CeleStudia mają na celu: poszerzenie wiedzy zarówno z zakresu energetyki konwencjonalnej, jak i odnawialnej,zapoznanie słuchaczy z najnowszymi osiągnięciami z tej dziedziny, wymianę wiedzy i doświadczeń w polskich i zagranicznych elektrowniach i elektrociepłowniach. Program obejmuje również handel emisjami oraz uwarunkowania prawne działalności energetyki w Polsce i Unii Europejskiej.
Profil słuchacza / wymogiStudia przeznaczone są dla kadry inżynierskiej pracującej w elektrowniach, elektrociepłowniach, miejskich przedsiębiorstwach energetyki cieplnej, biurach konstrukcyjnych maszyn i urządzeń energetycznych, zakładach przemysłowych z wydziałami energetyki przemysłowej, np. rafinerie, kopalnie, zakłady azotowe, huty, koksownie, fabryki kotłów, turbin
Szczegółowe informacjeCharakterystyka studiów
Studia obejmują następujące zagadnienia:
Procesy spalania i wymiany ciepła. Konstrukcja, eksploatacja, diagnostyka maszyn przepływowych, kotłów parowych, turbin parowych i gazowych. Układy gazowo-parowe. Materiałoznawstwo .Bilansowanie elektrowni i elektrociepłowni. Układy regulacji cyfrowej. Przesył energii cieplnej i energii elektrycznej. Ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja. Odnawialne źródła energii. Technologie proekologiczne w energetyce. Rynek energii. Zajęcia praktyczne w elektrowniach krajowych i zagranicznych (Austria).
Program studiów
- Wybrane zagadnienia z termodynamiki i mechaniki płynów.
- Spalanie i wymiana ciepła .Wymienniki.
- Materiałoznawstwo.
- Konstrukcja i eksploatacja maszyn przepływowych
- Kotły parowe. Turbiny parowe i gazowe. Układy gazowo-parowe.
- Kontrola procesów cieplnych w elektrowniach i elektrociepłowniach.
- Technologie przygotowania paliwa. Ochrona środowiska w energetyce.
- Diagnostyka maszyn i urządzeń energetycznych.
- Ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja. Audyt energetyczny.
- Odnawialne źródła energii. Rynek energii .
- Układy regulacjicyfrowej.
- Wyjazd na zajęcia do elektrowni i elektrociepłowni w Austrii i w kraju.