Studia Podyplomowe - Instrumenty i Techniki Zarządzania Środowiskiem

Więcej informacji

Studia Podyplomowe - Instrumenty i Techniki Zarządzania Środowiskiem

  • Cele Duża dynamika zmian uregulowań prawnych z zakresu ochrony środowiska, jak również nieustanny rozwój technologii zarządzania środowiskiem stanowią wyzwanie dla współczesnych kadr kierowniczych, zarówno ze sfery gospodarki, jak i instytucji publicznych. Utworzenie studiów podyplomowych wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. Nowoczesny, stworzony w oparciu o badania rynku pracy program dydaktyczny ujmuje w sposób kompleksowy wszystkie aktualnie, najbardziej ważkie aspekty zarządzania środowiskowego. Zajęcia prowadzone są przez wysokiej klasy specjalistów z zakresu ochrony i inżynierii środowiska, posiadających duże doświadczenie dydaktyczne i praktykę gospodarczą. Wśród wykładowców są nauczyciele akademiccy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz specjaliści z takich firm jak: Atmoterm S.A. z Opola oraz DNV.
  • Profil słuchacza / wymogi Studia adresowane są do osób zajmujących się zawodowo problematyką ochrony i inżynierii środowiska, pracujących w przedsiębiorstwach, administracji publicznej oraz w innych jednostkach organizacyjnych, działających w obszarze szeroko rozumianej ochrony środowiska. Charakter prowadzonych zajęć może stanowić cenne uzupełnienie wiedzy o elementy praktyczne, także dla absolwentów wyższych uczelni kierunków związanych z ochroną i inżynierią środowiska.
  • Szczegółowe informacje Absolwenci studiów nabędą aktualną i praktyczną wiedzę w zakresie funkcjonujących w Polsce i Unii Europejskiej instrumentów prawnych i ekonomicznych, związanych z zarządzaniem w ochronie środowiska. Zdobędą umiejętności pozyskiwania i interpretowania danych środowiskowych, jak również identyfikacji i oceny zagrożeń wynikających z emisji substancji i energii do wszystkich komponentów środowiska.

    Każdy Absolwent będzie dysponował praktyczną wiedzą w zakresie:

    1).przygotowywania i interpretowania podstawowych dokumentów wynikających ze stosowania prawa ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz innych przepisów regulujących obowiązki przedsiębiorstw i administracji w tym zakresie,

    2).doboru odpowiednich metod i technik wspomagania zarządzaniem ochroną środowiska (w tym gospodarowania odpadami), a także będzie umiał ocenić ich wady, zalety oraz efektywność w różnych zastosowaniach,

    3).umiejętnego stosowania współczesnych narzędzi informatycznych do pozyskiwania i prezentacji informacji środowiskowych, prognozowania zmian zachodzących w środowisku oraz projektowania wybranych obiektów lub systemów ochrony środowiska.

    Tak zdobytą wiedzę i umiejętności zweryfikuje, wykonując w ramach warsztatów indywidualne projekty. Słuchacze, którzy zaliczą studia z wynikiem pozytywnym otrzymają świadectwo jego ukończenia wydane przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W ramach studiów istnieje również możliwość przygotowania słuchaczy przez firmę audytorską DNV do złożenia egzaminu na audytora wewnętrznego z zakresu ISO 14000.

    Program studiów

    - Prawno-ekonomiczne instrumenty zarządzania środowiskiem;
    - Zarządzanie jakością powietrza;
    - Zarządzanie gospodarką wodno-ściekową w przedsiębiorstwie i administracji publicznej;
    - Zarządzanie gospodarką odpadami w przedsiębiorstwie i administracji publicznej;
    - Sterowanie klimatem akustycznym w środowisku naturalnym;
    - Systemy zarządzania środowiskowego EMAS i ISO 14000;
    - Handel pozwoleniami zbywalnymi;
    - System REACH;
    - Zintegrowany rejestr uwalniania i transferu zanieczyszczeń na poziomie Europy (E-PRTR);
    - SOZAT - informatyczny system zarządzania danymi środowiskowymi;
    - Modelowanie pola emisji i imisji zanieczyszczeń powietrza;
    - Pozyskiwanie i przygotowywanie wniosków o środki unijne na inwestycje w ochronie środowiska;
    - GIS w ochronie środowiska.
Więcej informacji

Inne informacje związane z systemy zarządzania środowiskiem i audyt