Charakterystyka specjalizacji
Specjalizacja projektowanie systemów informatycznych umożliwia studentom zapoznanie się z zagadnieniami związanymi z analizą, modelowaniem, projektowaniem i implementacją zaawansowanych systemów informatycznych, opartych na technologiach baz danych (hurtowni danych) oraz technologiach internetowych. Studenci zapoznają się z metodami modelowania i analizy procesów biznesowych, narzędziami wytwarzania oprogramowania, nowoczesnymi systemami baz danych i hurtowni danych oraz zarządzaniem szeroko pojętym projektem informatycznym (zagadnienia związane z zarządzaniem czasem, jakością i kosztami wytwarzanego oprogramowania). Prezentowane zagadnienia teoretyczne są ilustrowane i weryfikowane praktycznie w ramach zajęć laboratoryjnych i projektowych.
Przedmioty specjalizacyjne
- Analiza i modelowanie procesów biznesowych,
- Projektowanie aplikacji internetowych,
- Nowoczesne technologie przetwarzania danych,
- Zarządzanie przedsięwzięciami informatycznymi,
- Administrowanie systemami informatycznymi,
- Analiza i eksploracja danych.
Perspektywy zawodowe
Absolwent specjalizacji projektowanie systemów informatycznych jest przygotowany do pracy w charakterze analityka i projektanta nowoczesnych systemów informatycznych. Znajdzie zatrudnienie w zespole projektującym systemy informatyczne, w charakterze programisty systemowego oraz administratora rozległych i lokalnych systemów informatycznych.
Współpraca z firmami informatycznymi
Uczelnia podpisała umowy z najważniejszymi producentami oprogramowania: Microsoft (MSDN Academic Alliance i IT Academy), Oracle (Oracle Academic Initiative) i Academic Partners Program (Visual Paradigm). W ramach współpracy Uczelni z Microsoft studenci otrzymują oryginalne wersje oprogramowania z możliwością instalacji na osobistych komputerach. W skład udostępnionego oprogramowania wchodzą: systemy operacyjne Windows w dowolnej wersji, oprogramowanie serwerowe, narzędzia do programowania i budowania baz danych oraz wybrane programy biurowe.
Laboratorium sieci komputerowych
Specjalistyczny sprzęt laboratorium sieci komputerowych umożliwia realizację ćwiczeń praktycznych między innymi z zakresu: adresacji IP, konfigurowania sieci VLAN w przełącznikach Ethernet, konfigurowania systemu Linux do pracy w sieci IP, programowania usług sieciowych w interfejsie gniazd BSD, konfigurowania zapory sieciowej, translacji adresów sieciowych (NAT) w systemie Linux. Laboratorium obok sieci stanowisk komputerowych wyposażone jest w przełączniki (ang. switch) sieci Fast Ethernet, routery sprzętowe z interfejsami szeregowymi i Fast Ethernet, dodatkowe karty sieciowe sieci przewodowej i bezprzewodowej dla komputerów w laboratorium, punkty dostępowe dla sieci bezprzewodowej oraz testery połączeń. Laboratorium umożliwia studentom informatyki wykonywanie ćwiczeń z wykorzystaniem sprzętu stanowiącego podstawę realizacji współczesnych sieci komputerowych, z uwzględnieniem technologii sieci zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych.
Laboratorium elektroniki
Uczelnia posiada własne laboratorium elektroniki, wyposażone w nowoczesne urządzenia kontrolno-pomiarowe. W ramach jednosemestralnego kursu studenci poznają budowę podstawowych układów elektronicznych oraz zjawiska, które w nich zachodzą. Tematyka zajęć obejmuje nie tylko tranzystory CMOS, bramki logiczne czy przerzutniki, ale także bardziej skomplikowane układy kombinacyjne, filtry analogowe oraz elementy łączące świat analogowy i cyfrowy, a więc przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe. Wykonując samodzielne pomiary, studenci poznają podstawy miernictwa oraz zaznajamiają się z obsługą nowoczesnych urządzeń pomiarowych, takich jak nowoczesny oscyloskop, generator, mierniki napięć, prądów, rezystancji i pojemności.