KomentarzPo zakończeniu studiów absolwent otrzymuje Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych zgodne z przepisami MENiS ze wskazaniem kierunku studiów. Absolwenci otrzymują również Suplement do dyplomu (w języku polskim i angielskim), oparty na modelu opracowanym przez Komisję Europejską, UNESCO/CEPES oraz Radę Europy. Dzięki Suplementowi do dyplomu, wydawanemu w porozumieniu z Biurem Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej (pełniącym rolę The European National Information Centre on Academic Recognit
Studia Podyplomowe Gospodarka nieruchomościami - Zarządzanie nieruchomościami
CeleCelem studiów podyplomowych jest nabycie przez uczestników teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu zarządzania nieruchomościami, a także przygotowanie do procedur kwalifikacyjnych związanych z uzyskaniem Państwowej Licencji w zakresie Zarządzania Nieruchomościami
Profil słuchacza / wymogiAdresatami studiów podyplomowych na kierunku „Gospodarka nieruchomościami-Zarządzanie nieruchomościami” są osoby legitymujące się dyplomem studiów wyższych pragnące rozpocząć pracę zawodową jako zarządcy nieruchomości.
Studia podyplomowe są realizowane pod patronatem Polskiej Federacji Organizacji Zarządców i Administratorów Nieruchomości
Jednym z dodatkowych efektów przystąpieniu Polski do UE jest wzrastająca rolą rynku nieruchomości w kreowaniu krajowej i regionalnej gospodarki. Zwiększony dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania takich jak kredyty i pożyczki hipoteczne spowodowały, iż od 2005 r. skutecznie nadrabiamy zaległości powstałe w trakcie kryzysu w latach 2000 - 2003. Wraz ze wzrostem rynku nieruchomości wzrasta także zapotrzebowanie na specjalistów pomagających szacować wartość nieruchomości, sprzedawać ją, ale przede wszystkim skutecznie zarządzać nieruchomościami.
Umiejętne i profesjonalne zarządzanie nieruchomością wpływa na wizerunek danej nieruchomości, może także podnieść jej wartość. Wykwalifikowany zarządca wie, że każda nieruchomość jest inna, ma swój specyficzny charakter i wymaga indywidualnego podejścia. Celem zarządcy jest sprawne i profesjonalne zarządzanie nieruchomością, która została mu powierzona. Zarządca przede wszystkim realizuje cele wyznaczone przez właściciela danej posesji, ponadto dba o to, aby utrzymywać lub podnosić jej wartość.
Studia podyplomowe poszerzają wiedzę zarządcy o kwestie, ekonomiczne, prawne i finansowe. Praktycznym i niebywale ważnym elementem programu studiów podyplomowych są wykonywane przez słuchaczy plany zarządzania konkretnymi nieruchomościami. Słuchacze uzyskują wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie dokonywania analizy stanu technicznego i kondycji finansowej konkretnej nieruchomości oraz możliwości podniesienia standardu nieruchomości w ramach bieżącej działalności zarządcy. Studia podyplomowe również wzbogacają wiedzę słuchaczy o zarządzaniu nieruchomościami w państwach Unii Europejskiej.
Program studiów podyplomowych wyczerpuje Minimum Programowe dla Studiów Podyplomowych w zakresie Zarządzania Nieruchomościami ogłoszone w Komunikacie Ministra Budownictwa z dnia 20. czerwca 2007 r. w sprawie ustalenia minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych w zakresie zarządzania nieruchomościami (Dz. Urz. Min. Bud. Nr 3, poz.17).
Metodyka: Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń z wykorzystaniem interaktywnych form aktywizacji słuchaczy. Duży nacisk został położony na elementy praktyczne prowadzone w formie warsztatów. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów z zakresu objętego tematyką studiów.
Tematyka studiów
BLOK WPROWADZAJĄCY
Istota i cele zarządzania nieruchomościami
Podstawy prawne działalności zawodowej zarządcy nieruchomości- w Polsce i w UE
Pożądane cechy charakteru, wymagane umiejętności interpersonalne zarządcy nieruchomości
Etyka zawodowa i standardy zawodowe
BLOK KOMPETENCJI PRAWNYCH
Podstawy prawa cywilnego
Wybrane elementy prawa finansowego
Wybrane elementy prawa administracyjnego
Źródła informacji o nieruchomościach
Gospodarka nieruchomościami
Podstawowe informacje z zakresu ochrony danych osobowych
Zamówienia publiczne
BLOK KOMPETENCJI EKONOMICZNYCH
Ekonomiczne podstawy zarządzania nieruchomościami
Wybrane elementy finansów i bankowości
Zarządzanie nieruchomościami poprzez wartość
Podstawy analizy finansowo- ekonomicznej
Podstawy planowania i kalkulacji kosztów
Plan zarządzania nieruchomościami
BLOK KOMPETENCJI TECHNICZNYCH
Przegląd technologii w budownictwie
Słabe miejsca w budynkach, bezpieczeństwo użytkowe konstrukcji
Przegląd podstawowych regulacji prawnych, obowiązki zarządcy nieruchomości
Proces inwestycyjno- rementowy
Przeglądy techniczne budynków i urządzeń
Bezpieczeństwo nieruchomości
BLOK KOMPETENCJI ZAWODOWYCH
Procedury zarządzania operacyjnego
Przejmowanie nieruchomości do zarządzania
Zarządzanie nieruchomościami o funkcjach mieszkaniowych
Zarządzanie nieruchomościami inwestycyjnymi
Zarządzanie nieruchomościami instytucjonalnymi
Doradztwo na rynku nieruchomości
Funkcjonowanie rynków nieruchomości w wybranych państwach członkowskich Unii Europejskiej
Umowa o zarządzanie nieruchomością
Zarządzanie zasobami nieruchomowościowymi
Badania i analiza rynku nieruchomości dla potrzeb zarządzania
BLOK KOMPETENCJI INTERDYSCYPLINARNYCH
Wycena nieruchomości- wybrane zagadnienia
Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami - wybrane zagadnienia
Sztuka argumentacji
Seminarium dyplomowe+egzamin