CeleCel studiów Celem studiów jest przekazanie przedstawicielom przemysłu, administracji samorządów i centralnej oraz inwestorom i instytucjom finansującym kompleksowej wiedzy nt. sektora energetyki odnawialnej i pokazanie w sposób praktyczny i zobiektywizowany możliwości technicznych i kierunków biznesowych rozwoju rynku energii elektrycznej ciepła i biopaliw produkowanych z odnawialnych zasobów energii.
Szczegółowe informacjeZakres studiów:
Program studiów obejmuje zagadnienia techniczne i lokalizacyjne związane z wdrażaniem inwestycji dotyczących każdego z najważniejszych rodzajów odnawialnych źródeł energii w Polsce wraz z towarzyszącymi zagadnieniami horyzontalnymi związanymi z planowaniem energetycznym i przestrzennym, finansowaniem, ekonomiką, prawem i rynkiem. Choć zajęcia odnosić się będą do krajowych uwarunkowań inwestycyjnych, to stałym elementem wszystkich bloków tematycznych wchodzących w zakres studiów będzie europejski kontekst rynku energii ze źródeł odnawialnych oraz unijnych regulacji prawnych wyznaczających skalę rynku i inwestycji w energetyce odnawialnej przynajmniej do 2010 r. (np. dyrektywy o promocji "zielonej" energii elektrycznej 2001/77/EC, biopaliw 2003/30/EC oraz projekt dyrektywy UE o "zielonym" cieple).
Tematyka zajęć:
Odnawialne źródła energii - wprowadzenie
Energetyka wiatrowa
Produkcja i wykorzystanie biopaliw stałych
Biopaliwa płynne: zasoby, technologie, prawo, wykorzystanie, rynek
Energetyka słoneczna
Podstawy energetyki wodnej i geotermalnej
Podstawy prawne wykorzystania OZE i instrumenty finansowe
Planowanie energetyczne i przestrzenne
Ekonomika inwestycji w energetyce odnawialnej i efekty zewnętrzne
Charakterystyka rynku energetyki odnawialnej i konkurencyjność różnych opcji technologicznych
Forma zajęć
Zajęcia prowadzone będą w formie wykładów, warsztatów (przygotowywanie projektów inwestycji i wniosków grantowych do funduszy UE), zajęć terenowych (instalacje energetyki odnawialnej i zapoznanie się z funkcjonowaniem laboratoriów energetyki odnawialnej i zagadnień certyfikacji) oraz seminariów i konsultacji.
Adresaci studiów
Studia przeznaczone są dla pracowników sektora energetycznego, kadry kierowniczej przedsiębiorstw zajmujących się produkcją urządzeń energetyki odnawialnej (w szczególności firm innowacyjnych), developerów i inwestorów, pracowników administracji szczebla centralnego i samorządowego, przedstawicieli firm doradczych, szkolnictwa wyższego i kształcenia ustawicznego na kierunkach związanych z energetyką i ochroną środowiska, którzy zamierzają poszerzyć standardowy zakres usług konsultingowych i szkoleń o zagadnienia energetyki odnawialnej.
Wykładowcy
Studia organizowane są we współpracy z EC BREC Instytutem Energetyki Odnawialnej specjalizującym się we wdrażaniu innowacyjnych technologii i produktów na rynku energetyki odnawialnej oraz z Europejskim Centrum Energii Odnawialnej - jednostki odpowiedzialnej za wdrażanie krajowej "Strategii rozwoju energetyki odnawialnej" i dysponującej laboratoriami badawczymi energetyki odnawialnej. Wykładowcami są m.in. pracownicy i współpracownicy obu ww. instytucji, mający co najmniej kilkuletnie doświadczenie w kierowaniu projektami energetyki odnawialnej w Polsce finansowanych z programów badawczych i energetycznych UE, przez rząd Polski (Ministerstwo nauki, Ministerstwo Środowiska) oraz przemysł. Kierownikiem merytorycznym studiów jest Grzegorz Wiśniewski (MBA), wcześniej wykładowca Politechniki Warszawskiej, obecnie dyrektor Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej, wieloletni doradca i przewodniczący zespołu doradców ds. energetycznych ministrów środowiska oraz ekspert Ministra Nauki i Informatyzacji ds. ramowych programów badawczych UE, doradca Komisji Europejskiej i członek tworzonych przez Komisję międzynarodowych forów energetycznych w dyrektoriach ds. Badań oraz ds. Energii, stały recenzent wniosków grantowych do programów UE, redaktor naukowy działu "Projekty europejskie w Polsce" w miesięczniku "Czysta energia", redaktor i współautor kilkunastu publikacji książkowych z zakresu energetyki odnawialnej.
Organizacja studiów
Zajęcia odbywają się zazwyczaj raz w miesiącu w Warszawie w piątki po południu i w soboty. Każda sesja (zjazd) składa się 16 godzin wykładów oraz dodatkowo godzinę (dwie) konsultacji indywidualnych w każdy piątek, bezpośrednio po zajęciach. Ogółem studia obejmą 200 godzin wykładów, warsztatów i seminariów, a ich rozpoczęcie nastąpi w październiku 2008 r.
Warunkiem ukończenia studiów jest wykonanie i obrona pracy końcowej, poświęconej w szczególności przygotowaniu inwestycji polegającej na produkcji lub sprzedaży energii z odnawialnych zasobów energii, o szczegółowej tematyce uzgodnionej z kierownikiem studiów.
Warunki przyjęć i uczestnictwa w studiach
W studiach podyplomowych mogą uczestniczyć osoby legitymujące się dyplomem ukończenia wyższej uczelni.
Warunkiem przyjęcia na Studia Podyplomowe jest złożenie następujących dokumentów:
1. Kwestionariusza uczelnianego (kliknij).
2. Odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych (licencjat, inżynier lub magister).
3. 2 zdjęć legitymacyjnych.
4. Wniesienia na konto uczelni opłaty za studia w całości lub jednej z dwóch rat.
Kończący studia podyplomowe otrzymają dyplomy ze wskazaniem zakresu ukończonych studiów.