem studiów jest uzupełnienie wiedzy i doskonalenie umiejętności osób w zakresie pracy w instytucjach rynku pracy. Nabycie praktycznych umiejętności związanych z organizacją pracy w instytucjach, a także z pozyskiwaniem funduszy UE na realizacje zadań statutowych instytucji rynku pracy pozwoli na zwiększenie efektywności i skuteczności działania w obszarze interwencji na rynku pracy.
Profil słuchacza / wymogiAdresatami studiów podyplomowych na kierunku „Zarządzanie instytucjami rynku pracy" są osoby posiadające wyższe wykształcenie i związane lub planujące związać swoją karierę zawodową z rynkiem pracy. Głównymi adresatami są pracownicy publicznych służb zatrudnienia, instytucji szkoleniowych, agencji zatrudnienia, OHP, instytucji dialogu społecznego i partnerstwa lokalnego
Szczegółowe informacjeStudia Podyplomowe
Zarządzanie instytucjami rynku pracy
Problematyka rynku pracy i zatrudnienia jest dzisiaj jednym z najważniejszych obszarów interwencji państwa. Od jakości instytucji działających na rynku pracy zależy dziś jakość prowadzonej polityki prozatrudnieniowej. Zwłaszcza dziś, kiedy instytucje rynku pracy są jednymi z głównych beneficjentów środków z funduszy strukturalnych UE, a zwłaszcza środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Niezbędnym jest więc taka organizacja i zarządzanie instytucjami rynku pracy, zarówno ze sfery publicznej, jak i niepublicznej, aby jak najlepiej zagospodarować dostępne środki.
Metodyka: Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń, ze szczególnym uwzględnieniem interaktywnych metod nauczania. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów i praktyków z zakresu objętego tematyką studiów (m.in. pracownicy Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, przedstawicieli administracji publicznej).
Tematyka studiów
BLOK WPROWADZAJĄCY
Współczesna polityka ekonomiczna
Europejska polityka rynku pracy
BLOK UMIEJĘTNOŚCI PRAWNYCH
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Prawo pracy
Ustawa Prawo zamówień publicznych
Pomoc publiczna
Ustawa o finansach publicznych
BLOK UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH
Ekonomika rynku pracy
Polityka zatrudnienia
Wprowadzenie do zarządzania zasobami ludzkimi
Psychologia zatrudniania
Socjologiczne aspekty rynku pracy
Planowanie rozwoju zawodowego
Budżetowanie i controlling
Dostępne źródła finansowania działalności instytucji rynku pracy ze środków UE
Zarządzanie projektami unijnymi
Rozliczanie projektów unijnych
BLOK UMIEJĘTNOŚCI INTERPERSONALNYCH
Standardy obsługi klienta
Wizerunek pracownika
Seminarium dyplomowe