Studia I Stopnia-Informatyka w Usługach Finansowych
CeleProces kształcenia ma na celu rozwijanie u studentów umiejętności: samodzielnego myślenia i wnioskowania, podejmowania decyzji, profesjonalnej obsługi klientów, wykorzystania znajomości języków obcych, posługiwania się podstawowym oprogramowaniem komputerowym (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, internet). Absolwent specjalności Ubezpieczenia posiada wszechstronną wiedzę z zakresu funkcjonowania rynków finansowych, zasad działania różnych instytucji rynku ubezpieczeniowego innowacyjnych produktów ubezpieczeniowych oraz zarządzania ryzykiem w instytucjach ubezpieczeniowych. Jest przygotowany do samodzielnej pracy na odpowiedzialnych stanowiskach w instytucjach rynku ubezpieczeniowego: instytucjach nadzorczych firmach pośrednictwa finansowego, firmach ubezpieczeniowych, OFE, Zakładach Ubezpieczeń Społecznych, firmach brokerskich, bankach.
Profil słuchacza / wymogiSpecjalność jest przeznaczona dla osób, które po zakończeniu studiów zamierzają pracować na stanowiskach analityków i/ lub wykorzystywać w swojej pracy zdobytą umiejętność projektowania, adaptacji, wdrażania i eksploatacji systemów informacyjnych związanych z różnymi obszarami usług finansowych.
Tutuł uzyskanyLicencjat
Szczegółowe informacjeStudia I Stopnia
Kierunek-Finanse i Rachunkowość
Specjalność-Informatyka w Usługach Finansowych
Absolwent specjalności Informatyka w Usługach Finansowych jest przygotowany do samodzielnej pracy na odpowiedzialnych stanowiskach w administracji państwowej, w tym w jednostkach samorządu terytorialnego, w instytucjach pośrednictwa finansowego a także w przedsiębiorstwach. Posiada wszechstronną znajomość procesów informatycznych w podmiotach finansowych i niefinansowych oraz metod wykorzystania informatyki w zarządzaniu ryzykiem finansowym i systemowym.
Szczególnymi cechami absolwenta specjalności są między innymi:
* znajomość ładu ekonomicznego Unii Europejskiej, krajowego i europejskiego systemu finansowego, szeroka wiedza na temat źródeł finansowania rozwoju przedsiębiorstw, instytucji finansowych i jednostek samorządu terytorialnego , w tym pochodzącym ze środków publicznych, programów Unii Europejskiej wspierających rozwój,
* umiejętność zastosowania technik informatycznych w procesie zarządzania przedsiębiorstwem, zarządzania zasobami, zarządzania zmianami, zarządzania ryzykiem,
* zdolność praktycznego posługiwania się narzędziami informatycznymi i programowaniem,
* przygotowanie w zakresie podstaw umożliwiające uzupełnianie wiedzy w szybko zmieniającej się rzeczywistości informatycznej.
Program nauczania oprócz przedmiotów wynikających ze standardów nauczania na kierunku Finanse i Rachunkowość obejmuje następujące zagadnienia:
* Zaawansowane narzędzia biurowe
* Programowanie komputerowe
* Bazy danych
* Sieci teleinformatyczne
* Podstawy projektowania systemów teleinformatycznych
* Komputerowe systemy finansowe
* Biznesowe zasoby informacyjne
* Bezpieczeństwo systemów
* Zarządzanie informatyką w instytucji finansowej
* Projekty semestralne