Studia I Stopnia - Stosunki Międzynarodowe

Więcej informacji

Studia I Stopnia - Stosunki Międzynarodowe

  • Cele Interdyscyplinarny program kierunku stosunki międzynarodowe obejmuje wszystkie główne wymiary współczesnych dwustronnych i wielostronnych stosunków międzynarodowych w Europie i na świecie: politykę, społeczeństwo, gospodarkę, kulturę (cywilizacje świata), prawo, bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe. Studia na kierunku stosunki międzynarodowe dają młodzieży bardzo dobre podstawy do pracy w administracji rządowej, organizacjach międzynarodowych, a także w korporacjach transnarodowych. Po przystąpieniu Polski do UE studenci tego kierunku mają przed sobą również szansę podjęcia pracy w instytucjach wspólnotowych. Ważne jest, aby studia te były połączone z aktywną działalnością w organizacjach studenckich, pozwala to bowiem zdobyć doświadczenie w organizacji projektów (międzyuczelnianych, ogólnopolskich czy międzynarodowych), a przez to umożliwia kontakty ze studentami z innych miast i krajów. Kontakty międzynarodowe Uczelni Łazarskiego pozwalają jej studentom zrealizować część toku studiów na uniwersytetach za granicą, co jest doskonałą okazją do poznania języków obcych i kultur innych krajów.
  • Profil słuchacza / wymogi Aby zostać studentem Uczelni Łazarskiego, należy złożyć dokumenty, potwierdzić znajomość języka angielskiego na poziomie przynajmniej A2, wnieść opłaty – wpisowe i minimum pierwszą ratę opłaty za studia, potwierdzić podpisem odbiór regulaminu studiów oraz okazać dowód osobisty (mężczyźni również książeczkę wojskową).
  • Tutuł uzyskany Licencjat
  • Szczegółowe informacje Ramowy program zajęć

    Kierunek: Stosunki międzynarodowe

    PROGRAM STUDIÓW I STOPNIA NA KIERUNKU STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE
    OBEJMUJE PRZEDMIOTY:

    Makroekonomia
    Demografia
    Elementy statystyki
    Geografia polityczna i gospodarcza
    Podstawy socjologii
    Informatyka
    Języki obce
    WF
    Współczesne systemy polityczne
    Organizacje międzynarodowe
    Filozofia
    Mikroekonomia
    Propedeutyka prawa i nauka o państwie
    Między liczbą pojedynczą a mnogą: Europa czy Europy?
    Międzynarodowe stosunki polityczne
    Prawo ochrony własności intelektualnej
    Historia dyplomacji i protokół dyplomatyczny
    Międzynarodowe stosunki gospodarcze
    Prawo międzynarodowe publiczne
    Międzynarodowe stosunki kulturalne
    Historia stosunków międzynarodowych
    Integracja europejska i polska droga do Unii Europejskiej
    Polityka zagraniczna Polski
    The Media – the fourth power in the world (Media – czwarta władza w świecie)
    Polityka gospodarcza
    Finanse międzynarodowe
    Etyka Ŝycia publicznego
    PRZEDMIOT DO WYBORU:
    Prawa człowieka i obywatela w świecie
    Historia doktryn politycznych i prawnych
    Marketing międzynarodowy
    Procesy decyzyjne w organach władzy i administracji publicznej
    Cywilizacje Azji

    PRZEDMIOTY W RAMACH SPECJALNOŚCI:
    Rada Europy, Konstytucja USA, Instytucje bezpieczeństwa narodowego RP, Polityki
    gospodarcze UE, System finansowy UE, Podstawy cywilizacji USA, Stosunki polskoamerykańskie,
    Strategie w stosunkach międzynarodowych, Gry strategiczne, System
    polityczny UE, Amerykańska polityka zagraniczna, Terroryzm i antyterroryzm.

    Studia pierwszego stopnia (licencjackie) na kierunku stosunki międzynarodowe, prowadzone w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), obejmują specjalności:

        * STUDIA EUROPEJSKIE
          Specjalność studia europejskie kształci ekspertów w zakresie stosunków międzynarodowych ze szczególnym uwzględnieniem procesów integracji europejskiej. Celem studiów jest teoretyczne i praktyczne zrozumienie zagadnień politycznych, społecznych, ekonomicznych i prawnych w Unii Europejskiej, a także zdobycie wiedzy dotyczącej finansów, procedur podejmowania decyzji czy perspektyw rozwoju krajów Unii.

          Absolwenci będą przygotowani do pracy w administracji rządowej i samorządowej, a także w sektorze prywatnym i pozarządowym przy wymianie międzynarodowej i rozwijaniu kontaktów zagranicznych w ramach Unii Europejskiej i całej Europy oraz pomiędzy Unią a jej globalnym otoczeniem. Wśród istotnych praktycznych umiejętności absolwentów znajdzie się m.in. pozyskiwanie funduszy rozwojowych z Unii Europejskiej.

        * STUDIA AMERYKANISTYCZNE
          Program tej specjalności obejmuje wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą polityki zagranicznej i wewnętrznej, społeczeństwa, historii i kultury, gospodarki oraz spraw obronnych i bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych Ameryki. Studia amerykanistyczne kształcą specjalistów dysponujących umiejętnością analitycznego i praktycznego rozumienia amerykańskiego kręgu kulturowego.

          Absolwenci będą przygotowani do pracy w działających w Polsce i całej Europie przedsiębiorstwach i organizacjach amerykańskich, jak również w polskiej administracji rządowej i samorządowej, sektorze prywatnym i pozarządowym oraz instytucjach unijnych przy wymianie międzynarodowej i rozwijaniu transatlantyckich kontaktów zagranicznych z krajami Ameryki Północnej.

        * STUDIA STRATEGICZNE
          Program specjalności studia strategiczne został przygotowany dla studentów, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą wielkich wyzwań XXI w., a zwłaszcza zagrożeń i szans szeroko rozumianego bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Specjalność ta umożliwia studentom zdobycie i pogłębienie wiedzy m.in. o poszczególnych regionach i cywilizacjach świata oraz ich wzajemnej interakcji.

          Absolwenci będą przygotowani do pracy w instytucjach i organizacjach krajowych i międzynarodowych zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem, szczególnie w sytuacjach zagrożenia terroryzmem, konfliktami zbrojnymi czy etnicznymi. Ukończenie tej specjalności zwiększy również szansę podjęcia pracy w mediach oraz placówkach badawczych i kulturalnych wielokulturowego świata.

    Kontynuując studia w Uczelni Łazarskiego na drugim stopniu na kierunku stosunki międzynarodowe można specjalizować się w zakresie służby zagranicznej i bezpieczeństwa międzynarodowego.

    Sylwetka absolwenta
    Znajomość stosunków międzynarodowych, języków obcych i informatyki pozwoli absolwentom znaleźć zatrudnienie w organizacjach i instytucjach europejskich i światowych, administracji państwowej i samorządowej, krajowych instytucjach, przedsiębiorstwach i organizacjach pozarządowych zorientowanych na współpracę międzynarodową oraz przedstawicielstwach instytucji i firm zagranicznych w Polsce. Na tym kierunku kształcą się przyszli dyplomaci RP, politycy i eksperci unijni, menedżerowie międzynarodowych korporacji, specjaliści i konsultanci globalnego biznesu, dziennikarze działów zagranicznych w mediach.


Więcej informacji

Inne informacje związane z stosunki międzynarodowe

  • Studia Licencjackie - Dyplomacja

  • Centrum: PWSBiA-Prywatna Wyższa Szkoła Businessu, Administracji i Technik Komputerowych w Warszawie
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia- Współczesne stosunki międzynarodowe:

  • Centrum: Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie.
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia- Stosunki Międzynarodowe

  • Centrum: Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia- Stosunki Międzynarodowe

  • Centrum: Wyższa Szkoła Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia- Współczesne stosunki międzynarodowe

  • Centrum: Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia- Stosunki Międzynarodowe

  • Centrum: Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Informatyczna
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia-Stosunki Międzynarodowe

  • Centrum: Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
  • Więcej informacji