Studia Podyplomowe - Profilaktyka i Terapia Uzależnień
CeleCelem studiów jest podwyższenie kwalifikacji w zakresie: * prowadzenia pierwszego kontaktu * umiejętności stawiania prawidłowej diagnozy * podejmowanie działań dotyczących interwencji, poradnictwa i terapii * projektowania i wdrażania do realizacji programów: o profilaktycznych, o psychoedukacyjnych o terapeutycznych * realizacji zadań z zakresu edukacji publicznej * poznania i wdrażania nowoczesnych strategii profilaktycznych i terapeutycznych
Profil słuchacza / wymogiAdresatami studiów są osoby posiadające wyższe wykształcenie z zakresu psychologii, resocjalizacji i inni zatrudnieni w placówkach edukacyjnych, pomocy społecznej, służbie zdrowia, sądownictwie, instytucjach wsparcia środowiskowego itp.
Szczegółowe informacjeProgram studiów, obejmuje m.in. następujące zagadnienia:
Trening interpersonalny.
Techniki komunikacji.
Elementy prawa rodzinnego i opiekuńczego.
Medyczne aspekty uzależnień, współuzależnień oraz przemocy.
Społeczno - psychologiczne teorie uzależnień i współuzależnień.
Podstawy terapii rodzin.
Metodyka terapii indywidualnej, rodzinnej i grupowej.
Program studiów obejmuje 350 godzin dydaktycznych oraz 50 godzin praktyk pedagogicznych dla osób posiadających kwalifikacje pedagogiczne, dla pozostałych osób - 150 godzin realizowanych w trakcie trwania studiów. Zajęcia prowadzone będą przez nauczycieli akademickich oraz doświadczonych praktyków terapeutów zajmujących się zawodowo problematyką uzależnień i współuzależnień.
Zajęcia odbywać się będą w soboty i niedziele, średnio co dwa tygodnie. Ukończenie Studiów Podyplomowych (uzyskanie odpowiednich zaliczeń, napisanie raportu audytorskiego oraz zdanie egzaminu końcowego) stanowi podstawę wydania świadectwa KPSW w Bydgoszczy (wg wzoru MNiSW).
Wymagane dokumenty:
podanie (formularz dostępny na miejscu lub na stronie internetowej ),