Studia I Stopnia - Rachunkowość i finanse jednostek służby zdrowia
CeleSystem ochrony zdrowia w Polsce podlega i przez najbliższe lata będzie podlegał bardzo intensywnym zmianom, zwłaszcza w zakresie zasad finansowania oraz zarządzania finansami. Skuteczność tych działań jest uzależniona od profesjonalnie przygotowanej kadry, która powinna posiadać wiedzę z zakresu funkcjonowania jednostek służby zdrowia, ich restrukturyzacji, przekształceń własnościowych, a przede wszystkim nowoczesnej rachunkowości, planowania finansowego, wdrażania systemów jakości, zarządzania finansami oraz umiejętność analizowania i prawidłowego odczytywania potrzeb rynku. Cel studiów Celem tego kierunku studiów jest zdobycie wiedzy z zakresu rachunkowości, w szczególności odnoszącej się do jednostek służby zdrowia. Podczas nauki, studentom przekazana zostanie teoretyczna i praktyczna wiedza z zakresu rachunkowości, zwłaszcza dotyczącej: rachunku kosztów, rachunkowości finansowej i zarządczej, sprawozdawczości i analizy sytuacji finansowej jednostek służby zdrowia, rachunkowości podatkowej, planowania finansowego, a także aktualną wiedzę o prawnych podstawach funkcjonowania jednostek służby zdrowia. Oprócz tego, absolwenci studiów zdobędą umiejętności kreowania właściwego wizerunku placówki służby zdrowia oraz zasad marketingu na tym trudnym obecnie, ale perspektywicznym rynku pracy.
Profil słuchacza / wymogiWymagane dokumenty * oryginał świadectwa maturalnego * w przypadku nowej matury - ksero świadectwa ukończenia szkoły średniej * wypełniony kwestionariusz osobowy (dostępny w Biurze Rekrutacji: Wydział w Poznaniu). * 4 zdjęcia dowodowe * kserokopia dowodu osobistego * mężczyźni - kserokopia 1 i 2 strony książeczki wojskowej * zaświadczenie lekarskie o zdolności do studiowania. * dowód wniesienia opłaty wpisowej na konto WSHiR lub osobiste dokonanie wpłaty w kasie WSHiR.
Tutuł uzyskanyLicencjat
Szczegółowe informacjeRachunkowość i finanse jednostek służby zdrowia
Studia w Wyższej Szkole Handlu i Rachunkowości trwają trzy lata. Każdy rok akademicki podzielony jest na semestry, które trwają około piętnastu tygodni. Po każdym z nich następuje sesja egzaminacyjna, trwająca dwa tygodnie. W czasie zimowej i letniej sesji egzaminacyjnej student zdaje egzaminy i zaliczenia przewidziane programem studiów.
Trzy pierwsze semestry mają charakter ogólny i przygotowują studentów z zakresu:
* współczesnej teorii przedsiębiorstw,
* prawa gospodarczego,
* handlu i marketingu,
* zarządzania,
* finansów i rachunkowości,
* podatków.
Na drugim roku studiów (po ukończonym trzecim semestrze) studenci wybierają specjalizację. Program realizowany w trakcie kolejnych semestrów skupia się na przedmiotach specjalizacyjnych, stanowiących jednocześnie podstawę do przygotowania pracy dyplomowej.
Studia kończą się obroną pracy dyplomowej oraz uzyskaniem tytułu licencjata.
Studia przygotują Cię do pracy w zawodzie:
* księgowego,
* głównego księgowego,
* dyrektora finansowego,
* biegłego rewidenta, badającego sprawozdania finansowe jednostek służby zdrowia,
* menedżera.
Przedmioty specjalizacyjne:
* Rachunkowość przedsiębiorstw
* Rachunek kosztów
* System opieki zdrowotnej
* Międzynarodowe standardy rachunkowości
* Sprawozdawczość i analiza finansowa
* Planowanie strategiczne i finansowe
* Komputerowa ewidencja gospodarcza
* Audyt i kontrola wewnętrzna
* Marketing i promocja w służbie zdrowia
* Gospodarka finansowa jednostek sektora finansów publicznych
* Rewizja finansowa
* E-biznes
* Etyka i negocjacje w służbie zdrowia
* Współpraca z bankiem
* Metody wyceny przedsiębiorstw i ich składników
* Rachunkowość podatkowa
* Kontrola skarbowa
* Prawo pracy
* Podatki i strategie podatkowe
* Seminarium