CeleCelem studiów jest przygotowanie pracowników: • szerokorozumianej polskiej służby zagranicznej, • administracji państwowej, • struktur Unii Europejskiej, • firm polskich i zagranicznych, • instytucji politycznych i organizacji działających w sferze stosunków międzynarodowych. Podstawowym celem kształcenia na kierunku Stosunki Międzynarodowe jest dostarczenie naszym studentom merytorycznej wiedzy w dziedzinie: • dyplomacji, • współczesnych stosunków międzynarodowych, • integracji europejskiej, • bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego.
Profil słuchacza / wymogiDokumenty wymagane od kandydatów na studia I stopnia (licencjackie i inżynierskie): *świadectwo dojrzałości (oryginał lub odpis wydany przez szkołę) *kwestionariusz osobowy i podanie o przyjęcie na studia *aktualne zaświadczenie lekarskie (o braku przeciwwskazań do studiowania na wybranym kierunku) *kserokopia dowodu osobistego i książeczki wojskowej *4 fotografie kolorowe, zgodne z wymogami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych *opłata rekrutacyjna (dowód wpłaty)
Tutuł uzyskanyLicencjat
Szczegółowe informacjeKierunek: Stosunki międzynarodowe
Studia I stopnia
Grupa tresci podstawowych Prawo
Ekonomia
Demografia
Statystyka
Nauka o panstwie
Historia stosunków miedzynarodowych
Geografia polityczna i ekonomiczna
Polityka gospodarcza
Grupa tresci kierunkowych
Miedzynarodowe stosunki kulturalne
Miedzynarodowe stosunki polityczne
Miedzynarodowe stosunki gospodarcze
Prawo publiczne miedzynarodowe
Współczesne systemy polityczne
Organizacje miedzynarodowe
Integracja Europejska
Polityka zagraniczna Polski
Wymagania ogólne
Wychowanie fizyczne
Jezyk obcy
Technologie informacyjne
Specjalności oferowane w ramach kierunku:
HANDEL ZAGRANICZNY
Zadaniem specjalności jest wykształcenie fachowców w prowadzeniu różnorodnych transakcji międzynarodowych. Studenci tej specjalności zapoznają się m. in. z różnymi technikami oraz organizacją handlu zagranicznego, spedycji i transportu międzynarodowego, finansami i rozliczeniami międzynarodowymi, międzynarodowym prawem handlowym, marketingiem międzynarodowym.
Absolwenci są merytorycznie i praktycznie przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach prowadzących międzynarodową działalność handlową. Mogą znaleźć pracę w firmach związanych z międzynarodowym obrotem handlowymi finansowym, a także w instytucjach i organach administracji państwowej działających w obszarze międzynarodowych stosunków gospodarczych.
INTEGRACJA EUROPEJSKA
Program pomaga poznać zakres funkcjonowania Unii Europejskiej, jej mechanizmy decyzyjne, prawo wspólnotowe oraz możliwości wpływania państw członkowskich na kierunki rozwoju integracji europejskiej.
Program specjalności zawiera szeroką gamę przedmiotów dotyczących m. in. Polityki i gospodarki UE, prawa i instytucji UE, mechanizmów działania UE, procesu dostosowania Polski do członkostwa w UE, funduszy strukturalnych i wypełniania wniosków aplikacyjnych.
Absolwenci będą atrakcyjnymi pracownikami zarówno dla urzędów państwowych, instytucji i firm, które działają na rynku europejskim, jak również dla podmiotów krajowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych, które starają się pozyskać środki z Unii Europejskiej.
DYPLOMACJA I NEGOCJACJE MIĘDZYNARODOWE
Program specjalności obejmuje między innymi materiał z dziedziny prawa dyplomatycznego i konsularnego, protokołu dyplomatycznego a także historii dyplomacji, sztuki negocjacji oraz technik negocjacyjnych.
Obok zajęć teoretycznych prowadzone są zajęcia warsztatowe. Dzięki temu studenci zdobywają między innymi umiejętność prowadzenia negocjacji międzynarodowych oraz opracowywania międzynarodowych strategii. Absolwenci są merytorycznie i praktycznie przygotowani do pracy w służbie dyplomatycznej oraz do prowadzenia negocjacji międzynarodowych, zarówno o charakterze politycznym, jak też gospodarczym, czemu ma służyć nacisk położony na nauczanie języków obcych.