Studia Podyplomowe - Ochrona terenów górniczych

Więcej informacji

Studia Podyplomowe - Ochrona terenów górniczych

  • Cele Celem studiów jest przedstawienie aktualnej wiedzy naukowej, technicznej, organizacyjnej i prawnej w szeroko rozumianej problematyce ochrony terenów górniczych, a także zaprezentowanie najnowszych przyrządów, metod i technologii monitorowania terenu górniczego.
  • Profil słuchacza / wymogi tudia przeznaczone są dla absolwentów studiów technicznych (geodezja, geodezja górnicza, górnictwo, geologia, budownictwo, inżynieria i ochrona środowiska) zajmujących się problematyką ujemnego oddziaływania eksploatacji górniczej złóż na powierzchnię terenu, jej zabudowę i użytkowanie. W szczególności dotyczy specjalistów zatrudnionych w przedsiębiorstwach górniczych, wydobywających złoża metodą podziemną, odkrywkową i otworową, zatrudnionych w Urzędach Gminnych i w Urzędach Powiatowych, w których położone są obszary górnicze oraz w innych instytucjach zajmujących się tą problematyką.
  • Szczegółowe informacje
    Słuchacze zdobędą wiedze z zakresu ochrony terenów górniczych, geodezji górniczej, budownictwa górniczego, map cyfrowych, ochrony środowiska, prawa górniczego i geologicznego, zagospodarowania przestrzennego terenów górniczych i szkód górniczych.

    Istotnym novum jest możliwość zaliczenia przez uczestników studiów nie posiadających wykształcenia geodety górniczego przedmiotów egzaminacyjnych w zakresie uprawnień mierniczego górniczego.

    Wykładowcami prowadzącymi zajęcia będą wybitni specjaliści z zakresu ochrony terenów górniczych, geodezji górniczej, budownictwa górniczego, map cyfrowych, ochrony środowiska, prawa górniczego i geologicznego, zagospodarowania przestrzennego terenów górniczych i szkód górniczych. Prowadzone będą również zajęcia z przedmiotów podstawowych, tj. wybrane zagadnienia matematyki stosowanej oraz elementy informatyki, teorii gier i ryzyka oraz zasady negocjacji w ujęciu socjologicznym.

    Program Studiów


    1.    charakterystyka oddziaływania eksploatacji górniczej złóż na teren górniczy i środowisko,
    2.    metodyka badań rejestracji i dokumentowania skutków eksploatacji górniczej na powierzchni terenu i w obiektach,
    3.    współczesne teorie i metody prognozowania deformacji powierzchni terenu oraz zagrożenia obiektów budowlanych  i inżynierskich,
    4.     budownictwo i planowanie przestrzenne na terenach górniczych,
    5.    elementy matematyki stosowanej,
    6.    systemy informatyczne w ochronie terenów górniczych,
    7.    nowoczesne przyrządy i technologie geodezyjne oraz mapy cyfrowe,
    8.    wybrane zagadnienia formalno-prawne i ekonomiczne  w ochronie terenów górniczych,
    9.    zajęcia fakultatywne z przedmiotów uzupełniających w zakresie uprawnień mierniczego górniczego.
Więcej informacji

Inne informacje związane z systemy zarządzania środowiskiem i audyt