Studia Podyplomowe - Detektywistyka i Wywiad Gospodarczy

Więcej informacji

Studia Podyplomowe - Detektywistyka i Wywiad Gospodarczy

  • Cele Detektyw jest jednym z tych zawodów, który aktualnie, w okresie transformacji ustrojowej i przemian zachodzących w społeczeństwie, zdobywa coraz większą popularność. Towarem jest dzisiaj informacja, którą na czas zdobyć może profesjonalista – detektyw XXI wieku. Detektyw jest zawodem, który pojawia się w różnych okresach historycznych. Jako dodatkowa praca osób wykonujących, na co dzień inny zawód, lub jako w pełni profesjonalne wykonywanie tego zawodu. W każdym funkcjonującym obecnie społeczeństwie, jak pokazuje codzienność, usługi detektywistyczne okazują się niezbędne, a wręcz wzrasta na nie zapotrzebowanie. Zapotrzebowanie to wynika oczywiście z różnych powodów. W odniesieniu do absolwentów różnych uczelni możemy założyć, że jest to możliwość zdobycia dodatkowego atrakcyjnego zawodu. Natomiast dla osób potrzebujących tego typu usług - możliwość rozwiązania zgodnie z prawem problemów, kiedy zawodzą inne dotychczas stosowane sposoby.
  • Profil słuchacza / wymogi Studia są adresowane w pierwszej kolejności do absolwentów wyższych uczelni, pracujących (lub zamierzających podjąć pracę) jako detektywi w firmach prywatnych lub instytucjach państwowych, oraz firmach zajmujących się organizowaniem, zabezpieczaniem życia, pracy i służby (prywatne firmy ochrony, agencje detektywistyczne, policja, wojsko, straż miejska). Studia podyplomowe „Detektywistyka i wywiad gospodarczy” mogą być szansą na zdobycie dodatkowego zawodu gwarantującego zatrudnienie dla tych absolwentów uczelni wyższych, których dotychczas wykształcenie nie gwarantuje zatrudnienia ze względu na ograniczone potrzeby rynku pracy (filozofia, socjologia, pedagogika, politologia).
  • Szczegółowe informacje KADRA DYDAKTYCZNA:
    Zajęcia prowadzić będą wysokiej klasy specjaliści z zakresu teorii i praktyki przywództwa, zarządzania w sytuacjach kryzysowych oraz bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, wywodzący się spośród nauczycieli akademickich: Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu. Współprowadzącymi zajęcia praktyczne (ćwiczenia, warsztaty) będą doświadczeni oficerowie policji, BOR, wojska, praktycy prowadzący własną działalność w zakresie usług detektywistycznych oraz wieloletni trenerzy psychopedagogicznych zajęć warsztatowych rozwijających umiejętności intra- i interpersonalne, myślenie innowacyjne i działania twórcze.

    KORZYŚCI ZE STUDIÓW:
    Ukończenie studiów pozwoli na twórcze rozwijanie swoich zdolności i umiejętności przywódczych w celu bardziej efektywnego funkcjonowania w roli osób dbających o bezpieczeństwo osób prywatnych, firmach, oraz organach państwowych i samorządowych. Absolwenci studiów wyróżniać się będą kompetencjami obejmującymi rzetelną wiedzę i umiejętności z zakresu działań mających na celu udaremnienie przestępstw przeciwko życiu i mieniu oraz odzyskiwaniu mienia. Znacząco udoskonalą swoje umiejętności w dziedzinie komunikowania społecznego, autoprezentacji oraz kreowania wizerunku. Wzbogacą swoje kwalifikacje, co pozwoli im na nowoczesne podejście do problemów związanych z bezpieczeństwem. Ukształtowana podczas studiów świadomość odpowiedzialności prawnej, etycznej i społecznej związanej z prowadzeniem usług detektywistycznych pozwoli stać się osobami atrakcyjnymi i poszukiwanymi na rynku pracy Unii Europejskiej. Program studiów wyczerpuje treści niezbędne do pozytywnego złożenia egzaminu na licencję detektywa.

    SZCZEGÓŁOWE TREŚCI KSZTAŁCENIA:

    Autoprezentacja i media w promocji i reklamie usług detektywistycznych – 20 godzin:
    Elementy własnego wizerunku. Mechanizmy wpływu społecznego związane z wizerunkiem własnym. Spirala sukcesy wg Eleri Sampson. Wizerunek detektywa widziany w mediach kontra wizerunek pożądany. Wizerunek własny a kultura firmy detektywistycznej i świadczonych usług. Wizerunek rozwinięty. Efekt pierwszego wrażenia. Mowa ciała. Strefy obron-ne. Kompetencje i wiarygodność, opanowanie. Wykorzystanie strategii środków przekazu dla własnej kariery.

    Detektyw - jego rola i zadania w ujęciu historycznym – 8 godzin:
    Fazy kształtowania się detektywistyki na przestrzeni dziejów. Wielcy detektywi ich dokonania. Rozwój detektywistyki wraz z rozwojem cywilizacyjnym. Współczesne trendy w pracy detektywa i firm detektywistycznych.

    Psychologia emocji i stresu w pracy detektywa – 20 godzin:
    Emocje podstawowe. Pojęcie emocji modalnych. Emocja i motywacja jako system interpretacji. Różnica pomiędzy emocjami a nastrojem, temperamentem a innymi pojęciami afektywnymi. Różnorodność afektów: emocje i zdarzenia, nastroje i sentymenty, motywowanie. Dziedzina emocji i motywacji z perspektywy rozwojowej. Stałość i niestałość emocji. Funkcjonalne i dysfunkcjonalne znaczenie emocji i motywacji w pracy detektywistycznej. Znaczenie procesów poznawczych w pracy detektywa. Motywacja i samoregulacja. Samoświadomość i samoregulacja. Samokontrola w wykonywaniu obowiązków detektywa. Aspekty rozwoju emocjonalnego: ekspresja i wzbudzanie emocji. Doświadczanie i rozumienie emocji, relacji społecznych. Indywidualne różnice w zakresie emocji, wymiary osobowości a systemy emocjonalne.

    Style i zasady skutecznej komunikacji w pracy detektywa – 10 godzin:
    Wprowadzenie do teorii komunikacji ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień retoryki i erystyki. Podstawowe wiadomości z teorii i kultury języka. Kultura żywego słowa. Przygotowanie i kompozycja wystąpienia słownego. Skuteczność i poprawność wygłaszanego przemówienia. Rytuał i sens dyskutowania. Metodyka przygotowania dyskusji i kierowania nią. Dyskusja na wybrany temat. Redagowanie tekstów. Style funkcjonalne. Analiza tekstów użytkowych autorstwa słuchaczy. Wystąpienia publiczne, ich specyfika i rodzaje: raport, wystąpienie konferencyjne, pokaz, instruktaż, dyskusja i dyskusja panelowa. Etapy przygotowania prezentacji, techniki dostosowania prezentacji do potrzeb i możliwości odbiorcy. Wystąpienia publiczne od strony technicznej: sporządzanie i korzystanie z notatek, postawa mówiącego, gestykulacja i sposób poruszania się mówiącego, dobór i posługiwanie się sprzętem pomocniczym. Polska etyka językowa.

    Technologia informacyjna w pracy detektywa – 16 godzin:
    Pojęcie i właściwości technologii informacyjnej w pracy detektywa. Funkcje technologii informacyjnej w promocji usług detektywistycznych. Media jako narzędzia rozwoju intelektualnego detektywa. Ocena środków przekazu (czasopism, filmów, programów telewizyjnych, programów multimedialnych, zasobów Internetu) jako przydatnych w pracy detektywa. Możliwości i ograniczenia wykorzystania, funkcje technologii informacyjnej w pracy detektywa. Skutki wszechstronnego oddziaływania mass mediów na człowieka, próby ograniczeń. Wizualizacja w pracy detektywa. Funkcje technologii informacyjnej w pracy detektywów na świecie. Język elektroniczny a język myśli, przegląd koncepcji. Problemy kształcenia ustawicznego z wykorzystaniem komputera, idea Internetu i „globalna wioska”.

    Usługi detektywistyczne jako rodzaj działalności gospodarczej – 16 godzin:
    Zasady wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych. Wpisy do rejestrów działalności gospodarczej. Ubezpieczenia obowiązujące przy prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych. Przygotowywanie wniosków o rozpoczęcie działalności w zakresie usług detektywistycznych. Oświadczenia składane przy rejestracji działalności w zakresie usług detektywistycznych. Organy uprawnione do prowadzenia kontroli dokumentacji w zakresie usług detektywistycznych jako działalności gospodarczej. Akty wykonawcze w zakresie działalności gospodarczej jako usług detektywistycznych.

    Współczesne usługi oraz agencje detektywistyczne na świecie – 10 godzin:
    Podział i zakres działań agencji detektywistycznych. Współpraca agencji detektywistycznych z policją i służbami specjalnymi. Obraz medialny światowych agencji detektywistycznych. Sprzęt i wyposażenie współczesnej detektywistyki i detektywa.

    Wymagania kwalifikacyjne wobec osób ubiegających się o licencję detektywa – 12 godzin:
    Prawa i obowiązki detektywa przy wykonywaniu usług detektywistycznych. Zasady etyki, lojalności wobec zlecającego usługę. Przestrzeganie praw człowieka. Środki techniczne oraz metod i czynności operacyjno-rozpoznawcze w pracy detektywa. Zasady przetwarzania danych osobowych, zebranych w toku wykonywanych czynności detektywistycznych w zakresie sprawy prowadzonej w zakresie usług detektywistycznych. Zasady uzyskiwania informacji od osób fizycznych, przedsiębiorców, instytucji, a także organów administracji rządowej lub samorządowej. Zasady zachowania tajemnicy, źródła informacji oraz okoliczności sprawy. Odpowiedzialność za szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności detektywistycznych.

    Wywiad i kontrwywiad gospodarczy – 10 godzin:
    Istota podstawowych pojęć: wywiadu i kontrwywiadu. Wywiad i kontrwywiad gospodarczy oraz jego znaczenie we współczesnej gospodarce. Podstawowe koncepcje zbierania i wykorzystania informacji gospodarczych. Przyszłość wywiadu i kontrwywiadu gospodarczego. Badanie wiarygodności handlowej i finansowej osób i firm. Wykonywanie charakterystyki firm i branż. Organizacja zabezpieczeń kontraktów handlowych. Bezpieczeństwo przedsiębiorstw. Ochrona informacji niejawnych. Kontrola lojalności personelu.

    Podstawy kryminalistyki – 20 godzin:
    Podstawowe pojęcia z zakresu kryminalistyki. Naczelne zasady kryminalistyki. Ślady kryminalistyczne i ich klasyfikacja. Wnioskowanie na podstawie śladów kryminalistycznych. Metody ujawniania i zabezpieczania śladów. Stosowanie metod i środków zabezpieczenia miejsc zdarzenia. Ustalanie źródeł informacji o działalności przestępczej. Organizacja i taktyka prowadzenia poszukiwań osób i rzeczy. Metody identyfikacji człowieka i przedmiotów. Ekspertyzy kryminalistyczne. Ocena wiarygodności dokumentów.

    Podstawy szkolenia strzeleckiego – 24 godziny:
    Charakterystyka broni strzeleckiej. Celność broni. Konserwacja i czyszczenie broni. Składanie i rozkładanie broni. Przyczyny i objawy zacięć broni. Stosowanie postaw strzeleckich. Skuteczne oddawanie strzałów do celu. Prawo i zasady użycia broni. Zasady bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Psychologiczne aspekty użycia broni. Strzelanie z różnego rodzaju broni
    Seminarium dyplomowe – 6 godzin:
    Przygotowanie pracy dyplomowej w formie pisemnego opracowania. Zasady wykorzystania materiałów źródłowych. Prawo autorskie.

    Ustawowe i etyczne prawa i obowiązki detektywa – 14 godzin:
    Akty prawne regulujące prawa i obowiązki detektywa. Podstawy wykonywania zawodu detektywa w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Podstawy prawa handlowego własności intelektualnej. Prawo administracyjne finansowe w aspekcie ustawy o usługach detektywistycznych. Rozporządzenia MSWiA i Ministra zdrowia dotyczące usług detektywistycznych. Etyka zawodu detektywa.

    Warsztaty kreatywności w pracy detektywa – 16 godzin:
    Teoretyczne podstawy myślenia i działania twórczego. Świadomość wartości i umiejętność wartościowania. Dialog egzystencjalny i egzystencjalna komunikacja w procesie kierowania. Cykl warsztatowy „Spotykamy”- wzbogacanie wiedzy o sobie i innych. Cykl warsztatowy „Tworzymy” – nowe spojrzenie na rzeczywistość. Cykl warsztatowy „Wybieramy”- świadomość wartości.

    Zagrożenia w pracy detektywa – 20 godzin:
    Pojęcie, charakterystyka i klasyfikacje zagrożeń psychospołecznych. Stres i przeciwdziałanie stresowi w pracy detektywa. Depresja – choroba cywilizacyjna XXI wieku. Syndrom wypalenia zawodowego. Formy i przejawy agresji w pracy detektywa. Stereotypy i uprzedzenia jako bariery skutecznej pracy detektywistycznej. Metody i formy zapobiegania negatywnym zjawiskom psychospołecznym w pracy zespołowej detektywistycznej. Zagrożenia fizyczne dla zdrowia i życia w pracy detektywa.

    Zasady bhp oraz pomocy przedmedycznej w warunkach pracy detektywa – 16 godzin:
    Regulacje prawne z zakresu prawa pracy. Identyfikacja, analiza i ocena zagrożeń czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, uciążliwymi i niebezpiecznymi oraz ocena ryzyka związanego z tymi zagrożeniami. Organizacja i metody kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i służby. Analiza okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, chorób zawodowych- profilaktyka. Organizacja i metodyka szkolenia bhp. Skutki ekonomiczne niewłaściwych warunków pracy – świadczenia. Zasady postępowania w razie wypadku i w sytuacjach zagrożenia; pierwsza pomoc. Podstawy teoretyczne znaczenia pierwszej pomocy. Zachowanie się w miejscu wypadku. Pierwsze kroki ratownicze. Ocena stanu poszkodowanego. Badanie stanu poszkodowanego. Podtrzymanie czynności życiowych. Pomoc poszkodowanym z zatrzymanym oddechem. Pomoc przy zatrzymaniu krążenia. Wstrząs – patofizjologia, przyczyny, zapobieganie, pierwsza pomoc. Pomoc udzielana w przypadku ran i krwotoków. Ciało obce w ranie. Pomoc przy amputacji urazowej. Rany brzucha i klatki piersiowej. Rodzaje krwotoków. Opatrunek uciskowy. Pomoc przy urazach kości i stawów. Postępowanie przy złamaniu kości. Pierwsza pomoc przy oparzeniu gałki ocznej. Porażenie prądem elektrycznym, porażenie piorunem. Ochrona przed porażeniem. Wychłodzenie – hipotermia oraz odmrożenia – załamania lodu. Zatrucia. Ukąszenia przez zwierzęta domowe lub dzikie. Użądlenia. Pierwsza pomoc, groźba reakcji uczuleniowej. Pierwsza pomoc w przypadku utonięć. Postępowanie w przypadku wystąpienia zawału serca, udaru mózgu oraz z chorym na cukrzycę (hipo-hiperglikemia). Zadławienie. Ułożenie i transport poszkodowanych. Wyciąganie poszkodowanego – sposoby. Przenoszenie poszkodowanego przez jedną i więcej osób. Ukompletowanie apteczki samochodowej, domowej i miejscu pracy.

    Zdrowotne i psychofizyczne wymagania wobec detektywów – 12 godzin:
    Zakres badań lekarskich i psychologicznych, którym jest obowiązana poddać się osoba ubiegająca się o wydanie licencji, oraz zakres i częstotliwość przeprowadzania tych badań w odniesieniu do osób posiadających licencję. Odwoływania się od orzeczeń lekarskich. Sposoby postępowania z dokumentacją związaną z badaniami lekarskimi i psychologicznymi oraz wzory stosowanych dokumentów. Wnioskowanie o badania lekarskie i psychologiczne osób ubiegających się o wydanie licencji. Badania po okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą trwającą dłużej niż 6 miesięcy. Osoby uprawnione do przeprowadzania badań.

    Podstawę prawną treści kształcenia stanowią:

    -    ustawa z dnia 06 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych (Dz.U. Nr 12 poz. 110 z dnia 15 lutego 2002 r., z późniejszymi zmianami);
    -    rozporządzenie MSWiA z dnia 08 sierpnia 2002 r. w sprawie dokumentacji wymaganej przy prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych (Dz.U. Nr 137, poz. 1160);
    -    rozporządzenie MSWiA z dnia 30 sierpnia 2004 r. w sprawie składania wniosku o wydanie licencji detektywa (Dz.U. Nr 196, poz. 2020 z dnia 08 września 2002 r.);
    -    rozporządzenie MSWiA z dnia 05 listopada 2002 r. w sprawie wysokości i trybu wnoszenia opłat za wydanie licencji detektywa (Dz.U. Nr 186, poz. 1557);
    -    rozporządzenie MSWiA z dnia 05 listopada 2002 r. w sprawie trybu wnoszenia opłaty za egzamin osoby ubiegającej się o wydanie licencji detektywa (Dz.U. Nr 186, poz. 1558);
    -    rozporządzenie MSWiA z dnia 06 listopada 2002 r. w sprawie egzaminów dla osób ubiegających się o wydanie licencji detektywa (Dz.U. Nr 186, poz. 1559);
    -    rozporządzenie MSWiA z dnia 31 października 2002 r. w sprawie wzoru i trybu wydawania licencji detektywa (Dz.U. Nr 189, poz. 1587);
    -    rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 02 września 2003 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się lub posiadających licencję detektywa (Dz.U. Nr 160, poz. 1563);
    -    rozporządzenie MSWiA z dnia 08 maja 2002 r. w sprawie wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych (Dz.U. Nr 68, poz. 629);
    -    rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie szczegółowych zasad spełnienia obowiązku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie usług detektywistycznych za szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności detektywa (Dz.U. Nr 229, poz. 2283);
    -    rozporządzenie MSWiA z dnia 01 marca 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminów dla osób ubiegajacych się o wydanie licencji detektywa (Dz.U. Nr 41, poz. 392);
    -    rozporządzenie MSWiA z dnia 06 kwietnia 2004 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu detektywa (Dz.U. Nr 76, poz. 726);
    Analiza powyższych aktów obejmować będzie również proponowane zmiany legislacyjne – jeżeli takowe przez Ustawodawcę będą podejmowane.

    WARUNKI PRZYJĘCIA:
    1.    O przyjęcie na studia podyplomowe „Detektywistyka i wywiad gospodarczy” mogą ubiegać się osoby, które ukończyły studia wyższe.
    2.    Rekrutacja odbywa się bez egzaminów wstępnych.
    3.    Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
    4.    Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest złożenie kompletu dokumentów:
    •    oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych,
    •    wypełniony kwestionariusz zgłoszeniowy – możliwość pobrania w wersji elektronicznej pod adresem: http://www.wsb.net.pl/postgraduate-recruitment.php (formularz dostępny także w sekretariacie studiów podyplomowych),
    •    podanie do Rektora o przyjęcie na studia podyplomowe – możliwość pobrania w wersji elektronicznej pod adresem: http://www.wsb.net.pl/postgraduate-recruitment.php (formularz dostępny także w sekretariacie studiów podyplomowych),
    •    2 fotografie o wymiarze 37x52 bez nakrycia głowy, na jasnym tle,
    •    2 koperty ze znaczkami zaadresowane do siebie

Więcej informacji

Inne informacje związane z bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe