Obserwując współczesny rynek finansowy w Polsce można zauważyć, że coraz częstszymi uczestnikami rynku pieniężnego i kapitałowego stają się osoby fizyczne, które lokują nie skonsumowane nadwyżki finansów osobistych wypracowane przez poszczególne gospodarstwa domowe w inwestycje (m. in. lokaty terminowe, obligacje, fundusze inwestycyjne, akcje.
Specjalność "finanse osobiste" została stworzona, aby przygotować absolwenta studiów do przyszłej kariery zawodowej w charakterze osobistego doradcy finansowego. Głównym zadaniem doradcy finansowego jest pomoc klientom indywidualnym zainteresowanym inwestowaniem finansów osobistych poprzez udzielanie praktycznych i bezstronnych porad. Doradca finansowy oferuje klientom produkty i usługi finansowe dostosowane do ich potrzeb, celu pomnożenia kapitału, zamożności, skłonności do ryzyka w kreowaniu finansów osobistych.
Celem studiów jest przygotowanie absolwenta pod względem merytorycznym oraz psychologicznym do kariery doradcy w zakresie finansów osobistych, który z racji rosnącego zainteresowania gospodarstw domowych różnymi formami lokowania kapitału oraz obserwowanego bogacenia się społeczeństwa polskiego, należy do grup zawodowych najchętniej zatrudnianych przez banki, firmy doradztwa finansowego, kancelarie prawne i podatkowe.
2-letnie uzupełniające studia magisterskie na kierunku "finanse i rachunkowość" skierowane są do osób posiadających tytuł licencjata dowolnego kierunku studiów lub tytuł równoważny dowolnej uczelni.
Perspektywy zawodowe
Na absolwentów specjalności "finanse osobiste" czekają miejsca pracy na atrakcyjnych stanowiskach pracy w charakterze doradców w instytucjach finansowych zajmujących się obsługą klienta indywidualnego - w bankach, firmach doradztwa finansowego, kancelariach prawnych, firmach zajmujących się doradztwem podatkowym.
Program nauczania
Przedmioty specjalnościowe
- polityka pieniężna
- portfel inwestycyjny
- prawo finansowe
- zarządzanie instytucjami kredytowymi
- instrumenty finansowe
- rynek papierów wartościowych w Polsce
- strategie inwestycyjne
- planowanie finansowe w gospodarstwie domowym
- symulacje budżetów gospodarstw domowych
- sprzedaż i marketing usług finansowych
- psychologia sprzedaży
Informacje dodatkowe
Studia z zakresu finansów osobistych prowadzone są w ramach kierunku studiów "finanse i rachunkowość". Studia prowadzone są w systemie dziennym, wieczorowym i zaocznym.
Wybór kierunku kształcenia dokonuje się po zaliczeniu 3-ego semestru poprzez złożenie w wyznaczonym czasie właściwej deklaracji. Warunkiem koniecznym do uruchomienia zajęć na wybranej specjalności jest zgłoszenie się na nią co najmniej 50 studentów.
Absolwenci studiów licencjackich mogą kontynuować naukę w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie na 2-letnich studiach magisterskich uzupełniających, na kierunku "finanse i rachunkowość" lub "zarządzanie" w dowolnej specjalności, wybranej według obowiązujących zasad.