CeleZawarte w programie treści poszczególnych zajęć obejmują najnowsze metody badawcze, w zakresie pozyskiwania danych, ich przetwarzania i interpretacji, dla celów poszukiwań naftowych i przewidywania zagrożeń górniczych. Podkreślenie w programie roli poszczególnych metod badawczych, ich integracji i konieczności ich kompleksowej interpretacji powinno być pomocne w późniejszej pracy zawodowej, tak przy prowadzeniu zaawansowanej interpretacji, jak i przy opracowaniu projektów badań i ocenie uzyskiwanych danych geofizycznych. Program studiów zawiera również elementy wiedzy niezbędne do starania się o uprawnienia.
Profil słuchacza / wymogiWymagane wykształcenie: studia wyższe z zakresu nauk o Ziemi, górnictwa i nauk pokrewnych oraz nauk ścisłych (mogą być także studia licencjackie). Przyjmowani będą również pracownicy przedsiębiorstw geofizycznych i geologicznych o innym profilu wykształcenia.
Szczegółowe informacjeCharakterystyka studiów
Konieczność poszukiwania złóż węglowodorów oraz prowadzenie eksploatacji w coraz bardziej złożonych warunkach geologicznych powodują, że do ich rozpoznawania oraz przewidywania zagrożeń związanych z eksploatacją górniczą wykorzystywane są najnowocześniejsze geofizyczne systemy pomiarowe i komputerowe, a także systemy do przetwarzania i interpretacji danych. Program studiów umożliwia poszerzenie wiadomości z zakresu metod geofizycznych wykorzystywanych w poszukiwaniach naftowych i predykcji tąpań.
Program studiów
GEOFIZYKA STOSOWANA - GEOFIZYKA NAFTOWA:
- Petrofizyka (8 h)
- Sejsmika (56 h)
- Geofizyka wiertnicza (34 h)
- Struktury geologiczne w magnetotelluryce (8 h)
- Zaawansowane metody interpretacji pól potencjalnych (12 h)
- Wybrane elementy geologii (20 h)
- Seminarium dyplomowe (16 h)
GEOFIZYKA STOSOWANA - GEOFIZYKA GÓRNICZA:
- Petrofizyka (8 h)
- Elementy mechaniki górotworu (10 h)
- Fizyka górotworu poddanego naprężeniom (12 h)
- Zagrożenia w kopalniach i metody ich zwalczania (12 h)
- Sejsmologia górnicza (8 h)
- Sejsmoakustyka (12 h)
- Sejsmika górnicza (12 h)
- Sejsmologia inżynierska na terenach górniczych (16 h)
- Mikrograwimetria (12 h)
- Wpływ eksploatacji górniczej na zabudowę (6 h)
- Seminarium dyplomowe (16 h)