Studia Podyplomowa - Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza

Więcej informacji

Studia Podyplomowa - Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza

  • Cele Celem studiów jest przede wszystkim przygotowanie studentów do pracy wychowawczo–opiekuńczej w różnych instytucjach, z osobami w różnym wieku od dzieciństwa do starości. W czasie przemian społecznych nasilają się takie problemy jak: zagubienie, bezradność, niedostosowanie społeczne do zmieniających się warunków społeczno–ekonomicznych, dlatego też rola pracy wychowawczej i opiekuńczej wzrasta z jednej strony, a z drugiej wymaga nowych rozwiązań - coraz częściej mówi się o „dziedziczeniu bezrobocia”. Udzielanie pomocy niesie ze sobą wiele problemów i może być również pułapką, która podopiecznych utwierdzi w postawie wyuczonej bezradności czy postawie roszczeniowej, dlatego rzetelne i profesjonalne przygotowanie kadry pedagogicznej zajmującej się pomocą jest fundamentem prawidłowego oddziaływania wychowawczo–opiekuńczego.
  • Profil słuchacza / wymogi Studia kierowane są przede wszystkim do osób chcących pracować na stanowiskach pedagogów szkolnych, nauczycieli świetlic szkolnych i terapeutycznych, pracowników ośrodków terapeutycznych, poradni psychologiczno–pedagogicznych, burs i internatów szkolnych, ośrodków szkolno–wychowawczych, pracowników pogotowia opiekuńczego, domów pomocy społecznej, wychowawców w domu dziecka oraz do wszystkich nauczycieli wychowawców, wicedyrektorów ds. wychowawczo–opiekuńczych, kuratorów sądowych pragnących poszerzyć swoje kompetencje wychowawcze. Studia podyplomowe dają uprawnienia do pracy na stanowisku pedagoga szkolnego również w szkołach ponadgimnazjalnych. Dla pedagogów szkolnych, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny z zakresu pedagogiki opiekuńczo–wychowawczej, pedagogów z inną specjalizacja i psychologów istnieje możliwość indywidualnego programu nauki.
  • Szczegółowe informacje Studia Podyplomowe: Pedagogika Opiekuńczo-Wychowawcza

    KADRA DYDAKTYCZNA:

    Zajęcia prowadzić będą wysokiej klasy specjaliści z zakresu psychologii wychowawczej, socjologii, pedagogiki, wywodzący się spośród nauczycieli akademickich: Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, UAM w Poznaniu, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Współprowadzącymi zajęcia praktyczne będą doświadczeni trenerzy, terapeuci, profilaktycy, którzy, na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą.

    KORZYŚCI ZE STUDIÓW:
    Studia przygotowują nauczycieli, wychowawców, opiekunów do profesjonalnego udzielania pomocy, koordynowania i planowania pracy wychowawczo–opiekuńczej w placówkach oświatowych. Wyposażą studentów w praktyczne umiejętności wychowawcze, dostarczą rzetelnej wiedzy z zakresu wspomagania rozwoju społecznego, emocjonalnego i poznawczego dzieci i młodzieży. Zajęcia są nastawione w dużej części na praktyczne ćwiczenie umiejętności i rozwijanie własnej świadomości zawodowej. Nauczyciele wzbogacą swoje umiejętności i kompetencje społeczne, które pomogą im w sposób twórczy pracować z podopiecznymi i rozwiązywać konkretne problemy wychowawcze. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą nauczycielom, pedagogom na opracowywania własnych programów wychowawczych, profilaktycznych, psychoedukacyjnych.

    DODATKOWE CERTYFIKATY:
    •    warsztaty postępowań twórczych.

    SZCZEGÓŁOWE TREŚCI KSZTAŁCENIA:
    Metodyka pracy wychowawczo-opiekuńczej – 50 godzin:

    Formy i metody pracy opiekuńczo-wychowawczej w placówkach oświatowych. Planowanie i organizacja pracy opiekuńczo-wychowawczej w środowisku lokalnym. Diagnozowanie potrzeb wychowawczych i opiekuńczych. Zajęcia praktyczne w placówkach opiekuńczych różnego typu, pogłębianie rozumienia specyfiki zmian zachodzących wraz z wiekiem w psychofizycznej i społecznej kondycji człowieka, nabywanie umiejętności świadczenia usług ludziom starym.
    Podstawy prawne oddziaływań wychowawczych i opiekuńczych w oświacie – 6 godzin:
    Prawne możliwości oddziaływań opiekuńczych i wychowawczych w placówkach oświatowych. Prawo oświatowe z zakresu oddziaływań wychowawczo – opiekuńczych. Prawa i obowiązki kadry pedagogicznej w zakresie udzielania szeroko rozumianej pomocy.

    Prawo rodzinne i nieletnich – 4 godziny:
    Podstawowe wiadomości z zakresu prawa rodzinnego i nieletnich. Współpraca placówek oświatowych z sądami rodzinnymi i nieletnich. Procedury współpracy oświaty z policją.

    Psychologia osobowości – 20 godzin:
    Podstawowe pojęcia z zakresu psychologii osobowości. Różne koncepcje osobowości, typy osobowości. Struktury osobowości. Etapy kształtowania się osobowości. Związki między wychowaniem a osobowością i procesem socjalizacji. Kierowanie procesem wspierania rozwoju osobowości. Zaburzenia w rozwoju osobowości, możliwości pomocy szkoły i innych placówek oświatowych we wspieraniu prawidłowego rozwoju osobowości. Różnice indywidualne. Diagnozowanie typów osobowości. Potencjał osób z określonymi typami osobowości. Dostosowanie metod pracy do typów osobowości.

    Psychologia rozwojowa – 20 godzin:
    Podstawowe pojęcia. Koncepcje rozwoju. Szczegółowe omówienie poszczególnych etapów rozwojowych pod kątem wychowania i wspierania rozwoju. Problemy wychowawcze na różnych etapach rozwoju od dzieciństwa do starości.

    Psychologia wychowawcza – 20 godzin:
    Podstawowe pojęcia z zakresu psychologii wychowawczej. Koncepcje wychowania. Cele wychowania. Związek między nauczaniem i wychowaniem, role nauczyciela i ucznia w procesie kształcenia i wychowania. Proces uczenia się i zdobywania motywacji w najważniejszych ujęciach teoretycznych. Przebieg nauczania i wychowania w szkole. Trudności wychowawcze. Psychologia człowieka starego.

    Edukacja zdrowotna – 10 godzin:

    Podstawowe pojęcia i teorie. Higiena psychiczna i fizyczna. Zdrowie somatyczne, psychiczne i społeczne. Psychosomatyka. Zdrowie dziewczyny/kobiety, chłopca/mężczyzny. Mobilizujące i demobilizujące czynniki stresu. Techniki radzenia sobie ze stresem w oparciu o NLP. Prezentacja sposobów pracy z młodzieżą w zakresie promocji zdrowia. Promocja zdrowia osób dorosłych.

    Ekspresja i sztuka jako forma pracy z grupą – 20 godzin:
    Rola sztuki w zaspakajaniu potrzeby samorealizacji. Sztuka jako czynnik wpierający rozwój emocjonalny i społeczny. Dziennikarstwo i reżyseria jako formy sztuki. Rozwijanie własnego potencjału. Arteterapia.

    Interwencja kryzysowa – 10 godzin:
    Prawne możliwości interwencji w środowisko rodzinne przy niewydolności wychowawczej rodziny. Zasady pracy i interwencji w rodzinach z problemem alkoholowym i stosujących przemoc fizyczna, psychiczna i seksualną. Współpraca różnych środowisk i instytucji w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych.

    Komunikacja interpersonalna – 20 godzin:
    Cele i znaczenie komunikacji w budowanie relacji. Informacyjny i relacyjny poziom komunikacji. Nieświadome i świadome akty komunikacji. Przebieg procesu komunikacji. Zaburzenia procesu komunikacji na poszczególnych etapach procesu komunikacji. Różne sposoby komunikacji w zależności od płci, dominującej modalności, osobowości. Komunikacja zamknięta i otwarta. Rozwiązywanie konfliktów i negocjacje jako techniki skutecznej komunikacji.

    Profilaktyka w wychowaniu – 10 godzin:
    Podstawowe pojęcia z zakresu profilaktyki. Profilaktyka jako zapobieganie zaburzeniom w rozwoju fizycznym, społecznym, emocjonalnym, zdrowotnym i psychicznym. Planowanie pracy profilaktycznej w placówkach oświatowych. Prezentacja sposobów pracy profilaktycznej z młodzieżą w zakresie promowania postaw prospołecznych i prozdrowotynych. Budowanie programów profilaktycznych w placówkach oświatowych.

    Specyfika pracy z dzieckiem z zaburzeniami zachowania – 14 godzin:
    Podstawowe pojęcia, rodzaje zaburzeń zachowania. Diagnostyka zaburzeń. Prezentacja metod pracy z dziećmi z zaburzeniami zachowania. Indywidualne i grupowe programy pracy z dzieckiem z zaburzeniami zachowania.

    Terapia pedagogiczna – 20 godzin:
    Diagnoza w terapii pedagogicznej. Opracowywanie indywidualnych programów naprawczych i wspierających rozwój dziecka. Praca kompensacyjno – korekcyjna z dzieckiem z trudnościami w nauczaniu. Praca z dzieckiem z zaburzeniami w sferze emocjonalno – społecznej. Praca z dzieckiem zdolnym i słabym.

    Wspieranie rozwoju dziecka z wykorzystaniem metody P. Dennisona – 16 godzin:
    Prezentacja różnych typów uczenia się. Związek typów modalności polisensorycznej z modelem uczenia się. Metoda P. Dennisona jako technika wspierająca proces skutecznego uczenia się i radzenia sobie w sytuacjach stresogennych. Neurofizjologiczne podstawy zapamiętywania. Ćwiczenia rozwijające koncentrację uwagi i pamięć. Tworzenie prawidłowych nawyków uczenia się. Organizacja procesu uczenia się. Higiena pracy umysłowej.

    Metodyka pracy pedagoga szkolnego – 20 godzin:
    Podstawowy zakres obowiązków pedagoga szkolnego. Zakres pracy pedagoga szkolnego. Różne style pracy pedagoga szkolnego. Warsztat pracy pedagoga szkolnego. Diagnostyka w pracy pedagoga, współpraca z różnymi instytucjami w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i opiekuńczych uczniów. Pedagog jako koordynator i realizator oddziaływań wychowawczych, opiekuńczych i profilaktycznych na terenie szkoły.

    Metodyka pracy w pogotowiach opiekuńczych, świetlicach środowiskowych – 20 godzin:
    Zakres pracy pedagogów, wychowawców i opiekunów w pogotowiach opiekuńczych i świetlicach środowiskowych. Współpraca z różnymi instytucjami w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i opiekuńczych podopiecznych. Zajęcia wspierające rozwój kompetencji społecznych, zajęcia reedukacyjne. Zajęcia kształtujące inteligencje emocjonalna.

    Metodyka pracy w świetlicach szkolnych, internatach, bursach – 20 godzin:
    Zajęcia poszerzające warsztat pracy wychowawcy w świetlicy, bursie i internacie. Gry indywidualne, zespołowe. Techniki i metody sprzyjające rozwojowi kreatywności. Ćwiczenia i zabawy wspierające rozwój koncentracji, uwagi, pamięci. Techniki relaksacji. Bajkoterapia jako forma pracy w świetlicy szkolnej. Ćwiczenia i zabawy wspierające rozwój umiejętności społecznych.
    Praca w środowiskach zaniedbanych wychowawczo – 20 godzin:

    Projektowanie pracy w środowiskach zaniedbanych wychowawczo. Najważniejsze problemy w pracy w środowisku zaniedbanym wychowawczo. Pedagogizacja rodziców. Techniki pracy z dorosłymi w zakresie przeciwdziałania wyuczonej bezradności. Systemowe ujęcie rodzinny i przeciwdziałanie dziedziczeniu bezrobocia.

    Projekty wyrównania szans w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – 10 godzin:
    Możliwości korzystania z finansowania pracy wychowawczo – opiekuńczej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Konstruowanie wniosków – podstawowe zasady pisania projektów.

    Seminarium dyplomowe – 10 godzin:
    Przygotowanie pracy dyplomowej w formie pisemnej

    Trening umiejętności wychowawczych – 20 godzin:
    Rozpoznawanie swojego potencjału jako wychowawca i opiekun. Rozpoznawanie swoich stylów funkcjonowania w grupie i kierowania grupą. Mocne strony osobowości w relacji „ja – inni”. Identyfikacja obszarów aktywności w pracy zawodowej. Przyjmowanie i świadomość ról społecznych. Aktywne słuchanie jako narzędzie kierowania i budowania relacji z innymi. Budowanie prawidłowych relacji w pomaganiu. Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu.

    WARUNKI PRZYJĘCIA:
    1.    O przyjęcie na studia podyplomowe „Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza” mogą ubiegać się osoby, które ukończyły studia wyższe.
    2.    Rekrutacja odbywa się bez egzaminów wstępnych.
    3.    Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
    4.    Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest złożenie kompletu dokumentów:
    •    oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych,
    •    wypełniony kwestionariusz zgłoszeniowy – możliwość pobrania w wersji elektronicznej pod adresem: http://www.wsb.net.pl/postgraduate-recruitment.php (formularz dostępny także w sekretariacie studiów podyplomowych),
    •    podanie do Rektora o przyjęcie na studia podyplomowe – możliwość pobrania w wersji elektronicznej pod adresem: http://www.wsb.net.pl/postgraduate-recruitment.php (formularz dostępny także w sekretariacie studiów podyplomowych),
    •    2 fotografie o wymiarze 37x52 bez nakrycia głowy, na jasnym tle,
    •    2 koperty ze znaczkami zaadresowane do siebie

Więcej informacji

Inne informacje związane z pedagogika

  • Diagnoza i terapia pedagogiczna - studia podyplomowe (trzysemestralne) wspomagane przez Inernet

  • Centrum: WSNS-Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie
  • Więcej informacji
  • Pedagogika zdrowia i profilaktyka społeczna - studia podyplomowe (trzysemestralne) wspomagane przez Internet

  • Centrum: WSNS-Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia- Resocjalizacja

  • Centrum: Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia- Animacja Czasu Wolnego

  • Centrum: Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji w Poznaniu
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia- Pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna

  • Centrum: Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji w Poznaniu
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia- Pedagogika społeczna z komunikacją interpersonalną

  • Centrum: Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji w Poznaniu
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia- Pedagogika Mediów i Animacja Kultury

  • Centrum: Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
  • Więcej informacji