Studia I Stopnia - Zarządzanie Bezpieczeństwem i Obronnością
CeleAbsolwenci zdobywają wiedzę oraz umiejętności praktyczne z zakresu zarządzania i kierowania (dowodzenia) bezpieczeństwem instytucjonalnym i społecznym oraz przygotowanie do rozwiązywania problemów wywołanych czynnikami naturalnymi, społecznymi, technicznymi.
Studia przygotowują do pracy w administracji rządowej, samorządowej i gospodarczej oraz instytucjach i przedsiębiorstwach zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony osób i mienia oraz do pracy w policji, wojsku, służbie celnej i penitencjarnej, straży granicznej, instytucjach pozarządowych, a także w instytucjach zajmujących się ochroną i niesieniem pomocy osobom i grupom społecznym zagrożonym patologiami społecznymi.
Absolwent zdobywa umiejętności menedżera bezpieczeństwa i przygotowanie do pełnienia funkcji (w tym kierowniczych i dowódczych) w strukturach bezpieczeństwa narodowego.
Szczegółowe informacjeW ramach specjalności zarządzanie bezpieczeństwem i obronnością absolwenci zdobywają wiedzę oraz umiejętności praktyczne z zakresu zarządzania i kierowania (dowodzenia) bezpieczeństwem instytucjonalnym i społecznym oraz przygotowanie do rozwiązywania problemów wywołanych czynnikami naturalnymi, społecznymi, technicznymi. Studia przygotowują do pracy w administracji rządowej, samorządowej i gospodarczej oraz instytucjach i przedsiębiorstwach zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony osób i mienia oraz do pracy w policji, wojsku, służbie celnej i penitencjarnej, straży granicznej, instytucjach pozarządowych, a także w instytucjach zajmujących się ochroną i niesieniem pomocy osobom i grupom społecznym zagrożonym patologiami społecznymi. Absolwent zdobywa umiejętności menedżera bezpieczeństwa i przygotowanie do pełnienia funkcji (w tym kierowniczych i dowódczych) w strukturach bezpieczeństwa narodowego.
Wśród przedmiotów kształcenia realizowanych dla specjalności: zarządzanie bezpieczeństwem i obronnością znajdują się m.in.:
współczesne zagrożenia cywilizacyjne;
kierowanie i dowodzenie w instytucjach bezpieczeństwa;
patologie i zagrożenia społeczne;
obrona cywilna;
jednostka i grupa społeczna w sytuacji zagrożenia;
etyka zawodowa pracownika bezpieczeństwa;
kryminologia i kryminalistyka;
analiza rodzajów ryzyka i sposoby przeciwdziałania im;
zarządzanie i dowodzenie w sytuacjach kryzysowych;