CeleStudia Podyplomowe Filologia polskiej powołane zostały w celu kształcenia przyszłych nauczycieli języka polskiego w szkole podstawowej, gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych.
Profil słuchacza / wymogiAdresowane są do absolwentów, co najmniej ze stopniem licencjata kierunków humanistycznych różnych typów szkół wyższych i chętnych do poszerzenia i pogłębienia wiedzy w proponowanym kierunku. Warunkiem przyjęcia na studia jest ukończenie wyższych studiów humanistycznych (posiadanie co najmniej stopnia licencjata).
Szczegółowe informacjeStudia Podyplomowe
Filologia Polska
Dla chętnych, w przypadku odpowiedniej liczby zgłoszeń, istnieje możliwość zorganizowania dodatkowych zajęć z zakresu Historii i uzyskania uprawnień do nauczania także tego przedmiotu.
Program studiów obejmuje następujące przedmioty:
1. Historia literatury polskiej
2. Literatura powszechna
3. Tradycje biblijne i antyczne w literaturze polskiej
4. Gramatyka opisowa języka polskiego
5. Kultura języka polskiego
6 Elementy poetyki i stylistyki
7. Literatura a inne dziedziny sztuki
8. Literatura dla dzieci i młodzieży
9. Literatura fantastyczno - naukowa
10. Analiza dzieła literackiego
11. Warsztaty metodyczne
12. Elementy zabawy w procesie dydaktycznym
13. Historia i literatura biblijna
14. Historia Polski
15. Historia religii
16. Psychologia
17. Filozofia
18. Historia sztuki
19. Elementy socjologii
20. Etnografia
Zajęcia prowadzą : dr hab. Radosław Pawelec, dr Agnieszka Pilichowska, dr Marta Kacprzak, dr Anna Pięcińska, dr Joanna Rabiega - Wiśniewski, dr Marcin Jędrzejczak, dr Jacek Rzepka, dr Marek Stawski, dr Dariusz Skorupa, dr Martyna Deszczyńska, dr Paweł Boryszewski, dr Andżelika Uziębło, dr Sabina Zalewska, mgr Natalia Lipszyc, mgr Jacek Konik, mgr Michał Zembrzuski.
Organizacja zajęć
Zajęcia organizowane są w formie wykładów, ćwiczeń i warsztatów - łącznie ponad 350 godzin dydaktycznych. W tym przewidziano 50 godzin, w ramach których słuchacze będą przygotowywać własne prace, a także konsultować prace dyplomowe.
Studia trwają trzy semestry. Zajęcia odbywają się w dwudniowych sesjach - w soboty i niedziele, co dwa tygodnie (7 zjazdów w semestrze)
W przypadku zainteresowania również studiami historycznymi, studia podyplomowe w zakresie drugiego przedmiotu trwają cztery semestry, a liczba godzin wzrasta odpowiednio do wymogów uzyskania kwalifikacji w zakresie nauczania historii (co wiąże się z dodatkowymi, niewielkimi, kosztami).
Formy zaliczenia studiów
Zaliczenie poszczególnych przedmiotów - ćwiczeń i wykładów, w formie ustalonej przez prowadzącego. Całość studiów kończy się przedstawieniem pracy dyplomowej z metodyki.