Studia Podyplomowe - Pozyskiwanie i zarządzanie funduszami strukturalnymi przez jednostki samorządu terytorialnego

Więcej informacji

Studia Podyplomowe - Pozyskiwanie i zarządzanie funduszami strukturalnymi przez jednostki samorządu terytorialnego

  • Cele Celem studiów jest przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu pozyskiwania i zarządzania funduszami strukturalnymi przez jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje im podległe. Po ukończeniu studium słuchacz będzie wiedział jak przygotować wniosek aplikacyjny, na co zwrócić uwagę w przygotowaniu studium wykonalności, jak realizować procedurę zgodnie z Zamówieniami Publicznymi, jak rozliczać projekt tj. przygotować wniosek o płatność oraz zgodnie z obowiązkami sporządzać sprawozdawczość dotyczącą projektu.
  • Profil słuchacza / wymogi Studium kierowane jest przede wszystkim do pracowników jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego; słuchaczami mogą być również osoby zainteresowane funduszami strukturalnymi UE, które chcą zdobyć niezbędną i praktyczną wiedzę w tej dziedzinie.
  • Tutuł uzyskany Licencjat
  • Szczegółowe informacje Podyplomowe Studium Funduszy Strukturalnych UE

    Specjalność: Pozyskiwanie i zarządzanie funduszami strukturalnymi przez jednostki samorządu terytorialnego

    1. Cel i zadania studiów podyplomowych

    Celem studiów jest przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu pozyskiwania i zarządzania funduszami strukturalnymi przez jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje im podległe. Po ukończeniu studium słuchacz będzie wiedział jak przygotować wniosek aplikacyjny, na co zwrócić uwagę w przygotowaniu studium wykonalności, jak realizować procedurę zgodnie z Zamówieniami Publicznymi, jak rozliczać projekt tj. przygotować wniosek o płatność oraz zgodnie z obowiązkami sporządzać sprawozdawczość dotyczącą projektu.

    2. Adresaci

    Studium kierowane jest przede wszystkim do pracowników jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego; słuchaczami mogą być również osoby zainteresowane funduszami strukturalnymi UE, które chcą zdobyć niezbędną i praktyczną wiedzę w tej dziedzinie.

    3.Charakterystyka studium

    Podczas realizowanych zajęć szczególny nacisk będzie kładziony na praktyczne umiejętności m.in. z zakresu przygotowania wniosku aplikacyjnego z niezbędnymi załącznikami, studium wykonalności czy analizy ekonomiczno-finansowej realizowanego projektu. Intensywny charakter prowadzonych zajęć ma na celu szybkie przygotowanie w dużej mierze pod kątem praktycznym absolwentów studium do pracy związanej z pozyskiwaniem funduszy UE. Słuchacze otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych zgodnie ze wzorem zawartym w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.

    Gwarancją odpowiedniego poziomu merytorycznego jest wysoce wyspecjalizowana kadra. Będą to: pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odpowiedzialni za wdrażanie funduszy strukturalnych UE, wykładowcy i praktycy Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Akademii Górniczo-Hutnicznej w Krakowie oraz inni specjaliści posiadający praktykę w zarządzaniu i wdrażaniu funduszy strukturalnych UE.

    4.Terminy i organizacja studiów

    Studia trwają 160 godz. i dzięki intensywnemu programowi trwają tylko jeden semestr. Zajęcia rozpoczynają się w październiku 2008 roku a kończą w lutym 2009 roku.

    Rekrutacja na studia podyplomowe rozpoczyna się 14 kwietnia 2008 roku i trwa do wyczerpania limitu miejsc.

    Wstępny wykaz realizowanych przedmiotów

    1. Główne założenia krajowych i regionalnych programów operacyjnych

    2. Warunki udzielania pomocy publicznej w latach 2007-2013

    3. Prawo zamówień publicznych w praktyce jednostek samorządu terytorialnego

    4. Studium wykonalności i elementy analizy ekonomiczno-finansowej

    5. Zarządzanie cyklem projektu przez jednostki samorządu terytorialnego

    6. Program Operacyjny Rozwój Obszarów Wiejskich

    7. „Duży projekt” – generator wniosków w nowym okresie programowania 2007-2013 (40 godzin warsztaty)

    8. Kwalifikowalność wydatków w ramach funduszy strukturalnych UE

    9. Program Operacyjny Kapitał Ludzki w perspektywie jednostek samorządu terytorialnego

    10. Umowa o dofinansowanie projektu (aspekty formalno-prawne)

    11. Monitoring i sprawozdawczość w projekcie

    12. Wniosek o płatność i kontrola w projekcie

Więcej informacji

Inne informacje związane z finansowanie projektów