CeleStudia te dają naszym studentom możliwość zdobycia szerokiej wiedzy. Politologia łączy takie dziedziny, jak ekonomia, socjologia czy historia. Absolwenci Politologii dysponują umiejętnością obserwacji zjawisk społecznych, ekonomicznych i politycznych. Absolwenci potrafią m. in. krytycznie studiować dokumenty programowe partii, organizacji politycznych i instytucji życia publicznego. Kierunek daje kwalifikacje do pracy w administracji państwowej, instytucjach samorządu terytorialnego, organizacjach politycznych, gospodarczych, a także w mediach.
Profil słuchacza / wymogiDokumenty wymagane od kandydatów na studia I stopnia (licencjackie i inżynierskie): *świadectwo dojrzałości (oryginał lub odpis wydany przez szkołę) *kwestionariusz osobowy i podanie o przyjęcie na studia *aktualne zaświadczenie lekarskie (o braku przeciwwskazań do studiowania na wybranym kierunku) *kserokopia dowodu osobistego i książeczki wojskowej *4 fotografie kolorowe, zgodne z wymogami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych *opłata rekrutacyjna (dowód wpłaty)
Tutuł uzyskanyLicencjat
Szczegółowe informacjeKierunek: Politologia
Studia I stopnia
Wykaz przedmiotów:
Grupa tresci podstawowych Nauka o panstwie i prawie
Nauka o polityce
Mysl polityczna
Systemy polityczne
Grupa tresci kierunkowych
Najnowsza historia polityczna
Historia polityczna Polski XX w.
System polityczny RP
Partie polityczne i systemy partyjne
Administracja publiczna
Samorzad i polityka lokalna
Marketing polityczny
Polityka społeczna i gospodarcza
Stosunki miedzynarodowe
Integracja europejska
Statystyka i demografia
Organizacja i zarzadzanie
Wymagania ogólne
Wychowanie fizyczne
Jezyk obcy
Technologie informacyjne
POLITYKA OCHRONY ŚRODOWISKA
Studia na tej specjalności pozwalają na zdobycie niezbędnej wiedzy z obszaru polityki ekologicznej. Celem jest wykształcenie absolwentów posiadających umiejętność podejmowania decyzji na poziomie gminy, regionu czy kraju. Będą potrafili planować szeroko rozumiany monitoring środowiska przyrodniczego, przetwarzać i analizować informacje za pomocą komputera oraz znać prawo ochrony środowiska. Program obejmuje m.in.: podstawy funkcjonowania ekosystemów oraz zagrożenia wynikające z dynamicznego rozwoju gospodarki, społeczno-ekonomiczne aspekty ochrony środowiska, politykę ochrony środowiska w Unii Europejskiej oraz zasady jej finansowania. Po ukończeniu tej specjalności będzie można podjąć pracę w instytucjach państwowych i samorządowych związanych z ochroną środowiska, a także w służbach dbających o bezpieczeństwo ludzi.
POLITYKA REGIONALNA
Regiony stają się w Unii Europejskiej podstawowym elementem integracji. W najbliższych latach do polskich regionów trafi najwięcej środków na rozwój. Wymaga to przygotowania dobrze wykwalifikowanej kadry do wykorzystania pomocy unijnej.
Specjalność polityka regionalna jest odpowiedzią na to wyzwanie. Studenci, którzy ją wybiorą, zdobędą ogólną wiedzę politologiczną potrzebną do zrozumienia mechanizmów decyzyjnych na poziomie regionów oraz o różnorodnych systemach podziału administracyjnego, które funkcjonują w państwach europejskich. Tematyka zajęć koncentruje się wokół zrozumienia mechanizmów rozwoju regionów oraz pozyskiwania środków unijnych i krajowych dla regionu. Studenci opanują także umiejętności dokonywania oceny słabych i silnych stron regionów, by w przyszłości mogli dla nich tworzyć optymalne strategie rozwoju.
Absolwenci będą atrakcyjnymi pracownikami dla wszystkich podmiotów państwowych, samorządowych, pozarządowych i prywatnych, które ubiegają się o przyznanie funduszy unijnych.
MARKETING POLITYCZNY
Specjalność przeznaczona jest dla osób, które chcą uzyskać kompleksową wiedzę na temat komunikacji politycznej i języka polityki. Studenci nabywają wiedzę z zakresu m.in.: podstaw komunikowania interpersonalnego i masowego, specyfiki marketingu politycznego, technik kreowania wizerunku organizacji i polityków, podstaw lobbingu, technik stosowanych w marketingu politycznym.
Absolwenci odnajdują się na rynku pracy w takich dziedzinach, jak marketing, promocja, reklama i PR. Posiadają umiejętności, które pozwalają na podjęcie pracy w sferze public relations, w instytucjach i firmach badających opinię publiczną a także przy obsłudze kampanii politycznych i kreacji wizerunku.
ADMINISTRACJA PUBLICZNA
Specjalność ta przeznaczona jest dla studentów, którzy chcą zdobyć wiedzę o funkcjonowaniu instytucji publicznych na poziomie regionalnym i centralnym.
Studenci nauczą się wykonywać wszystkie funkcje, które wynikają z powiązań między administracją publiczną i gospodarką. Będą przygotowani do pracy w administracji publicznej (rządowej i samorządowej), administracji gospodarczej (banki, towarzystwa ubezpieczeniowe) czy administracji infrastruktury społecznej (ochrona zdrowia, zabezpieczenie społeczne, edukacja, kultura, organizacje społeczne itp.).