CeleProces kształcenia ma na celu rozwijanie u studentów umiejętności: samodzielnego myślenia i wnioskowania, podejmowania decyzji, profesjonalnej obsługi klientów, wykorzystania znajomości języków obcych, posługiwania się podstawowym oprogramowaniem komputerowym (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, internet).
Profil słuchacza / wymogiSpecjalność jest przeznaczona dla osób, które po zakończeniu studiów zamierzają wiązać swoją karierę zawodową w zdobywaniu stanowisk głównych księgowych, dyrektorów finansowych, analityków i stanowić trzon kadry menedżerskiej.
Szczegółowe informacjeStudia I Stopnia
Kierunek-Finanse i Rachunkowość
Specjalność-Rachunkowość
Specjalność Rachunkowość zapewnia gruntowne wykształcenie zawodowe i specjalistyczne z rachunkowości i z dziedzin powiązanych z rachunkowością. Program studiów obejmuje nie tylko procedury rachunkowości zgodne z Ustawą o rachunkowości, ale również Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i rachunkowość międzynarodową. Uwzględnia też sytuacje wynikające z konkurencyjności rynku, tzn.: likwidację, upadłość, łączenie i podział jednostek gospodarczych. Studia przygotowują do pracy w działach rachunkowości wszystkich podmiotów gospodarczych i dają bardzo dobrą podstawę – po spełnieniu warunków przewidzianych prawem – do uzyskania licencji Ministra Finansów na prowadzenie biura rachunkowego, jak też uzyskania tytułu biegłego rewidenta, który pozwala prowadzić własną działalność w zakresie badania sprawozdań finansowych.
Absolwenci studiów magisterskich w dziedzinie rachunkowości po praktycznym przygotowaniu zajmują wysokie stanowiska głównych księgowych i dyrektorów finansowych w różnych jednostkach gospodarki narodowej.
Specjalność Rachunkowość przygotowuje do samodzielnej pracy na odpowiedzialnych stanowiskach w pionach księgowości, w administracji państwowej, w tym w jednostkach samorządu terytorialnego, w instytucjach pośrednictwa finansowego, a także w przedsiębiorstwach.
Absolwent specjalności w trakcie studiowania opanowuje wiedzę ogólnoekonomiczną i posiada:
* znajomość ładu ekonomicznego Unii Europejskiej, systemu finansowego, systemów podatkowych funkcjonujących w Unii Europejskiej, europejskiego prawa socjalnego,
* znajomość uwarunkowań makroekonomicznych rozwoju organizacji: przedsiębiorstw, instytucji finansowych w Polsce, w Unii Europejskiej i innych gospodarkach wysoko rozwiniętych,
* umiejętność zarządzania przedsiębiorstwem, zarządzania zasobami, zarządzania zmianami, zarządzania ryzykiem,
* szeroką wiedzę na temat źródeł finansowania strategii przedsiębiorstw, instytucji finansowych i jednostek samorządu terytorialnego dostępnych na rynku pieniężnym i kapitałowym pochodzących także ze środków publicznych, programów Unii Europejskiej wspierających rozwój,
* umiejętność w zakresie wyceny wartości przedsiębiorstw oraz oceny ryzyka przedsięwzięć gospodarczych, w tym inwestycyjnych, restrukturyzacyjnych przemian własnościowych.
Szczególną cechą absolwenta specjalności Rachunkowość jest nabycie wiedzy specjalistycznej, między innymi:
* nabycie wiedzy podstawowej z zakresu rachunkowości i sprawozdawczości,
* zaznajomienie się z rachunkowością instytucji finansowych,
* nabycie wiedzy zaawansowanej i wysoko specjalistycznej w zakresie zaawansowanej rachunkowości finansowej, rachunkowości menażerskiej.
* poszerzenie wiadomości z rachunkowości o zagadnienia rachunkowości międzynarodowej
* wiedzy z zakresu zarządzania zasobami majątkowymi i kapitałowymi oraz ludzkimi w organizacjach,
* znajomości strategii rozwojowych organizacji, zarządzania strategicznego, zarządzania zmianą poprzez umiejętność oceny przedsięwzięć gospodarczych,
* umiejętności analizy i prognozowania sprawozdańfinansowych,
* wiedzy z zakresu organizacji i przebiegu kontroli wewnętrznej w przedsiębiorstwach,
* wiedzy z zakresu badania sprawozdań finansowych w celu ograniczania ryzyka finansowego.