Charakterystyka specjalizacji
Specjalizacja ta ma na celu zaznajomienie studentów z mechanizmami postępującego procesu integracji europejskiej i zmianami, jakie pod wpływem tego procesu zachodzą w Europie, a zwłaszcza w Polsce. Absolwenci tej specjalności nabywają, poza wiedzą ogólną dotyczącą historii współczesnej i przygotowywania wniosków i programów pomocowych UE, także wiedzę szczegółową w zakresie filarów integracji i polityk wspólnotowych prowadzonych przez struktury unijne.
Przedmioty specjalizacyjne
- Historia integracji europejskiej,
- Europejski system finansowy i fundusze UE,
- Integracja gospodarcza w Europie,
- Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo UE,
- Polityka społeczna Wspólnot,
- Europejski rynek pracy,
- Polityka rolna Wspólnot.
Perspektywy zawodowe
Absolwent tej specjalizacji zyskuje przygotowanie do pracy w instytucjach europejskich. Może też podjąć pracę w organach administracji rządowej i samorządowej oraz w instytucjach zajmujących się pozyskiwaniem i wykorzystywaniem środków finansowych z Unii Europejskiej. Posiada dobre przygotowanie do pracy w instytucjach związanych z Europejskim Rynkiem Pracy i Europejskim Funduszem Społecznym.
Sztuka dyplomacji i znajomość sytuacji międzynarodowej
Aby przybliżyć studentom zagadnienia dyplomacji i meandry polityki zagranicznej, WSNHiD organizuje spotkania z przedstawicielami służby konsularnej i dyplomatycznej. Studenci poznają obowiązki ambasadora, uczestnicząc w wykładach Szewacha Weissa – byłego ambasadora Izraela w Polsce, Krzysztofa Mroziewicza – byłego ambasadora RP w Indiach, Sri Lance i Nepalu oraz Andrzeja Byrta – byłego ambasadora RP w Niemczech. W lepszym rozeznaniu się w problemach na arenie międzynarodowej pomagają studentom organizowane konferencje naukowe.