KomentarzPo zakończeniu studiów absolwent otrzymuje Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych zgodne z przepisami MENiS ze wskazaniem kierunku studiów. Absolwenci otrzymują również Suplement do dyplomu (w języku polskim i angielskim), oparty na modelu opracowanym przez Komisję Europejską, UNESCO/CEPES oraz Radę Europy. Dzięki Suplementowi do dyplomu, wydawanemu w porozumieniu z Biurem Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej (pełniącym rolę The European National Information Centre on Academic Recognit
CeleCelem Studium jest przekazanie kompleksowej wiedzy oraz umiejętności praktycznego poruszania się w obszarze badań społecznych. Uczestnicy będą mieli możliwość nie tylko zapoznania się z poszczególnymi etapami postępowania badawczego, ale przede wszystkim nabycia wiedzy użytecznej bo przekładającej się na wymiar zastosowania praktycznego w tym również przeprowadzania analizy statystycznej.
Profil słuchacza / wymogiAdresatami studiów podyplomowych na kierunku „Badania społeczne w praktyce” są osoby posiadające wyższe wykształcenie i zainteresowane problematyką badań społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które pracują lub zamierzają podjąć pracę w agencjach badawczych lub realizując na zlecenie badania społeczne.
Szczegółowe informacjeBadania społeczne są elementem demokracji i współczesnej kultury. Dostarczając wiedzy o woli społeczeństwa i jego zachowaniu są podstawą swobodnie kształtującej się opinii publicznej. Coraz częściej po badania społeczne sięgają także instytucje komercyjne – przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe, agencje marketingowe, itp. We współczesnym zarządzaniu organizacją coraz większą uwagę przywiązuje się do tzw. miękkich metod zarządzania, związanych z poznawaniem postaw pracowniczych czy konsumenckich. Bogatym źródłem wiedzy na temat postaw, potrzeb i oczekiwań pracowników, klientów i kooperantów są właśnie badania społeczna. Nie jest to praktyka powszechna na naszym rynku, stosuje ją dopiero zaledwie około 30 procent organizacji.
Metodyka: Zajęcia prowadzone są przede wszystkim w formie warsztatów i ćwiczeń, ze szczególnym uwzględnieniem interaktywnych metod nauczania. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów i praktyków z zakresu objętego tematyką studiów.
Tematyka studiów
BLOK WPROWADZAJĄCY
Metodologia nauk społecznych
Zarys metod i technik badań socjologicznych
BLOK KOMPETENCJI METODOLOGICZNYCH
Metody ilościowe w socjologii – zarys
Metody jakościowe w socjologii – zarys
Struktura procesu badawczego
Problemy badawcze – warsztaty konstrukcyjne
Konceptualizacja: wskaźniki i wymiary
Operacjonalizacja – warsztaty praktyczne
Budowa indeksu
Konstruowanie skal
Logika doboru próby
Dobór próby – warsztaty rodzajowe
Eksperyment – warsztaty interaktywne
BLOK – KONSTRUOWANIE NARZĘDZI BADAWCZYCH
Karta obserwacji
Dyspozycje do wywiadu
Kwestionariusze, ankiety
Socjogramy
Wizualizacja i animalizację w praktyce
Kodowanie – warsztaty praktyczne
BLOK – ANALIZA DANYCH
Analiza struktury
Analiza dynamiki
Wnioskowanie statystyczne
Finansowanie badań społecznych ze środków unijnych
Prawo a badania społeczne
Seminarium dyplomowe