Szczegółowe informacjeStudia licencjackie – pierwszego stopnia – 3 letnie
Kierunek: „Turystyka i rekreacja” w specjalności wybieranej przez studenta na czwartym
semestrze
Na studiach licencjackich, w czwartym semestrze, studenci indywidualnie wybierają specjalność spośród:
Studenci studiów dziennych i wieczorowych:
Rekreacja
zarządzanie finansami przedsiębiorstw turystycznych
hotelarstwo i gastronomia
marketing i zarządzanie w turystyce
programowanie i organizacja turystyki
geoturystyka
Studenci studiów zaocznych:
animacja turystyki i rekreacji
obsługa ruchu turystycznego
hotelarstwo i gastronomia
marketing, zarządzanie i reklama w turystyce
zarządzanie finansami przedsiębiorstw turystycznych
integracja europejska
kształtowanie środowiska dla potrzeb turystyki i rekreacji
Na program studiów składają się wykłady i ćwiczenia objęte standardami nauczania m. in. z przedmiotów: język obcy, informatyka, ekonomika turystyki i rekreacji, prawo w turystyce i rekreacji, geografia turystyczna, psychologia, metody i techniki obsługi ruchu turystycznego i inne.
Na studiach licencjackich, studenci uczą się dwóch języków obcych, zadeklarowanych przez siebie, spośród oferowanych (angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, włoski, hiszpański). Skuteczność gwarantuje duża liczba godzin przeznaczonych na lektoraty. Na studiach licencjackich, przez wszystkie 6 semestrów studenci uczą się dwóch różnych języków obcych. Jeden z nich określamy jako wiodący (pierwszy) - jest on najczęściej kontynuacją nauki języka rozpoczętego w szkole średniej oraz język dodatkowy (drugi), wybierany przez studenta.
Program studiów licencjackich obejmuje sześć semestrów. Przez pierwsze cztery semestry, studenci uczą się w oparciu o przedmioty kształcenia ogólnego, podstawowego i kierunkowego. Na czwartym semestrze studenci wybierają specjalność swojego toku studiów. Na semestrach piątym i szóstym studenci uczą się oprócz programowych zajęć i ćwiczeń z przedmiotów, kierunkowych i monograficznych, dodatkowo przedmiotów specjalnościowych i uczestniczą w zajęciach wybranego seminarium dyplomowego. Po pierwszym roku studenci wyjeżdżają na letni, programowy obóz szkoleniowy do ośrodka szkoleniowego na Mazurach, a w trakcie drugiego roku na obóz zimowy w góry i na Mazury.
Program studiów I stopnia, według standardów nauczania dla kierunku „turystyka i rekreacja”, przewiduje również praktyki zawodowe, które nasi studenci odbywają w kraju i za granicą w wybranych przez siebie przedsiębiorstwach związanych z turystyką, rekreacją, hotelarstwem i gastronomią. Istnieje możliwość zaliczenia na poczet praktyk, aktualnie wykonywanej i udokumentowanej pracy zarobkowej, jeżeli zakres jej wykonywania, spełnia wymagania programowe kierunku studiów.