Studia I Stopnia-Socjologia Pomocy Społecznej i Doradztwa Zawodowego

Więcej informacji

Studia I Stopnia-Socjologia Pomocy Społecznej i Doradztwa Zawodowego

  • Profil słuchacza / wymogi Rekrutacja odbywa się na podstawie konkursu świadectw dojrzałości i świadectw ukończenia szkoły średniej w zależności czy kandydat zdaje nową czy starą maturę. Wyniki z postępowania kwalifikacyjnego zostaną ogłoszone 7 sierpnia 2009 r. Kandydaci powinni złożyć następujące dokumenty: * świadectwo dojrzałości i świadectwo ukończenia szkoły średniej (w oryginale lub w odpisie lub świadectwo potwierdzone notarialnie), * podanie na obowiązującym formularzu WSIiZ (dostępnym w punkcie rekrutacyjnym oraz w internecie), * zaświadczenie lekarskie z bieżącego roku na wszystkie kierunki; od kandydatów ubiegających się o przyjęcie na Ratownictwo medyczne lub Zdrowie publiczne (specjalności: kosmetologia, promocja zdrowia z fizjoterapią, ochrona zdrowia niepełnosprawnych i starszych) wymagane jest zaświadczenie z Poradni Medycyny Pracy wraz z adnotacją na zaświadczeniu o wybranej specjalności - zaświadczenie musi być ważne na okres trwania studiów * 2 fotografie (kolor, białe tło, ciemne okrycie) w tym aktualną fotografię, zgodną z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych, * kserokopię dowodu osobistego lub paszportu, * kserokopię pokwitowania wpłaty wpisowego
  • Tutuł uzyskany Licencjat
  • Szczegółowe informacje Studia I Stopnia
    Kierunek-Socjologia
    Specjalizacja-Socjologia Pomocy Społecznej i Doradztwa Zawodowego

    Kończąc studia o tej specjalności uzyskasz kwalifikacje do pracy w strukturach samorządowych i rządowych realizujących politykę społeczną. Poznasz metody i techniki pracy socjalnej. Nauczysz się rozpoznawać zjawiska patologii społecznej i skutecznie im zapobiegać (przeciwdziałać). W szczególności dowiesz się, jakim przeobrażeniom podlega współczesna rodzina i na jakie niebezpieczeństwa jest narażona. W związku z tym zdobędziesz umiejętności przeprowadzania wywiadu środowiskowego oraz planowania i projektowania działań pomocowych, w tym realizowania terapii rodzinnej (m.in. podejmowania interwencji i prowadzenia mediacji pomiędzy stronami konfliktu rodzinnego).

    W programie studiów m.in.:

    * teoria i metody pracy socjalnej
    * diagnozowanie problemów społecznych
    * elementy pedagogiki specjalnej i opiekuńczej
    * terapia rodzinna
    * socjologia pracy
    * rekrutacja i selekcja pracowników
    * planowanie kariery zawodowej


    Specjalność jest realizowana od 4. semestru na studiach I stopnia.


    A co po studiach?

    Jako absolwent tej specjalności staniesz się też specjalistą w zakresie doradztwa zawodowego i polityki zatrudnienia. Po pierwsze - będziesz mógł służyć radą osobom szukającym pracy, wśród nich podopiecznym ośrodków pomocy społecznej. Umiejąc diagnozować sytuację na rynku pracy, pomożesz im rozpoznawać oczekiwania pracodawców (analiza ofert pracy) oraz kojarzyć je z własnymi kompetencjami i aspiracjami. Po drugie - będziesz mógł doradzać firmom zabiegającym o pracowników odpowiadających ich strategii rynkowej oraz profilowi produkcji czy usług. Staniesz się zatem cennym pracownikiem nie tylko dla urzędu pracy czy biura pośrednictwa i doradztwa zawodowego, ale także dla działu personalnego dowolnej instytucji czy korporacji.

     
Więcej informacji

Inne informacje związane z socjologia