Studia II Stopnia - Stosunki Międzynarodowe - Specjalność Peace and Development Studies
PraktykiStosunki międzynarodowe - studia uzupełniające magisterskie to kierunek poszerzający wiedzę o związkach zachodzących między państwami, a także o organizacjach międzynarodowych takich jak Unia Europejska czy NATO. Główną zaletą studiów jest ich praktyczny wymiar, uszczegółowienie zainteresowań studentów w kierunku integracji europejskiej, zarządzania projektami i bezpieczeństwa narodowego.
Stosunki międzynarodowe - studia II stopnia skierowane są zarówno do absolwentów stosunków międzynarodowych I stopnia, jak i innych kierunków studiów. Warunkiem jest zgoda dziekana Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych WSE i wyrównanie różnic programowych. Absolwenci Wyższej Szkoły Europejskiej przyjmowani są z pominięciem procedury kwalifikacyjnej, po złożeniu dokumentów.
Zgodnie z europejskim modelem edukacji i Deklaracją Bolońską absolwenci kierunku stosunki międzynarodowe II stopnia w WSE po dwóch latach otrzymają tytuł magistra.
Studenci WSE otrzymują suplement do dyplomu w języku angielskim, który zawiera szczegółowy opis wszystkich przedmiotów zaliczonych w toku studiów. Suplement ułatwia kontynuowanie studiów oraz podjęcie pracy za granicą.
Peace and Development Studies - NOWOŚĆ
Przedmioty z kanonu prowadzone w języku polskim lub angielskim (do wyboru), przedmioty specjalnościowe prowadzone w języku angielskim .
Szczegółowe informacjePoszukiwanie odpowiedzi na najbardziej palące pytania dotyczące pokoju i rozwoju stało się punktem wyjścia do skonstruowania unikatowej specjalności Peace and Development Studies. Dzięki pierwszej tego typu specjalności w Polsce, nauczanej przez międzynarodową kadrę w języku angielskim, studenci będą mieli możliwość kształcenia się w tej niezwykle aktualnej dziedzinie.
Program Peace and Development Studies łączący w sobie elementy teorii i praktyki został oparty o rozwiązania modułowe, tak by przedstawić powiązania pomiędzy konfliktami, ich rozwiązywaniem, a rozwojem. W każdym module wykłady będą prowadzone przez kilku specjalistów. Problematyka wojny i pokoju zostanie przykładowo omawiana przez filozofa, historyka, politologa i socjologa.
Główne kursy specjalności będą obejmowały tematykę badań nad pokojem i rozwojem, problematykę rozwiązywania konfliktów, budowy instytucji państwowych, metod badawczych oraz pozyskiwania środków pomocowych. Dodatkowo studenci specjalności będą mieć do wyboru pięć kursów e-learningowych, a także możliwość korzystania z cyfrowych archiwów publikacji naukowych JSTOR i biblioteki, do której zostały zakupione książki z tematyki pokojowo-rozwojowej.
Brak tradycji omawianej dyscypliny w Polsce, wymaga konsultacji z instytucjami pozarządowymi, rządowymi i międzynarodowymi oraz transferu wiedzy i najlepszych praktyk z innych państw. Absolwenci specjalności staną się ważną grupą pracowników w instytucjach działających w obszarze pomocy rozwojowej i humanitarnej oraz rozwiązywania konfliktów, odpowiadając na rosnące potrzeby kadrowe tego sektora.
Atuty specjalności
kursy w języku angielskim
międzynarodowa kadra dydaktyczna (m. in. USA, Wielka Brytania)
intensywna nauka języka obcego
możliwość odbycia staży w instytucjach realizujących projekty w obszarze pomocy rozwojowej i humanitarnej, stypendia na semestralne wyjazdy zagraniczne
nowoczesne metody nauczania (e-learning) i kursy modułowe
dostęp do specjalistycznych zasobów bibliotecznych
dostęp do cyfrowych archiwów publikacji naukowych JSTOR
Program specjalności
W ramach bloku przedmiotów specjalnościowych, realizowane są między innymi następujące kursy:
Wprowadzenie do studiów nad pokojem (Introduction to Peace Studies)
Wprowadzenie do studiów nad rozwojem (Introduction to Development)
Budowanie i utrzymywanie pokoju (Peacebuilding and Peacekeeping)
Polski i europejski system pomocy humanitarnej oraz rozwojowej (Polish and European Aid Architecture)
Rozwiązywanie konfliktów (Conflict Resolution)
Zarządzanie pomocą humanitarną (Humanitarian Assistance Managment)
Metody badawcze w studiach nad pokojem i rozwojem (Research Methods)
Monitoring i ewaluacja projektów pomocowych (Monitoring and Evaluation of Assistance Projects)
Angielski akademicki oraz pisanie raportów (Academic and Report Writing)
Umiejętności prezentacji (Presentation and Seminar Skills)
Demokratyzacja i wybory (Democratisation and Elections)
Gdzie możesz pracować
Po ukończeniu specjalności Peace and Development Studies absolwenci mogą pracować między innymi w:
polskich instytucjach rządowych (MSZ, polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, misje RP przy organizacjach międzynarodowych)
polskich organizacjach pozarządowych (np. PAH, GDRG, Salezjański Wolontariat Misyjnych, Instytut Globalnej Odpowiedzialności)
międzynarodowych organizacjach pozarządowych (m.in. PRIO, SIPRI, Nobel Institute, Carnegie Endowment, Carter Centre, Amnesty International, Human Rights Watch)
organizacjach międzynarodowych (ONZ, UE, OBWE, NATO)