CeleProgram jest w równym stopniu poświęcony zagadnieniom rynku kapitałowego jak problemom finansów firm. Te dziedziny są ściśle powiązane, szczególnie od czasu gdy teoria instrumentów pochodnych znalazła zastosowanie w rozumieniu struktury finansowania firm, wycenie akcji i analizie ryzyka kredytowego. Każdy z kursów uwzględnia zagadnienia związane z zarządzaniem ryzykiem jak i aspekty finansów międzynarodowych. Pierwsze sześć kursów obejmuje między innymi wycenę i zastosowanie instrumentów pochodnych do zarządzania ryzykiem, problem wyceny firm z uwzględnieniem dynamicznej struktury finansowej, wycenę akcji, obligacji. Ostatnie dwa mają na celu wykorzystanie poznanych technik w analizie praktycznych przypadków. Kursy podstawowe są mocno oparte na symulacjach komputerowych. Absolwent specjalności potrafi rozpoznać i zrozumieć źródła ryzyka finansowego, zna jego wpływ na firmy, umie je szacować i potrafi nim zarządzać. W szczególności dotyczy to ryzyka zmiany kursów walut, stóp procentowych, wartości cen akcji i obligacji. Do tego celu absolwent dysponuje wszechstronną wiedzą o współczesnych instrumentach finansowych, umie je wycenić i potrafi zbudować strategie osłaniające przed ryzykiem zarówno w dużych korporacjach jak i w małych i średnich przedsiębiorstwach. Ponadto absolwent potrafi modelować na komputerze złożone zjawiska i procesy związane z zarządzaniem finansami firm czy funduszami inwestycyjnymi.
Profil słuchacza / wymogistudia II stopnia (uzupełniające magisterskie) * podanie (formularz elektroniczny obowiązujący w WSB-NLU); * dyplom (odpis) wraz z suplementem lub oświadczenie o terminie złożenia dyplomu ukończenia studiów licencjackich oraz warunkach podjęcia studiów (dotyczy studentów WSB–NLU); * indeks do wglądu (nie dotyczy absolwentów WSB–NLU, szkół zrzeszonych w Stowarzyszeniu STARS oraz osób posiadających suplement do dyplomu); * świadectwo dojrzałości (oryginał lub odpis wydany przez szkołę); * 2 kolorowe zdjęcia (z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych); * kserokopia dowodu osobistego lub paszportu; * kserokopia dowodu uiszczenia opłaty kwalifikacyjnej
Tutuł uzyskanyMagister
Szczegółowe informacjeZarządzanie Finansami
Studia II stopnia (magisterskie) oparte są o standardy określone przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zostały poszerzone o szeroką ofertę kursów specjalnościowych.
Studia trwają 4 semestry, a program obejmuje ponad 1000 godzin zajęć. Student w trakcie studiów zobowiązany jest uzyskać min. 60 punktów ECTS w każdym roku akademickim. Poza zajęciami obowiązkowymi studenci, w ramach czesnego, mają możliwość wyboru specjalności, składającej się najczęściej z ośmiu kursów 30-to godzinnych. Ponadto studenci dokonują wyboru czterech dowolnych kursów z corocznie formułowanej listy kilkunastu przedmiotów do wyboru. Sytuacja taka stwarza studentom możliwość samodzielnego kształtowania ścieżki edukacyjnej i kwalifikacji zawodowych.
Program
Ekonomia okresu transformacji
Instrumenty pochodne
Instrumenty rynku finansowego
Kursy specjalnościowe - do wyboru
Matematyka w ekonomii
Mikroekonomia II
Ochrona konkurencji na wspólnym rynku europejskim
Teoria portfela
Visual Basic w finansach
Zarządzanie strategiczne II
Analiza finansowa i operacje finansowe w praktyce
Ekonomia okresu transformacji
Inżynieria finansowa
Kursy specjalnościowe - do wyboru
Makroekonomia II
Ochrona konkurencji na wspólnym rynku europejskim
Statystyka w biznesie
Kursy specjalnościowe - do wyboru
Logistyka
Prognozowanie i symulacje
Seminarium magisterskie
Studium przypadków - finanse firm
Studium przypadków - zarządzanie ryzykiem
Wykład kierunkowy III
Etyka biznesu i technologii II
Koncepcje zarządzania
Marketing międzynarodowy
Praca magisterska
Przedsiębiorczość
Psychologia w zarządzaniu
Seminarium magisterskie
Zarządzanie procesami
Warunki ukończenia studiów i uzyskania dyplomu magistra
Student uzyskuje dyplom ukończenia studiów II stopnia po zaliczeniu wszystkich przedmiotów niejęzykowych zgodnie z obowiązującym planem studiów, zdobyciu wymaganej w planie studiów liczby punktów kredytowych, zrealizowaniu co najmniej 120 godzin języka obcego oraz złożeniu i uzyskaniu pozytywnej oceny z pracy magisterskiej i egzaminu magisterskiego.