Charakterystyka specjalizacji
Celem specjalizacji technologie internetowe jest przedstawienie zagadnień związanych z projektowaniem i zarządzaniem aplikacjami internetowymi. Studenci zapoznają się z narzędziami i metodami projektowania, implementacji oraz wdrażania wielowarstwowych aplikacji internetowych stacjonarnych i mobilnych, a także zasadami administrowania środowiskami serwerów dla tych aplikacji. Wiedza zdobyta w toku studiów ułatwia rozumienie procesów konstrukcji rozproszonych aplikacji wielowarstwowych, ze szczególnym podkreśleniem ich specyficznych wymagań w zakresie ergonomii, bezpieczeństwa, wydajności i współpracy z systemami baz danych.
Przedmioty specjalizacyjne
- Projektowanie aplikacji internetowych,
- Administrowanie serwerami aplikacji,
- Systemy zarządzania treścią portali internetowych,
- Bezpieczeństwo środowisk aplikacji internetowych,
- Przetwarzanie danych semistrukturalnych,
- Technologie prezentacji w aplikacjach internetowych.
Perspektywy zawodowe
Absolwenci tej specjalizacji przygotowani są do podjęcia pracy w charakterze projektantów i programistów systemów aplikacji internetowych, administratorów serwerów aplikacji i portali internetowych, a także specjalistów do spraw bezpieczeństwa systemów aplikacji internetowych.
Współpraca z firmami informatycznymi
Uczelnia podpisała umowy z najważniejszymi producentami oprogramowania: Microsoft (MSDN Academic Alliance i IT Academy), Oracle (Oracle Academic Initiative) i Academic Partners Program (Visual Paradigm). W ramach współpracy Uczelni z Microsoft studenci otrzymują oryginalne wersje oprogramowania z możliwością instalacji na osobistych komputerach. W skład udostępnionego oprogramowania wchodzą: systemy operacyjne Windows w dowolnej wersji, oprogramowanie serwerowe, narzędzia do programowania i budowania baz danych oraz wybrane programy biurowe.
Laboratorium sieci komputerowych
Specjalistyczny sprzęt laboratorium sieci komputerowych umożliwia realizację ćwiczeń praktycznych między innymi z zakresu: adresacji IP, konfigurowania sieci VLAN w przełącznikach Ethernet, konfigurowania systemu Linux do pracy w sieci IP, programowania usług sieciowych w interfejsie gniazd BSD, konfigurowania zapory sieciowej, translacji adresów sieciowych (NAT) w systemie Linux. Laboratorium obok sieci stanowisk komputerowych wyposażone jest w przełączniki (ang. switch) sieci Fast Ethernet, routery sprzętowe z interfejsami szeregowymi i Fast Ethernet, dodatkowe karty sieciowe sieci przewodowej i bezprzewodowej dla komputerów w laboratorium, punkty dostępowe dla sieci bezprzewodowej oraz testery połączeń. Laboratorium umożliwia studentom informatyki wykonywanie ćwiczeń z wykorzystaniem sprzętu stanowiącego podstawę realizacji współczesnych sieci komputerowych, z uwzględnieniem technologii sieci zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych.
Laboratorium elektroniki
Uczelnia posiada własne laboratorium elektroniki, wyposażone w nowoczesne urządzenia kontrolno-pomiarowe. W ramach jednosemestralnego kursu studenci poznają budowę podstawowych układów elektronicznych oraz zjawiska, które w nich zachodzą. Tematyka zajęć obejmuje nie tylko tranzystory CMOS, bramki logiczne czy przerzutniki, ale także bardziej skomplikowane układy kombinacyjne, filtry analogowe oraz elementy łączące świat analogowy i cyfrowy, a więc przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe. Wykonując samodzielne pomiary, studenci poznają podstawy miernictwa oraz zaznajamiają się z obsługą nowoczesnych urządzeń pomiarowych, takich jak nowoczesny oscyloskop, generator, mierniki napięć, prądów, rezystancji i pojemności.