Psychosociologia to dziedzina socjologii koncentrująca się na psychospołecznych aspektach funkcjonowania jednostek i zbiorowości społecznych. Studenci zapoznają się z problematyką pogranicza socjologii i psychologii, szczególnie z problematyką psychologii społecznej, która bada działania ludzi w kontekście psychologicznych prawidłowości procesu społecznego: emocji, aspektów, motywacji, postaw mentalnych i ich kontekstu kulturowego, zjawiska wzajemnych wpływów, naśladownictwa, innowacji, reguł postrzegania rzeczywistości, sposobów uzasadniania działań.
W psychosocjologii mieści się też problematyka osobowości społecznej, tożsamości indywidualnej i zbiorowej, a więc reguł, według których ludzie określają siebie w kontekście cech indywidualnych i w kontekście przynależności zbiorowych, np. rodzinnych, lokalnych, narodowych, europejskich itd.
Studia w tym zakresie dają umiejętność analizy i interpretacji zjawisk oraz procesów społecznych przy wykorzystaniu aparatu pojęciowego i metodologicznego socjologii i psychologii oraz przewidywania tendencji rysujących się w zmiennych warunkach ekonomicznych i społeczno-kulturowych związanych z transformacjami społecznymi.
Uczą też zasad strategii służących zapobieganiu rozmaitym niepożądanym patologiom, konfliktom i przejawom dysfunkcjonalności w życiu społecznym.