Studia I Stopnia - Pedagogika

Więcej informacji

Studia I Stopnia - Pedagogika

  • Cele Przemiany jakie dokonują się obecnie w życiu ludzi na Śląsku, w Polsce i w Europie stworzyły przesłanki dla kształcenia specjalistów z zakresu PEDAGOGIKI. Przeobrażenia te wymagają udziału w tym procesie osób posiadających praktyczne umiejętności w zakresie komunikacji społecznej i samodzielnego rozwiazywania problemów społecznych i edukacyjnych. Absolwent kierunku Pedagogika może pracować w: * przedszkolach i szkołach (po spełnieniu wymagań ustawowych) * placówkach szkolno - wychowawczych * ośrodkach pomocy społecznej * urzędach i klubach pracy * instytucjach samorządowych * domach "pogodnej jesieni" * placówkach oswiaty, zdrowia i ministerstwa sprawiedliwości
  • Profil słuchacza / wymogi O przyjęcie na Uczelnię w przypadku studiów stacjonarnych (pierwszy stopień) mogą ubiegać się osoby, które legitymują się ukończeniem starej matury, nowej matury lub matury międzynarodowej. Warunkiem przyjęcia na kierunek osób legitymujących się starą maturą jest średnia ocen co najmniej 3,5 z następujących przedmiotów: Pedagogika język polski, geografia, historia, język obcy, informatyka Osoby, które posiadają nową maturę lub maturę międzynarodową przyjmowane są według kolejności zgłoszeń. Osoby starające się o przyjęcie na studia niestacjonarne przyjmowane są według kolejności zgłoszeń.
  • Tutuł uzyskany Licencjat
  • Szczegółowe informacje Pedagogika
    Specjalności:

    PEDAGOGIKA SPOŁECZNA


    Przemiany jakie dokonują się obecnie w życiu ludzi na Śląsku, w Polsce i w Europie stworzyły przesłanki dla kształcenia specjalistów z zakresu PEDAGOGIKI. Przeobrażenia te wymagają udziału w tym procesie osób posiadających praktyczne umiejętności w zakresie komunikacji społecznej i samodzielnego rozwiązywania problemów społecznych i edukacyjnych. Zjawisko wysokiego bezrobocia oraz starzenie się społeczeństwa wymuszają udział pedagogów społecznych świadczących profesjonalna pomoc, szczególnie osobom bezrobotnym, ludziom niepełnosprawnym oraz żyjącym w środowiskach uznanych za patologiczne.
    Absolwent tego kierunku będzie profesjonalnie przygotowany do inicjowania własnej działalności gospodarczej realizującej zróżnicowane cele polityki społecznej. Praca pedagoga społecznego nie mieści się już w stereotypowych ramach pracy pomocy społecznej. Od wykształconego pedagoga społecznego wymaga się dzisiaj umiejętności podejmowania odważnych decyzji związanych nie tyle z przyznaniem pomocy materialnej, ile ukształtowania i utrwalenia pozycji społecznej człowieka, którego koleje losu ustawiły poza głównym nurtem społeczeństwa. Do tak odpowiedzialnej pracy przygotowuje nowatorski program studiów z zakresu pedagogiki społecznej.

    PROFILAKTYKA I RESOCJALIZACJA


    Studia na kierunku Pedagogika w specjalności PROFILAKTYKA I RESOCJALIZACJA obejmują takie dziedziny studiów teoretycznych i przygotowania praktycznego, które związane są z ewentualną aktywnością zawodową absolwenta w instytucjach i organizacjach wypełniających zadania ustawowe pomocy społecznej, systemu oświaty oraz resortów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.
    Do najistotniejszych, nabytych w trakcie studiów kompetencji absolwenta należeć będą:

    - Umiejętności interpersonalne skuteczne w organizowaniu i prowadzeniu procesów społecznych w obrębie oddziaływań profilaktycznych i resocjalizacyjnych.
    - Umiejętność swobodnego posługiwania się językiem jako uniwersalnym narzędziem komunikowania się z osobami niedostosowanymi społecznie i niepełnosprawnymi
    - Zdolność dostrzegania i samodzielnego rozwiązywania problemów edukacyjnych i społecznych.
    - Kompetencje w rozpoznawaniu oraz samodzielnym rozwiązywaniu problemów teoretycznych i praktycznych w zakresie patologii społecznej, dysfunkcji i zagrożeń funkcjonowania jednostki, rodziny i środowisk.
    - Dojrzałość w zakresie etyki postępowania i postawy moralnej oraz optymalnej motywacji do działań prospołecznych.
    - Umiejętność organizowania form oddziaływań profilaktycznych i resocjalizacyjnych w oparciu o nowoczesne metody pracy socjalnej, terapeutycznej i pedagogicznej.
    - Umiejętność organizowania działań w systemach rodzinnych i środowiskowych.
    - Umiejętność planowania własnego rozwoju, samokształcenia i samodoskonalenia zawodowego oraz radzenia sobie z problemem "wypalenia" zawodowego.
    Absolwenci tej specjalności mogą podjąć pracę w placówkach podległych wymiarowi sprawiedliwości, pomocy społecznej oraz oświaty, zdrowia i ministerstwa sprawiedliwości. Są przygotowani do pracy z młodzieżą i dorosłymi przestępcami, rodzinami dysfunkcyjnymi, a także z osobami wykazującymi objawy patologii społecznej jak narkomania, alkoholizm, prostytucja, wyuczona bezradność.

    PEDAGOGIKA OPIEKUŃCZO SOCJALNA

    Absolwenci specjalności pedagogika opiekuńczo-socjalnej, wyposażeni są w współczesną wiedzę ogólnopedagogiczną i edukacyjną oraz z zakresu pomocy społecznej i wsparcia społecznego. Absolwent tej specjalności może pracować w szkole jako pedagog szkolny, w domach pomocy społecznej, w placówkach rodzinnych, w domu dziecka, pogotowiu opiekuńczym, świetlicy szkolnej i środowiskowej, ośrodku szkolno-wychowawczym, internacie, sanatorium, szpitalu, prewentorium, poradni psychologiczno - pedagogicznej, instytucjach pomocy potrzebującym i uzależnionym, ośrodkach pomocy osobom niepełnosprawnym i innych placówkach prowadzących działalność opiekuńczą, wychowawczą i socjalną.

    WYKAZ PRZEDMIOTÓW KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO NA KIERUNKU PEDAGOGIKA

    1. Filozofia
    2. Współczesna myśl filozoficzna
    3. Psychologia ogólna
    4. Psychologia rozwojowa
    5. Socjologia ogólna
    6. Socjologia wychowania
    7. Pedagogika ogólna
    8. Systemy pedagogiczne
    9. Historia wychowania
    10. Teoria wychowania
    11. Dydaktyka ogólna
    12. Pedagogika społeczna
    13. Pedagogika specjalna
    14. Komunikacja interpersonalna
    15. Patologie społeczne
    16. Pedagogika resocjalizacyjna
    17. Język obcy
    18. Technologia informacyjna
    19. Ekonomia
    20. Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania
       

Więcej informacji

Inne informacje związane z pedagogika

  • Studia Podyplomowe - Edukacja Integracyjna i Rewalidacja Indywidualna

  • Centrum: GWSH -Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Więcej informacji
  • Studia Podyplomowe - Studia z zakresu przygotowania pedagogicznego do nauczania przedmiotów ogólnokształcących

  • Centrum: GWSH -Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Więcej informacji
  • Studia Podyplomowe - Studia z zakresu przygotowania pedagogicznego do nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych

  • Centrum: GWSH -Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Więcej informacji
  • Studia Podyplomowe - Oligofrenopedagogika

  • Centrum: Wyższa Szkoła Humanitas
  • Więcej informacji
  • Studia Podyplomowe - Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza

  • Centrum: Wyższa Szkoła Humanitas
  • Więcej informacji
  • Studia Podyplomowe - Pedagogika sądowa z mediacja

  • Centrum: Wyższa Szkoła Humanitas
  • Więcej informacji
  • Studia II Stopnia - Pedagogika Resocjalizacyjna

  • Centrum: GWSP-Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Mysłowicach
  • Więcej informacji