CeleSłuchacze studiów mogą zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu pedagogiki szkolnej. Blok teoretyczny prowadzonych zajęć ma charakter interdyscyplinarny. Słuchacz przygotowywany jest do samodzielnego rozwiązywania problemów w obszarze rozpatrywanej specjalności. Pedagodzy szkolni mają stać się kreatorami w procesie wychowania mobilnego, przedsiębiorczego człowieka, otwartego wobec wyzwań współczesnego świata.
Szczegółowe informacjeWYDZIAŁ SOCJOLOGII I PEDAGOGIKI W OLSZTYNIE I WYDZIAŁ ZAMIEJSCOWY W KĘTRZYNIE
kierunek: Pedagogika
specjalność: Pedagogika szkolna – III semestry
Kompetencje zawodowe umożliwią absolwentowi podejmowanie działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki w stosunku do uczniów, z udziałem rodziców i nauczycieli, nawiązywanie kontaktów ze środowiskiem społecznym na rzecz zorganizowania opieki i pomocy uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej oraz świadczenie usług społeczno-profilaktycznych.
Ponadto absolwent posiadać będzie podstawową wiedzę z zarządzania zespołem ludzi, w tym rozwiązywania zaistniałych konfliktów. Po ukończeniu studiów może pełnić rolę pedagoga szkolnego, opiekuna, wychowawcy, instruktora, koordynatora, jak również może wykonywać różne funkcje administracyjne w jednostkach zajmujących się wychowaniem.
W związku z tym może być zatrudniony w: szkołach (pedagog szkolny), domach dziecka, rodzinnych domach dziecka, internatach, świetlicach szkolnych i środowiskowych, prowadząc indywidualną działalność pedagogiczną. Absolwent może uzyskać kwalifikacje pedagogiczne po odbyciu 150 godzin praktyki pedagogicznej.
Założenia organizacyjne studiów
Program kształcenia podyplomowego jest realizowany w trakcie trzech semestrów i obejmuje 350 godzin wraz z wizytami studyjnymi w szkołach podstawowych i średnich. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu, w soboty i niedziele co dwa tygodnie.