Studia Podyplomowe - Prowadzenie działalności gospodarczej na Ukrainie (aspekty praktyczny i prawny)
CeleCEL STUDIÓW Celem Studium jest przekazanie zarówno praktycznej, jak i teoretycznej wiedzy z dziedziny ukraińskiego prawa gospodarczego, a także zapoznanie słuchaczy z ukraińskimi regulacjami prawnymi, których znajomość niezbędna jest do prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie. Słuchacze studiów poznają pojęcia, mechanizmy, procedury zarówno gospodarcze jak i prawne niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie. Kompleksowy program studiów pozwoli na zdobycie i utrwalenie wiedzy w tej dziedzinie, a także pozwoli na samodzielne zdobywanie dalszych praktycznych umiejętności już po zakończeniu studiów i sprawne zarządzanie w sferze przedsiębiorczości na Ukrainie, a także umożliwi prowadzenie doradztwa w tej dziedzinie.
Profil słuchacza / wymogiADRESACI STUDIÓW Studium adresowane jest przede wszystkim do osób prowadzących lub planujących działalność gospodarczą na Ukrainie, jak również do osób zajmujących się doradztwem w tej sferze. Słuchaczami mogą zostać również osoby, które w ramach wykonywanej pracy zawodowej stykają się z problematyką prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie. O przyjęcie na Studia Podyplomowe i MBA mogą ubiegać się absolwenci studiów wyższych magisterskich, licencjackich lub inżynierskich. Wyjątkiem od tej zasady są studenci ostatniego roku studiów (licencjackich, magisterskich lub zawodowych), którzy również mogą ubiegać się o przyjęcie na studia podyplomowe. W takich przypadkach świadectwo ukończenia studiów podyplomowych zostanie im wydane z chwilą przedstawienia dyplomu ukończenia studiów (magisterskich, licencjackich, zawodowych). Przy zapisie na studia MBA dodatkowo jest wymagane minimum dwuletnie doświadczenie zawodowe. Warunkiem przyjęcia na studia jest złożenie kompletu dokumentów i dokonanie opłaty. Słuchacze studiów jednosemestralnych dokonują opłaty jednorazowej, w przypadku studiów obejmujących większą liczbę semestrów przy zapisie wnoszą opłatę minimum za pierwszy semestr. O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń.
Szczegółowe informacjeRAMOWY PROGRAM STUDIÓW Prowadzenie działalności gospodarczej na Ukrainie (aspekty praktyczny i prawny)
1. Ukraiński język prawniczy - 8 godz.;
2. Ustrój polityczny Ukrainy - 8 godz.;
3. Podstawy ukraińskiego systemu prawnego – 8 godz.;
4. Ukraińskie prawo spółek handlowych - 16 godz.;
5. System podatkowy na Ukrainie - 10 godz.;
6. Podstawy prawne prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie - 16 godz.;
7. Organy kontroli działalności gospodarczej - 8 godz.;
8. Tryb inwestowania zagranicznego na Ukrainie – 10 godz.;
9. Ukraińskie prawo celne. Cła, procedury celne - 12 godz.;
10. Ustrój organów wymiaru sprawiedliwości na Ukrainie - 8 godz.;
11. Ochrona sądowa praw przedsiębiorcy na Ukrainie - 10 godz.;
12. Prawo umów handlowych na Ukrainie - 16 godz.;
13. Międzynarodowe stosunki gospodarcze - 4 godz.;
14. Prawne aspekty wymiany międzynarodowej. Umowy handlowe w transakcjach handlu zagranicznego. Arbitraż i rozstrzyganie sporów - 8 godz.;
15. Marketing i promocja produktu w handlu zagranicznym. Nawiązanie kontaktów z kontrahentami z Ukrainy - 8 godz.;
16. Praktyczne aspekty współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą w zakresie handlu międzynarodowego – 16 godz.;
17. Studia przypadków praktyki działalności gospodarczej na Ukrainie – 10 godz.;
18. Egzamin – 4 godz.
Razem: 180 godzin
KADRA
Zajęcia poprowadzą wykładowcy wydziałów prawa Narodowego Uniwersytetu „Akademia Kijowsko-Mohylanska” w Kijowie, Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych w Kijowie, Narodowego Uniwersytetu Iwana Franki we Lwowie, prawnicy-praktycy (w tym – pracownicy organów władzy państwowej, wymiaru sprawiedliwości Ukrainy, firm doradczych oraz consultingowych na Ukrainie etc).
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu w sesjach dwudniowych (sobota-niedziela)
WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW
Warunkiem pozytywnego ukończenia Studium jest zdanie egzaminu w formie testu.
Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia Studium (w języku polskim i ukraińskim).