Audyt wewnętrzny jest ogółem działań, dzięki którym kierownik jednostki uzyskuje obiektywną i niezależną ocenę funkcjonowania przedsiębiorstwa w zakresie gospodarki finansowej pod względem legalności, gospodarności, celowości, użyteczności, a także przejrzystości. Poprawia on efektywność zarządzania i sprzyja podejmowaniu właściwych decyzji. Audyt wewnętrzny obejmuje w szczególności:
- badanie dowodów księgowych oraz zapisów w księgach rachunkowych,
- ocenę systemu gromadzenia środków publicznych i dysponowania nimi oraz gospodarowania mieniem,
- ocenę efektywności i gospodarności zarządzania finansowego.
Perspektywy zawodowe
Audyt wewnętrzny ma bardzo szerokie zastosowanie i dotyczy niemal każdego przedsiębiorstwa. Ma zastosowanie obligatoryjne w administracji rządowej i samorządowej w różnych jednostkach budżetowych m.in. w ministerstwach, kancelariach i centrach rządowych, urzędach wojewódzkich, urzędach celnych i skarbowych, funduszach celowych, zakładach ubezpieczeń, jednostkach organizacyjnych służby więziennej, jednostkach samorządu terytorialnego. Ponadto audyt wewnętrzny z powodzeniem stosowany jest w sektorze prywatnym.
Program nauczania
Studia z zakresu Audyt i kontrola finansowa prowadzone są w ramach kierunku studiów "finanse i rachunkowość". Studia prowadzone są w systemie dziennym, wieczorowym i zaocznym.
Wybór kierunku kształcenia dokonuje się po zaliczeniu 3-ego semestru poprzez złożenie w wyznaczonym czasie właściwej deklaracji. Warunkiem koniecznym do uruchomienia zajęć na wybranej specjalności jest zgłoszenie się na nią co najmniej 50 studentów.
Absolwenci studiów licencjackich mogą kontynuować naukę w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie na 2-letnich studiach magisterskich uzupełniających, na kierunku "finanse i rachunkowość" lub "zarządzanie" w dowolnej specjalności, wybranej według obowiązujących zasad.