Profil słuchacza / wymogiKandydaci z „nową” maturą przyjmowani są na podstawie wyniku uzyskanego na egzaminie maturalnym z języka angielskiego lub niemieckiego. Przyjmowani są kandydaci, którzy uzyskali wynik nie niższy niż 70% na poziomie podstawowym lub wynik nie niższy niż 40% na poziomie rozszerzonym. Rekrutacja dla kandydatów ze „starą” maturą odbywać się będzie na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej i testu kompetencji. Sprawdzana jest znajomość gramatyki, słownictwa, płynność i poprawność gramatyczna wypowiedzi. Do rozmowy kwalifikacyjnej i testu kompetencji mogą przystąpić również kandydaci z „nową” maturą, jeśli na egzaminie maturalnym nie składali egzaminu z języka angielskiego lub niemieckiego. O przyjęcie z pominięciem postępowania rekrutacyjnego mogą ubiegać się osoby, które: * są laureatami olimpiady z języka angielskiego lub niemieckiego na szczeblu wojewódzkim lub wyższym * zdały egzamin językowy First Certificate in English lub wyższy (filologia angielska) * zdały egzamin językowy Zentrale Mittelstuffenprufung lub wyższy (filologia germańska) * zdały egzamin na specjalność filologia angielska lub filologia germańska w innej uczelni * ukończyły kurs przygotowawczy na filologię angielską/germańską z wynikiem dobrym.
Tutuł uzyskanyLicencjat
Szczegółowe informacjeStudia I Stopnia
Filologia germańska
Program obejmuje wszystkie przedmioty wskazane przez MNiSW jako niezbędne w przygotowaniu filologicznym, a także blok kształcenia nauczycielskiego* pozwalający na uzyskanie kwalifikacji do nauczania języka niemieckiego i drugiego języka*.
WYKAZ PRZEDMIOTÓW
1) Praktyczna nauka języka niemieckiego - słuchanie, konwersacja, czytanie, pisanie, zintegrowane sprawności językowe, gramatyka praktyczna, fonetyka
2) Wiedza o krajach niemieckiego obszaru językowego - historia krajów niemieckiego obszaru językowego, realioznawstwo
3) Literatura - wstęp do teorii literatury, literatura niemieckiego obszaru językowego
4) Językoznawstwo - wstęp do językoznawstwa, gramatyka opisowa, historia języka niemieckiego, gramatyka kontrastywna
5) *Metodyczne i psychopedagogiczne kształcenie nauczycieli - psychologia, pedagogika, metodyka języka niemieckiego, przyswajanie języka obcego
6) Przedmioty ogólne - wstęp do socjologii, historia filozofii, język obcy, wychowanie fizyczne (studia dzienne)
7)* Praktyczna nauka drugiego języka - Zajęcia z drugiego języka (j. hiszpańskiego, j. angielskiego) prowadzone są przez trzy lata studiów w zakresie zapewniającym merytoryczne przygotowanie do nauczania tego języka (6 - 8 godzin tygodniowo). Kształcenie drugiego języka obejmuje elementy literatury, historii i wiedzy o kraju danego obszaru językowego.