CeleCelem studiów jest wyposażenie uczestników w wiedzę z obszaru psychologii: społecznej, komunikacji, konfliktu oraz umiejętności niezbędnych w efektywnym radzeniu sobie z konfliktami – zarówno w pracy zawodowej jak i życiu prywatnym.
Profil słuchacza / wymogiStudia są adresowane do tych osób, które w swojej pracy zawodowej mają do czynienia z konfliktami i pragną zdobyć umiejętności konstruktywnego rozwiązywania sporów lub myślą o zmianie zawodu i chcą poznać warsztat pracy mediatora aby wspierać strony konfliktu w jego rozwiązywaniu.
Szczegółowe informacjeMediacje
WYKŁADOWCY
Wykładowcy to psychologowie, prawnicy, praktycy, wybitni specjaliści w zakresie negocjacji i mediacji, posiadający zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktykę przy prowadzeniu mediacji rodzinnych, rówieśniczych, gospodarczych, sądowych (sprawca-ofiara).
ZAJĘCIA
Zajęcia prowadzone są zgodnie ze standardami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości Dz. U. nr 56, poz. 591 z dnia 18 maja 2001r.
i upoważniają do ubiegania się o wpis na listę mediatorów sądowych.
PROGRAM STUDIÓW
Trening integracyjny 7
Komunikacja 8
Konflikt 8
Wprowadzenie do negocjacji 16
Wprowadzenie do mediacji 16
Arbitraż 8
Psychologia społeczna 16
Mediacje w sprawach karnych 16
Mediacje rodzinne 16
Mediacje szkolne i rówieśnicze 8
Prawne aspekty mediacji cywilnych 7
Mediacje w sprawach cywilnych 16
Prawne aspekty mediacji karnych 4
Etyka w pracy mediatora 4
Mediacje w sporach lokalnych 10
Techniki w pracy mediatora 8
Konstruowanie ugód w mediacjach cywilnych 7
Seminarium dyplomowe 5
RAZEM 180 h
CO TO JEST MEDIACJA?
Mediacja jest dobrowolną, pozasądową metodą rozwiązywania konfliktów pomiędzy stronami sporu, w obecności osoby neutralnej - mediatora, w celu wypracowania satysfakcjonującej obie strony ugody.
Mimo, że ma ponad 2000 letnią historię (mediowano m.in. w sporach pomiędzy Spartą a Atenami) jej prawdziwy rozkwit rozpoczął się w latach 70-tych w USA.
Mediacja znakomicie sprawdza się w rozwiązywaniu sporów politycznych, społecznych, gospodarczych i rodzinnych. Unia Europejska wydała cztery rekomendacje zalecające krajom członkowskim wprowadzenie i promowanie mediacji.
Są to rekomendacje w sprawie:
- mediacji rodzinnej,
- mediacji karnych,
- alternatyw dla postępowania sądowego w sprawach pomiędzy organami administracji i osobami prawnymi,
- mediacji w sprawach cywilnych.
W 2002 roku Komisja Europejska opublikowała tzw. */Zieloną Ksiegę/* o alternatywnym rozwiązywaniu sporów w prawie cywilnym i gospodarczym.
Rozpoczęto wówczas dyskusję na temat miejsca mediacji w systemach wymiaru sprawiedliwości.
W Polsce w najbliższym czasie mają wejść w życie zmiany w Kodeksie Postępowania Cywilnego i Kodeksie Cywilnym wprowadzające mediację do prawa cywilnego i gospodarczego.
*Kto może zostać mediatorem sądowym?*
Mediatorem prowadzącym mediacje miedzy pokrzywdzonym a sprawcą , wpisanym do rejestru sądu okręgowego, może zostać osoba, która:
- ukończyła 26 lat,
- korzysta z pełni praw cywilnych i publicznych,
- biegle włada językiem polskim w mowie i piśmie,
- posiada wykształcenie z zakresu psychologii, pedagogiki, socjologii, resocjalizacji lub prawa (oraz ma doświadczenie w zakresie wychowania lub resocjalizacji młodzieży – w przypadku mediacji w sprawach nieletnich),
- posiada umiejętności rozwiązywania konfliktów oraz nawiązywania kontaktów międzyludzkich,
- daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków,
- odbyła szkolenie dla mediatorów