Studia Podyplomowe - Zarządzanie w administracji publicznej (ZAP)
CeleDoskonalenie działalności administracji gminnej, powiatowej i wojewódzkiej wymaga przygotowania nowych i stałego doskonalenia już działających kadr. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie Małopolska Szkoła Administracji Publicznej uruchomiła roczne podyplomowe studia z zakresu Zarządzania w administracji publicznej (ZAP).
Ukończenie naszych studiów ma być pomocne przede wszystkim w kompetentnym, sprawnym i skutecznym zarządzaniu przedsięwzięciami publicznymi w różnych dziedzinach działalności administracji terytorialnej. Służyć temu będzie zdobywanie wiedzy w takich dziedzinach jak prawo i administracja publiczna, finanse publiczne i analiza kosztów i zysków przedsięwzięć, gromadzenie i analiza informacji potrzebnych w podejmowaniu decyzji i identyfikacja problemów społecznych i gospodarczych.
Szczegółowe informacje
Kluczowym elementem kształcenia będzie przekazywanie wiedzy na temat projektowania, wdrażania i oceny efektywności przedsięwzięć i programów publicznych podejmowanych przez jednostki administracji terytorialnej. Kompetentny specjalista w zakresie administracji publicznej, kierujący zespołami ludzkimi, musi mieć też wiedzę w zakresie organizacji i zarządzania, public relations i marketingu terytorialnego. Musi także sprawnie posługiwać się w sprawowaniu swojej funkcji różnymi narzędziami komunikacji, takimi jak: korespondencja służbowa, negocjacje, spotkania i narady, prezentacje i wystąpienia publiczne.
ORGANIZACJA STUDIÓW
Program studiów realizowany jest w cyklu 12 spotkań weekendowych, podzielonych na dwa semestry.
Semestr I
Zarządzanie publiczne
Zarządzanie kadrami
Zamówienia publiczne Organizacja i zarządzanie w administracji publicznej
Techniki komunikowania w administracji publicznej
Public relations Marketing terytorialny
Polityka strukturalna UE
Ewaluacja programów publicznych
Badania sondażowe w pracy administracji publicznej
Prawo administracyjne
Semestr II
System administracji publicznej w Polsce
Rola służby cywilnej w administracji publicznej
Etyka w instytucjach publicznych
Podstawy planowania na szczeblu terytorialnym
Podstawy finansów publicznych
Analiza kosztów i korzyści przedsięwzięć publicznych Rachunkowość budżetowa podstawą podejmowania decyzji w sektorze publicznym
Zarządzanie jakością w urzędzie
Kontrola i audyt w urzędzie Podstawowe obszary zadań publicznych (drogi i komunikacja publiczna, gospodarka komunalna, rynek pracy, pomoc społeczna, kultura, ochrona zdrowia, oświata)
Seminarium dyplomowe
PRACA KOŃCOWA
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia ZAP jest zaliczenie wszystkich objętych programem przedmiotów oraz przygotowanie pracy końcowej i jej obrona. Po uzyskaniu pozytywnej oceny absolwenci uzyskają Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych: Zarządzanie w administracji publicznej, wydane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.