KomentarzAbsolwenci studiów I stopnia mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia w WSIiZ na kierunkach: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Ekonomia czy Turystyka i rekreacja.
Studia I Stopnia-Socjologia Rozwoju Regionalnego i Lokalnego
Profil słuchacza / wymogiRekrutacja odbywa się na podstawie konkursu świadectw dojrzałości i świadectw ukończenia szkoły średniej w zależności czy kandydat zdaje nową czy starą maturę. Wyniki z postępowania kwalifikacyjnego zostaną ogłoszone 7 sierpnia 2009 r. Kandydaci powinni złożyć następujące dokumenty: * świadectwo dojrzałości i świadectwo ukończenia szkoły średniej (w oryginale lub w odpisie lub świadectwo potwierdzone notarialnie), * podanie na obowiązującym formularzu WSIiZ (dostępnym w punkcie rekrutacyjnym oraz w internecie), * zaświadczenie lekarskie z bieżącego roku na wszystkie kierunki; od kandydatów ubiegających się o przyjęcie na Ratownictwo medyczne lub Zdrowie publiczne (specjalności: kosmetologia, promocja zdrowia z fizjoterapią, ochrona zdrowia niepełnosprawnych i starszych) wymagane jest zaświadczenie z Poradni Medycyny Pracy wraz z adnotacją na zaświadczeniu o wybranej specjalności - zaświadczenie musi być ważne na okres trwania studiów * 2 fotografie (kolor, białe tło, ciemne okrycie) w tym aktualną fotografię, zgodną z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych, * kserokopię dowodu osobistego lub paszportu, * kserokopię pokwitowania wpłaty wpisowego
Tutuł uzyskanyLicencjat
Szczegółowe informacjeStudia I Stopnia
Kierunek0Socjologia
Specjalizacja-Socjologia Rozwoju Regionalnego i Lokalnego
Rozwój regionów (województw) i mniejszych jednostek samorządu terytorialnego to w przypadku terytoriów odstających cywilizacyjnie od innych części kontynentu priorytet w polityce Unii Europejskiej i państw ja współtworzących. Podkarpacie - wraz z jego powiatami i gminami - należy do tych regionów Polski, które wymagają szczególnie intensywnego rozwoju, a tym samym - świetnie wyedukowanych kadr, które będą w stanie tym rozwojem pokierować. Będziesz potrafił rozpoznać uwarunkowania, potrzeby i szanse rozwoju społeczności. Dowiesz się, jak i gdzie zabiegać o fundusze na ten cel i jak efektywnie nimi zarządzać. Poznasz też narzędzia informatycznego i marketingowego wsparcia działań prorozwojowych.
W programie studiów m.in.:
* socjologia wsi, miasta i regionu,
* społeczne i kulturowe uwarunkowania rozwoju regionalnego i lokalnego,
* jednostki samorządu terytorialnego i ich kompetencje,
* polityka regionalna państwa i jego agend,
* zarządzanie strategiczne,
* fundusze unijne, budżetowe i pozabudżetowe w strategii rozwoju terytorialnego,
* socjologia marketingu,
* narzędzia informatyczne w strategii rozwoju regionalnego i terytorialnego
Specjalność jest realizowana od 4. semestru na studiach I stopnia.
A co po studiach?
Jako absolwent zostaniesz wyposażony w wiedzę i kompetencje umożliwiające Ci aktywny udział w zarządzaniu rozwojem regionalnym i lokalnym w ramach zajmujących się tym organów i stowarzyszeń. Staniesz się więc cennym pracownikiem organów i instytucji samorządu terytorialnego, a także organizacji pozarządowych (Non Government Organization) i organów państwa działających na rzecz rozwoju województw, powiatów i gmin.
Po ukończeniu tej specjalności watro zastanowić się nad kontynuacja studiów na kierunku Ekonomia.