KomentarzSpecjalizacja na kierunku Zarządzanie. Studia dzienne. Możliwość kontynuowania studiów II Sopnia (magisterskich) po uzyskaniu dyplomu I Stopnia.
CeleCharakterystyka specjalności: Studenci specjalności „Bankowość” otrzymują wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa bankowego, zapoznają się z podstawowymi produktami bankowymi, zaznajamiają się z metodami zarządzania ryzykiem bankowym i oceny zdolności kredytowej, poznają zasady rachunkowości i sprawozdawczości bankowej oraz metody oceny sytuacji finansowej banku. Dużą wagę przywiązuje się także do problematyki zastosowania instrumentów polityki pieniężnej oraz polityki depozytowo – kredytowej. Program zakłada odbycie praktyki w banku komercyjnym (studia stacjonarne), w przypadku studiów niestacjonarnych wskazane jest, aby specjalność ta była wybierana przez osoby pracujące w bankach lub na stanowiskach zajmujących się współpracą z bankami.
Tutuł uzyskanyLicencjat
Szczegółowe informacjePerspektywy zawodowe:
Na specjalności „Bankowość” kształceni są specjaliści przygotowani do pracy bankach komercyjnych różnych typów a także w podmiotach gospodarczych współpracujących z bankami. Ponadto absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w instytucjach wykorzystujących instrumenty rynku pieniężnego i kapitałowego (towarzystwa funduszy inwestycyjnych, otwarte fundusze emerytalne, firmy zarządzające środkami pieniężnymi).
Program nauczania:
* Prawo bankowe,
* Zarządzanie przedsiębiorstwem bankowym,
* Organizacji i technika bankowości,
* Rachunkowość i sprawozdawczość bankowa,
* Teoria pieniądza i polityka pieniężna,
* Zarządzanie aktywami i pasywami banku komercyjnego,
* Ocena zdolności kredytowej,
* Prawne formy zabezpieczeń kredytów,
* Business plan,
* Zarządzanie ryzykiem bankowym,
* Optymalizacja portfela inwestycyjnego,
* Alternatywne formy finansowania działalności przedsiębiorstw,
* Bankowość w języku obcym,
* Bankowe systemy informatyczne.