Studia Podyplomowe - Turystyka na Obszarach Chronionych i Leśnych
Profil słuchacza / wymogiStudia przeznaczone są dla osób pracujących w parkach narodowych, krajobrazowych, regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych, nadleśnictwach (ze szczególnym uwzględnieniem wchodzących w skład leśnych kompleksów promocyjnych), jednostkach działających na rzecz turystyki i rekreacji, biurach podróży, centrach edukacji ekologicznej i organizacjach pozarządowych pragnących pogłębić wiedzę w zakresie organizowania i funkcjonowania turystyki na terenach chronionych i leśnych.
Szczegółowe informacjeStudia trwają dwa semestry (240 godzin), a realizowane zagadnienia wchodzą w skład pięciu modułów:
Problematyka społeczna (m.in. socjologia społeczności lokalnych i metody rozwiązywania konfliktów lokalnych).
Problematyka przyrodnicza (m.in. wykorzystanie w praktyce turystyczno – rekreacyjnej oraz do wspomagania decyzji w turystyce Systemu Informacji Geograficznej – GIS).
Problematyka turystyczna (m.in. zasady zagospodarowania terenów leśnych i przyrodniczo – cennych, marketing, promocja i informacja turystyczna).
Problematyka prawna w turystyce.
Ćwiczenia terenowe na obszarach chronionych i leśnych kompleksach promocyjnych.
Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych, minimum zawodowych (inżynierskich lub licencjackich z zakresu nauk technicznych, przyrodniczych lub turystycznych).
Biorąc pod uwagę coraz większe zainteresowanie i presję społeczeństwa na przyrodę terenów chronionych oraz leśnych, problem ich ochrony i zagospodarowania turystycznego staje się coraz ważniejszy i pilniejszy do rozwiązania.
Struktura zajęć
Studia obejmują 266 godzin wykładów i zajęć warsztatowych.Zajęcia przez okres dwóch semestrów.
Zjazdy co dwa tygodnie.