Studia Podyplomowe - Prawo i Administracja

Więcej informacji

Studia Podyplomowe - Prawo i Administracja

  • Cele Studium przeznaczone jest dla pracowników administracji publicznej (celnej i skarbowej) i ma na celu uzupełnienie ich wiedzy i udoskonalenie umiejętności przydatnych w codziennej pracy. Funkcjonowanie prawa i administracji we współczesnym świecie niesie ze sobą wiele praktycznych problemów i dylematów. Zajęcia proponowane w ramach Studium mają ułatwić ich rozwiązywanie. Poszerzają wiedzę w zakresie podstawowych gałęzi systemu prawa polskiego i europejskiego. Przydatne będą osobom mającym różne wykształcenie i doświadczenia zawodowe, szczególnie pod kątem przyszłego awansu zawodowego, w tym ubiegania się o stanowiska kierownicze lub samodzielne. Zróżnicowana forma zajęć (wykłady, warsztaty i seminaria) sprzyja dyskusji i lepszemu zrozumieniu złożonej problematyki prawnej. Wiedza i umiejętności słuchaczy zostaną udokumentowane państwowym dyplomem ukończenia akademickich studiów podyplomowych.
  • Profil słuchacza / wymogi Kandydaci muszą legitymować się dyplomem ukończenia studiów wyższych magisterskich lub studiów zawodowych I stopnia.
  • Tutuł uzyskany Absolwenci otrzymują państwowy dyplom ukończenia akademickich studiów podyplomowych na Wydziale Prawa WSMSGiP w zakresie przedmiotu Studium: PRAWO I ADMINISTRACJA.
  • Szczegółowe informacje Organizacja
    Całkowity czas trwania zajęć obejmuje 100 godzin lekcyjnych w dwóch semestrach akademickich. Zajęcia w ramach Studium odbywać się będą w trybie zaocznym, w formie comiesięcznych zjazdów piątkowo-sobotnich. Jeden zjazd obejmuje około 16 godzin lekcyjnych zajęć (piątek 6 godzin lekcyjnych, od godz. 16.00, sobota 10 godzin lekcyjnych, od godz. 9.00). Wszystkie zajęcia odbywają się w siedzibie WSMSGiP. Organizatorem Studium jest Wydział Prawa WSMSGiP oraz Biuro Studiów Podyplomowych i Dokto­ranckich. Koordynatorem merytorycznym Studium jest dr Krzysztof  Łokucijewski, a sekretarzem Studium mgr Katarzyna Magda.

    Treści
    Program Studium został dostosowany do wymogów projektu pt. „System doskonalenia zawodowego kadr Izby Celnej w Gdyni w związku z reformą aparatu celnego i skarbowego”. Zakres tematyczny obejmuje szerokie spektrum zagadnień związanych z organizacją administracji publicznej oraz funkcjonowaniem systemu prawa w Polsce. Szczególną uwagę poświęcono problemom prawa celnego oraz porządkowi instytucjonalno-prawnemu Unii Europejskiej. Zajęcia uwzględniają wiele praktycznych kwestii przydatnych w bieżącej pracy aparatu celnego i skarbowego. Umożliwiają również słucha­czom zapoznanie się z najnowszymi zmianami prawa polskiego i europejskiego w interesu­jącym ich zakresie.

    Metody
    Zajęcia dydaktyczne prowadzone będą w formie wykładów, konwersatoriów oraz seminariów tematycznych. Słuchacze posiadać będą możliwość wyboru tematyki pracy dyplomowej zgodną z własnymi preferencjami i zainteresowaniami szczegółowymi.

    Materiały
    Słuchacze zostaną zaopatrzeni w materiały źródłowe odnoszące się do poszczególnych zagadnień omawianych w trakcie zajęć, co niewątpliwie ułatwi naukę oraz usystematyzowanie pozyskiwanej wiedzy.

    Czas  trwania
    Dwa  semestry (zimowy  i  letni), ok. 100 godzin  dydaktycznych.

    Ramowy program Studium

    Historia administracji (4)
    Podstawowe pojęcia i instytucje prawoznawstwa (4)
    Podstawy prawa konstytucyjnego (4)
    System administracji publicznej w Polsce (4)
    Ustrój i zadania samorządu terytorialnego (4)
    Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania RP (4)
    Prawo administracyjne – podstawowe zagadnienia (6)
    Postępowanie administracyjne i administracyjno-sądowe (6)
    Finanse publiczne (4)
    Prawo i administracja a nowoczesne technologie informacyjne (2)
    Etyka w instytucjach publicznych (2)
    Prawo celne (8)
    Wybrane zagadnienia prawa i postępowania cywilnego (8)
    Wybrane zagadnienia prawa handlowego (8)
    Wybrane zagadnienia prawa i postępowania karnego (8)
    Wybrane zagadnienia prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (4)
    Unia Europejska: charakter prawny, instytucje, procesy decyzyjne (6)
    System prawa wspólnotowego (6)
    Wspólnotowe prawo celne (6)
    Podstawy prawne wspólnotowej polityki regionalnej i funduszy strukturalnych (2)
     


Więcej informacji

Inne informacje związane z prawo administracyjne