CelePrzygotowanie studenta do pracy: * w bankowości * w zakładach ubezpieczeniowych * w zawodzie finansowego doradcy klienta * w innych instytucjach sektora finansowego (np. firmy leasingowe, parabankowe i inne)
Tutuł uzyskanyLicencjat
Szczegółowe informacjeStudia I Stopnia
Wydizał Ekonomiczno-Społeczny
Specjalność-Bankowość i Ubezpieczenia
Program studiów:
1.Bankowość centralna w Polsce
2.Polityka pieniężna
3.Zastosowanie matematyki w finansach i bankowości
4.Prawo bankowe
5.Systemy informatyczne banku komercyjnego
6.Zarządzanie aktywami i pasywami banku komercyjnego
7.Nowa Bazylejska Umowa Kapitałowa
8.Marketing usług finansowych
9.Elektroniczne kanały promocji i dystrybucji produktów finansowych
10.Etyka w sektorze usług finansowych
11.Prawo ubezpieczeniowe
12.Organizacja i zarządzanie w zakładzie ubezpieczeniowym
13.Rachunkowość instytucji finansowych
14.Rachunkowość instytucji finansowych
15.Narzędzia informatyczne w finansach
16.Działania twórcze
Idea specjalności:
Sektor finansowy w Polsce po kilkunastu latach intensywnych zmian jest nowoczesny, ciekawy i stawiający wysokie wymagania kandydatom do pracy. Specjalność Bankowość i Ubezpieczenia wszechstronnie przygotowuje studentów do pracy w bankowości, ubezpieczeniach i innych instytucjach finansowych. Przeglądając ogłoszenia prasowe, łatwo zauważyć, że w tym sektorze najczęściej poszukiwane są osoby, które bezpośrednio kontaktują się z klientem. Dlatego w ramach specjalności znajduje się wiele przedmiotów, które dają wiedzę i umiejętności przydatne w obsłudze klienta instytucji finansowych. Program studiów jest zbieżny z wymogami stawianymi w ramach Europejskiego Certyfikatu Bankowca EFCB oraz przed kandydatami na Agenta Ubezpieczeniowego.
Specjalność Bankowość i Ubezpieczenia jest tak skonstruowana, aby obejmowała wszystkie zagadnienia specjalistycznych egzaminów:
* Europejski Certyfikat Bankowca EFCB
* na Agenta Ubezpieczeniowego
Przykładowe przedmioty: nowoczesne techniki sprzedaży produktów bankowych, etyka i standardy na rynku finansowym, europejskie i polskie prawo bankowe, operacje bankowe, rachunkowość bankowa, ekonomika banku komercyjnego, bankowość centralna i polityka monetarna, polityka pieniężna, marketing bankowy, bankowe systemy informatyczne, oferta i efektywność produktów bankowych, zarządzanie ryzykiem w bankach komercyjnych.
Specjalność ta realizowana jest dwustopniowo. Poziom licencjacki należy traktować jako wprowadzenie do specjalności Bankowość i Ubezpieczenia, rozszerzonej potem na uzupełniających studiach magisterskich. W pierwszych dwóch latach studenci otrzymują solidne podstawy wiedzy ekonomicznej oraz przygotowanie narzędziowe. W naszej Uczelni duży nacisk położony jest na połączenie wiedzy teoretycznej z jej zastosowaniem praktycznym. Wiele przedmiotów realizowanych jest w formie ćwiczeń lub analizy przypadków (case study).
Od studentów USM wymagamy znajomości podstaw ekonomii. Licencjaci z innej specjalności na pierwszym semestrze będą mogli wyrównać różnice korzystając z prowadzonych stacjonarnych i e-learningowych kursów. Studenci Uczelni mają zawsze możliwość uczęszczania na kursy oferowane przez Szkołę. Studenci i absolwenci mogą nieodpłatnie skorzystać z kursów e-learningowych dostępnych na naszej platformie e-learningowej.