Studia I Stopnia-Komputerowe Wspomaganie Systemów Gospodarczych
CeleCelem kształcenia w ramach tej specjalności jest przygotowanie absolwentów do podejmowania zadań menedżerskich w zakresie przedsięwzięć informatycznych w przedsiębiorstwach, instytucjach finansowych, organizacjach gospodarczych czy organach administracji publicznej.
Profil słuchacza / wymogiStudia z zakresu „Komputerowe wspomaganie systemów gospodarczych” przeznaczone są dla osób zainteresowanych problematyką zastosowania informatyki w biznesie. Wymagane dokumenty: Kandydaci na studia inżynierskie składają: 1. podanie o przyjęcie na studia na ustalonym formularzu: * podanie o przyjęcie na studia inżynierskie, 2. wymagane zaświadczenia i oświadczenia : * oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem Studiów WSFiZ oraz zasadami odpłatności za studia. Studentów studiów pomostowych dofinansowywanych z EFS obowiązują inne zasady odpłatności za studia pomostowe, * zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do studiowania. W przypadku kandydatów na studia inżynierskie wymagane jest zaświadczenie od lekarza medycyny pracy - druk skierowania można pobrać w Dziale Spraw Studenckich, 3. wymagane dokumenty : * świadectwo dojrzałości, * cztery zdjęcia o wymiarach 35x45mm, bez nakrycia głowy, na jasnym tle, * kserokopię dowodu osobistego (1 i 2 strona), * kserokopię dowodów wpłat opłaty rejestracyjnej i wpisowej.
Tutuł uzyskanyInżynier
Szczegółowe informacjeStudia I Stopnia (inżynierskie)
Kierunek-Informatyka
Specjalizacja-Komputerowe wspomaganie systemów gospodarczych
Studia z zakresu „Komputerowe wspomaganie systemów gospodarczych” koncentrują się na:
-uzyskaniu niezbędnej wiedzy i umiejętności w zakresie podstaw informatyki, standardów proceduralnych i dokumentacyjnych oraz zastosowań technologii informacyjnych w biznesie i administracji,
-poznaniu mechanizmów funkcjonowania przedsiębiorstw, instytucji finansowych i organizacji gospodarczych,
-opanowaniu narzędzi badań ekonomicznych, zwłaszcza wykorzystujących metody analizy ilościowej z zastosowaniem technik informatycznych.
Absolwent specjalności „Komputerowe wspomaganie systemów gospodarczych” potrafi:
-programować komputer w podstawowych językach wysokiego poziomu,
-zarządzać zasobami sieci komputerowych,
-projektować i analizować systemy informatyczne,
-projektować i administrować bazy danych,
-projektować, budować i administrować sieci komputerowe,
-modelować procesy finansowe i badać koniunkturę.
Absolwent zna:
-aktualne technologie internetowe,
-podstawy prawa gospodarczego oraz zarządzania, rachunkowości i finansów przedsiębiorstw,
-aktualne systemy informatyczne, wspomagające finanse i rachunkowość przedsiębiorstw,
-systemy internetowe wspomagające zarządzanie.
Ponadto, absolwent tej specjalności posiada znajomość przynajmniej jednego języka obcego, w stopniu wystarczającym do prowadzenia działalności gospodarczej i zawodowej, w której występuje współpraca międzynarodowa.
Perspektywy zawodowe
Absolwent, po ukończeniu studiów ze specjalnością „Komputerowe wspomaganie systemów gospodarczych”, przygotowany jest do pracy:
-w charakterze specjalisty podejmującego zadania menedżerskie w zakresie przedsięwzięć informatycznych w jednostkach gospodarczych różnego typu,
-w charakterze asystenta menedżera projektów informatycznych, analityka i projektanta systemów informacyjnych, projektanta infrastruktury technicznej systemów informatycznych, programisty aplikacji wspomagających procesy operacyjne i zarządcze, programisty zasobów informacyjnych,
-może pełnić funkcje kierownicze w działach informatycznych i analitycznych firm i organizacji (np. jako szef zespołu informatycznego, administrator infrastruktury, aplikacji i zasobów informacyjnych systemów sieciowych).
Uzyskane wykształcenie oraz zdobyte umiejętności mogą zostać wykorzystane w organizacji i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.
Po zdobyciu niezbędnego doświadczenia zawodowego, absolwent tej specjalności będzie przygotowany do pełnienia funkcji kierowniczych w działach informatycznych i analitycznych firm i organizacji.
PRZEDMIOTY OGÓLNE
1. Język obcy
2. Przedmiot humanistyczny I
3. Przedmiot humanistyczny II
4. Metodologia badań i pisania prac dyplomowych
5. Ergonomia i BHP
6. Ochrona własności intelektualnej
1. Podstawy programowania
2. Algorytmy i struktury danych
3. Architektura systemów komputerowych
4. Systemy operacyjne
5. Technologie sieciowe
6. Programowanie I
7. Programowanie II
8. Języki i paradygmaty programowania
9. Grafika komputerowa
10. Komunikacja człowiek-komputer
11. Administrowanie systemami operacyjnymi
12. Sztuczna inteligencja
13. Bazy danych I
14. Bazy danych II
15. Inżynieria oprogramowania
16. Systemy wbudowane
17. Metody obliczeniowe
18. Projekt inżynierski
19. Problemy społeczne i zawodowe informatyki
PRZEDMIOTY SPECJALNOŚCIOWE
1. Modelowanie i optymalizacja procesów biznesowych 2. Infrastruktura klucza publicznego 3. Zintegrowane systemy informatyczne 4. Analiza i eksploracja danych
5. Wykład fakultatywny
6. Seminarium dyplomowe