CeleKażdy człowiek może niespodziewanie stać się uczestnikiem nagłego wypadku czy zdarzenia. Ryzyko takie jest na trwałe wpisane w naszą egzystencję i nie możemy go wyeliminować. Możemy natomiast znacząco obniżyć negatywne skutki niepożądanych zdarzeń, podejmując w razie potrzeby szybkie i odpowiednie działania. Stając się osobami przygotowanymi do aktywnej pomocy, możemy uratować zdrowie a często – i to jest najważniejsze, bo niczego cenniejszego człowiek nie posiada – życie. Celem studiów podyplomowych „Ratownictwo Przedmedyczne” jest przekazanie uczestnikom szerokiego zakresu wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych pozwalających na podejmowanie szybkich, pewnych i profesjonalnych działań ratunkowych w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, zarówno w stosunku do osób indywidualnych, jak i zbiorowości zagrożonych zdarzeniem masowym. Absolwent uzyskuje kompetencje ratownika przedmedycznego, może podejmować pracę na stanowisku dyspozytora służb ratowniczych oraz pełnić funkcje menedżerskie w ratownictwie. Podjęcie nauki nie wymaga posiadania przygotowania medycznego.
Profil słuchacza / wymogiStudia adresowane są do każdego, kto uznaje życie i zdrowie człowieka za wartość najwyższą; w szczególności do osób, które w związku z wykonywanymi zadaniami zawodowymi są zobowiązane do podejmowania działań ratujących ludzkie życie i zdrowie w sytuacjach zagrożeń oraz tych, którzy kandydują do objęcia stanowisk wiążących się z taką odpowiedzialnością, zatem m.in. do: osób zainteresowanych pracą w strukturach ratowniczych, w tym organizowanych obecnie Centrach Powiadamiania Ratunkowego i Dyspozytorniach Pogotowia Ratunkowego; nauczycieli wszystkich typów szkół, pragnących w ramach doskonalenia zawodowego podnieść kwalifikacje w zakresie nauczanych przedmiotów; pracowników wydziałów i centrów zarządzania kryzysowego; funkcjonariuszy lub kandydatów do służb mundurowych (Policja, Straż Pożarna, Inspekcja Transportu Drogowego); kierowników oraz pracowników bhp szczególnie w tych zakładach, gdzie występuje zwiększone ryzyko wypadku w miejscu pracy; osób pracujących w miejscach publicznych, gdzie występuje podwyższone ryzyko zdarzeń nagłych z uwagi na dużą ilość interesantów/klientów. Studia są kierowane nie tylko do profesjonalistów doskonalących swoje umiejętności oraz przyszłych specjalistów w dziedzinie ratownictwa przedmedycznego, ale też do osób głęboko przekonanych, że w sytuacjach nagłych zagrożeń zawsze warto a nawet trzeba poświęcać własny czas, wiedzę i zaangażowanie, niosąc nadzieję i pomoc poszkodowanym.
KADRA DYDAKTYCZNA:
Zajęcia prowadzić będą nauczyciele akademiccy Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, Akademii Medycznej w Poznaniu oraz Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a także wybitni praktycy - pracownicy szpitali klinicznych (lekarze specjaliści, psychologowie kliniczni) oraz pracownicy instytucji publicznych profesjonalnie zajmujących się problematyką działań ratowniczych. Ćwiczenia praktyczne realizują trenerzy certyfikowani.
KORZYŚCI ZE STUDIÓW:
Przedstawiona propozycja programowa jest jedną z niewielu tego typu profesjonalnych ofert na krajowym rynku edukacyjnym. Jej podstawową zaletą jest kompleksowość: absolwenci uzyskają nie tylko praktyczne umiejętności z zakresu ratownictwa przedmedycznego, ale co ważne, umiejętności te osadzone są w szerokim kontekście podstawowych nauk medycznych i humanistycznych. Uczestnicy studiów zdobędą nie tylko wiedzę „jak?” postąpić w danej sytuacji zagrożenia, ale przede wszystkim „dlaczego właśnie tak?”, dzięki czemu podejmowane działania nie będą wyłącznie czynnościami mechanicznymi, ale przemyślanymi i uświadomionymi co do celu, efektu i ryzyka. Każdy z uczestników wzbogaci swą wiedzę ogólną, jak i w obszarze szczególnie go interesującym: osoby profesjonalnie związane z problematyką ratownictwa zapoznają się z najnowszymi wytycznymi i zaleceniami, co do algorytmów postępowania; osoby dbające o swój rozwój zawodowy lub planujące zmianę zawodu uzyskają nowe kwalifikacje, dające im przewagę na rynku pracy; wreszcie wszyscy ci, którzy nie chcą być biernymi obserwatorami, ale pragną nieść pomoc w zagrożeniach dnia codziennego (np. wypadki komunikacyjne, zdarzenia w domu i miejscu pracy) uzyskają wyższy stopień swych kompetencji w tym zakresie. Ukształtowana podczas studiów świadomość odpowiedzialności prawnej, etycznej i społecznej związanej z fachowym niesieniem pomocy w sytuacjach trudnych i ekstremalnych pozwoli absolwentom dołączyć do nielicznej jeszcze, tworzącej się dopiero grupy osób - ratowników przedmedycznych.
DODATKOWE CERTYFIKATY:
• kurs pierwszej pomocy przedlekarskiej,
• szkolenie specjalistyczne w zakresie udzielania wsparcia psychologicznego uczestnikom wypadków i katastrof w miejscu zdarzenia.
SZCZEGÓŁOWE TREŚCI KSZTAŁCENIA:
Desmurgia – 10 godzin:
Urazy tkanek - rodzaje ran. Przebieg procesu gojenia się ran. Podstawowe informacje na temat zaopatrywania ran różnego typu i ochrony przed infekcją (środki medyczne, materiały opatrunkowe i podtrzymujące, leki). Zasady opatrywania poszczególnych części i okolic ciała. Leczenie ran przewlekłych.
Epidemiologia nagłych zagrożeń zdrowia i życia – 4 godziny:
Wprowadzenie do epidemiologii opisowej: podstawowe wskaźniki i współczynniki epidemiologiczne. Źródła informacji o zdarzeniach. Epidemiologia nagłego ustania czynności życiowych układu oddechowego i krążenia oraz zaburzeń centralnego układu nerwowego u dorosłych i dzieci. Epidemiologia urazów wielonarządowych.
Etyka działań ratunkowych – 4 godziny:
Ratownictwo a społecznie akceptowany system wartości. Dobro poszkodowanego jako nadrzędna zasada działania. Etyka w resuscytacji. Etyka w obliczu określania priorytetów działania ratowników w zdarzeniach masowych (katastrofach, konfliktach zbrojnych). Wybrane, współczesne problemy bioetyki.
Metodyka nauczania pierwszej pomocy – 10 godzin:
Nauczanie pierwszej pomocy i czynności resuscytacyjnych dzieci, młodzieży i dorosłych. Nauczanie korzystania ze struktur „łańcucha przeżycia”. Organizowanie doskonalenia zawodowego osób, w tym podległego sobie zespołu. Prowadzenie promocji zdrowia i profilaktyki nagłych zagrożeń zdrowotnych. Kierowanie tematem (projektem) badawczym w dziedzinie ratownictwa.
Patofizjologia zaburzeń funkcji życiowych – 20 godzin:
Podstawy patofizjologii zaburzeń funkcji życiowych poszczególnych układów i narządów organizmu: patofizjologia nagłego zatrzymania krążenia, podstawy patofizjologii resuscytacji układu krążenia, oddechowego i centralnego układu nerwowego. Patofizjologia urazu pojedynczego i mnogich obrażeń ciała u dorosłych i dzieci. Mechanizm reakcji wstrząsowych (wstrząs o różnej etiologii) Mechanizm i skutki oddziaływania na organizm: promieniowania jonizującego, prądu elektrycznego, wysokiej i niskiej temperatury, wysokiego i niskiego ciśnienia, niedotlenienia.
Pierwsza pomoc przedlekarska – 10 godzin:
Pierwsza pomoc w zagrożeniach ze strony układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, centralnego układu nerwowego, pokarmowego. Pierwsza pomoc w urazach, ostrych zatruciach i zagrożeniach środowiskowych (tamowanie krwawień, zabezpieczanie złamań). Podejmowanie działań w sytuacji wstrząsu o różnej etiologii. Zasady przenoszenia i transportu chorych z obrażeniami ciała.
Podstawy anatomii i fizjologii – 20 godzin:
Budowa oraz czynność najważniejszych układów i narządów organizmu warunkujących podstawowe funkcje życiowe w zakresie niezbędnym dla ratowników.
Propedeutyka ratownictwa przedmedycznego – 6 godzin:
Wprowadzenie do wybranych, najważniejszych zagadnień związanych z ratownictwem przedmedycznym, medycyną ratunkową oraz medycyną katastrof. Podstawowe krajowe uregulowania prawne dotyczące ratownictwa i ratowników zawarte w ustawach i kodeksach. Standardy ratownictwa.
Stany nagłe pochodzenia wewnętrznego – 20 godzin:
Postępowanie w niewydolności wieńcowej, zawale mięśnia sercowego, wstrząsie kardiogennym, tętniaku rozwarstwiającym aorty. Postępowanie w niewydolności górnych dróg oddechowych, ostrej astmie oddechowej i niewydolności oddechowej. Ostre krwawienie z przewodu pokarmowego, ostre zapalenie trzustki, ostra niewydolność wątroby, ostre stany pęcherzyka i dróg żółciowych. Postępowanie w ostrych zaburzeniach alergicznych. Zakażenia odzwierzęce, malaria, wąglik.
Techniki podtrzymania i przywracania funkcji życiowych – 6 godzin:
Procedura postępowania w zakresie resuscytacji oddechowo-krążeniowo-mózgowej zgodnie z obowiązującymi standardami – działania bezprzyrządowe u dorosłych i dzieci. Techniki zapewnienia drożności dróg oddechowych. Pozycja bezpieczna – ułożenia poszkodowanego. Monitorowanie funkcji życiowych. Defibrylacja aparatami typu AED. Specyfika podstawowych działań resuscytacyjnych u noworodków i dzieci. Profilaktyka zatrzymania krążenia w stanach nagłych zagrożeń.
Wybrane zagadnienia prawne w ratownictwie – 6 godzin:
Szczegółowa analiza obowiązujących aktów prawnych regulujących zakres postępowania i odpowiedzialności instytucji, służb oraz osób fizycznych w związku z ratowaniem życia i zdrowia poszkodowanych.
Kierowanie w sytuacjach kryzysowych – 10 godzin:
Wybrane zagadnienia z teorii decyzji. Odpowiedzialność za postępowanie własne i osób podległych. Organizowanie i kierowanie zespołami ratowniczymi. Źródła i rodzaje władzy kierowniczej. Praktyka stosowania władzy kierowniczej, uwarunkowania władzy kierowniczej w sytuacjach kryzysowych. Warunki i zasady skutecznego kierowania zespołem w sytuacjach ekstremalnych.
Nagłe zagrożenia wieku dziecięcego – 16 godzin:
Zasady postępowania z chorym dzieckiem: zespoły drgawkowe, ostre wysypki i stany zakaźne u dzieci, infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowych, ostre zaburzenia przewodu pokarmowego. Zagrożenia z wrodzonych wad serca. Nagła śmierć noworodka. Ostre stany psychotyczne wieku rozwojowego. Dziecko zagrożone przemocą. Zagrożenia okołourazowe.
Organizacja i zarządzanie systemami ratownictwa – 10 godzin:
Organizacja struktur ratowniczych i zintegrowanego ratownictwa medycznego. Kształtowanie umiejętności właściwej organizacji pracy. Lokalne i regionalne plany zabezpieczania zdarzenia masowego lub katastrofy oraz zasady ich tworzenia. Organizacja procesu dekontaminacji. Etyczna i społeczna problematyka organizacji i zarządzania, zakres odpowiedzialności kierowników w procesie zarządzania.
Psychologia działań ratowniczych – 10 godzin:
Psychologia działań ratunkowych w odniesieniu do poszkodowanych i zespołów ratunkowych. Stres sytuacyjny i pourazowy. Opanowanie paniki. Zasady zbierania ważnych informacji o zdarzeniu. Możliwości i sposoby udzielania pomocy psychologicznej na miejscu zdarzenia oraz w dłuższej perspektywie czasowej.
Psychotraumatologia – 10 godzin:
Wypadek jako sytuacja psychologicznie trudna, potencjalnie traumatyzująca. Tworzenie relacji z poszkodowanym i jego rodziną. Zasady i trening właściwej komunikacji i informowania o podjętych działaniach. Postępowanie o charakterze interwencji kryzysowej w wybranych sytuacjach: próby samobójcze, próby zabójstwa, ostre zaburzenia psychiczne (stany agresji i ostre stany depresyjne), przemoc seksualna.
Ratownictwo w zagrożeniach pochodzenia środowiskowego – 20 godzin:
Postępowanie ratunkowe w zagrożeniach wywołanych urazem termicznym (hipertermia, odmrożenia, hipotermia). Oparzenia termiczne i chemiczne. Postępowanie w sytuacji porażenia prądem elektrycznym, napromieniowania radioaktywnego, skażenia chemicznego. Postępowanie w stosunku do osób podtopionych, zagrożonych utonięciem i wypadkiem nurkowym. Postępowanie w chorobie wysokościowej (dysbaria). Postępowanie w nagłych zagrożeniach pochodzenia zwierzęcego (ukąszenia i pogryzienia).
Ratownictwo w zdarzeniach masowych i katastrofach – 4 godziny:
Specyfika i taktyka postępowania w różnych rodzajach zagrożeń masowych (zagrożenia przemysłowe, chemiczne, komunikacyjne, katastrofy naturalne). Prowadzenie działań w różnych fazach akcji ratunkowej, bieżące określanie priorytetów. Przygotowanie szpitali i innych jednostek do zabezpieczenia zdarzeń masowych.
Seminarium dyplomowe – 4 godziny:
Przygotowanie pracy dyplomowej w formie opracowania pisemnego na wybrany lub wskazany temat.
Zagrożenia nagłe w następstwie urazów – 20 godzin:
Kinetyka urazów komunikacyjnych i środowiskowych. Zasady postępowania ratunkowego w urazach w fazie przedszpitalnej: wywiad sytuacyjny, ocena urazu i postępowanie wstępne. Wstrząs okołourazowy i jego profilaktyka. Postępowanie szczegółowe w urazach: klatki piersiowej, jamy brzusznej, głowy, kręgosłupa, mięśni i narządu ruchu. Postępowanie w urazie termicznym, w urazach u dzieci, w urazach u kobiet w ciąży.
Zagrożenia terrorystyczne – 10 godzin:
Uwarunkowania ryzyka i poziomu zagrożenia zamachami terrorystycznymi. Cele terrorystów. Podstawowe zasady zachowania się osób oraz działania służb ratowniczych w przypadku zagrożenia atakiem terrorystycznym. Metody identyfikacji czynników zagrożenia biologicznego i chemicznego oraz sposoby ochrony przed ich działaniem.
WARUNKI PRZYJĘCIA:
1. O przyjęcie na studia podyplomowe „Ratownictwo Przedmedyczne” mogą ubiegać się osoby, które ukończyły studia wyższe (licencjackie, magisterskie lub równorzędne).
2. Rekrutacja odbywa się bez egzaminów wstępnych.
3. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
4. Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest złożenie kompletu dokumentów:
oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych,
wypełniony kwestionariusz zgłoszeniowy – możliwość pobrania w wersji elektronicznej pod adresem: http://www.wsb.net.pl/postgraduate-recruitment.php (formularz dostępny także w sekretariacie studiów podyplomowych),
podanie do Rektora o przyjęcie na studia podyplomowe – możliwość pobrania w wersji elektronicznej pod adresem: http://www.wsb.net.pl/postgraduate-recruitment.php (formularz dostępny także w sekretariacie studiów podyplomowych),
2 fotografie o wymiarze 37x52 bez nakrycia głowy, na jasnym tle,